צילום: שרון צור

אין לי מושג איך ארוחת ליל הסדר במשפחת חיים מתנהלת ומי אחראי על קריאת ההגדה שם, אך דבר אחד אני יכולה לשער כשהגיעו לבן החכם, אופיר חיים נקרא לסדר.

אי שם בפברואר הרמתי טלפון לאותו חיים, עפולה שלו התכוננה למשחק נגד הפועל כפר-סבא, ניצחון עפולאי והם משווים את הנקודות של אותה כפר-סבא הנמצאת במקום השני המקנה כרטיס לעליית ליגה. אני באותה שיחה חיפשתי לשמוע הצהרה, רציתי שחיים יבוא ויגיד: 'כן אנחנו רוצים לעלות ליגה'. במקום זאת הוא צחק ואמר לי: 'אתם משוגעים. אנחנו רק רוצים לשרוד בפלייאוף העליון'.

עפולה ניצחה באותו משחק גדול 0:3, גם אז חיים לא יצא בראש חוצות ולא הסכים לדבר על עלייה. סביר להניח שאם היה מנסה לצאת "גבר" אז באותה שיחה, בליל הסדר האחרון כבר היו נותנים לו את תפקיד התם.

לשם השוואה אפשר לחזור לאותו פברואר, בו יצחק שום, הבעלים של כפר סבא התראיין בעיתון 'ידיעות אחרונות' והצהיר כי כבר יש לו תוכנית מגירה לליגת העל. די מצחיק להיזכר בזה כעת אחרי שהירוקים מוצאים את עצמם בפלייאוף התחתון, עם מורל ירוד יותר מהירוקים של יענקל'ה שחר שעוד עלול להוריד אותם ליגה.

צילום: שרון צור

על ההצהרה הזו של שום אפשר לצאת רגע ממסגרת ההגדה ולקפוץ לאי הסמוך של יוון העתיקה, לזה קוראים חטא ההיבריס, בעברית פשוטה חטא הגאווה. אגב גם על ניר ברקוביץ' היהיר ההיבריס לא פסח וקבוצתו במשך הסיבוב השני הלכה ואיבדה גובה.

אם נחזור לשולחן הסדר, אני מודה עד היום שמחלקים את תפקיד התם וזה שאינו יודע לשאול, אני לא בטוחה מה מבאס יותר. הרי החכם זו גאווה, את הרשע תמיד נותנים להכי שובב, אבל השניים האחרונים לא מחמיאים במיוחד.

אז את עפולה אאלץ לדמות כנראה לתם. כי מישהו שם היה תמים אם חשב שהסגל הקצר באמת יחזיק את הקבוצה הזו כל העונה באותה הפורמה. נכון בעפולה חוזרים ואומרים שהיה רצון לחזק את הקבוצה בינואר, אבל בעיה תקציבית מנעה זאת. אולי זה ילמד אותם לקח לשנה הבאה להשאיר כמה ג'ובות בצד, ולדאוג לחיזוק הולם שיקפיץ את הקבוצה הזו צעד אחד קדימה, במקום לתת לאוהדים לקרוא 'שמע ישראל' במשחק האחרון של הפלייאוף.

בכל זאת עפולה עברה כברת דרך העונה הזו. אומנם הם לא הלכו 40 שנה במדבר אבל בכל זאת, עם תואר ראשון ופלייאוף עליון, אפשר להגיד סופית שעפולה יצאה מהמדבר והגיעה לארץ המובטחת.