מועדון הפועל נצרת עילית יערוך היום, שלישי 19:00, במחצית המשחק הביתי נגד עירוני רמת השרון, טקס הוקרה לאחד מגדולי הכדורגלנים של העיר הקשר/חלוץ צביקה מנשקו. את הטקס צפוי לכבד ראש העיר רונן פלוט.

"אני מתרגש. זה טקס מכבד מאוד. מעריך את האנשים שעורכים לי את הטקס. יש חבר'ה טובים בקבוצה", אמר מנשקו וציין כי שלושת ילדיו ירדו איתו לדשא וייקחו חלק בטקס.

צביקה מנשקו. מתרגש (צילום: שרון צור)

מנשקו בן ה-50 (בשבוע הבא בדיוק יחגוג יום הולדת) החל לשחק כדורגל בגיל 7 תחת המאמן איז'ו שמילוביץ'. מהר מאוד הוא התבלט כשחקן מוכשר מאוד עם רגל שמאל מצוינת. בגיל 16 עבר למחלקת הנוער של הפועל חיפה וכבר כשהיה שחקן הנוער, בגיל 17 וחצי, ערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת נגד מכבי נתניה. בעונה האחרונה שלו בנוער של הפועל חיפה זכה גביע המדינה וסיים כמלך השערים של הקבוצה עם 28 שערים.

בעקבות השרות הצבאי חזר הביתה להפועל נצרת עלית, ששיחקה אז בליגה ב', תחת המאמן אריה אקרמן. שלוש עונות שיחק בקבוצה והיה שותף לעלייה חזרה לליגה א' בתום עונת 89/90. מנשקו חתום על שער העלייה במשחק האחרון והמכריע נגד כרמיאל.

הוא המשיך עוד שנתיים נוספות בנצרת עילית בליגה א' ולאחר מכן חזר להפועל חיפה ששיחקה בליגה הראשונה. הוא פתח את העונה טוב, אך בעקבות תאונת דרכים עזב את חיפה ועבר למכבי עכו מהליגה הארצית. לאחריה חזר לעוד עונה בנצרת עילית תחת המאמן עובד גרינפלד ז"ל.

מנשקו, היה באותם שנים אחד השחקנים הטובים בצפון, שחקן עם רגל שמאל קטלנית, זריז וחכם במשחק. הוא שיחק עונה אחת במכבי אחי נצרת תחת עזמי נסאר ז"ל ומשם עבר למכבי כפר כנא איתה עלה מליגה א' לליגה הארצית.

בתחילת עונת 96/97  חזר הביתה לקבוצת הכוכבים שבנה יואב לוי. הוא שיחק באותה עונה, בעוד שתי עונות נוספות וכמובן הה שותף לעלייה מליגה א' לליגה הארצית. בתום אותה עונה, אחרי סיבוב קצר בהפועל אסי גלבוע, פרש מכדורגל והוא בן 31. 

מנשקו נחשב לאחד מגדולי הכדורגלנים שגדלו בעיר. כישרון יוצא דופן וגם אישיות מיוחדת. הוא מונה למנכ"ל הקבוצה והיה שותף לעלייה ההיסטורית לליגת העל עם המאמן מוטי איווניר. הוא כיהן שלושה חודשים כמנכ"ל הקבוצה בליגת העל ואז פרש. מאז התרחק מכדורגל. לאחרונה חזר לצפות במשחקי הקבוצה ולעודד אותה.

יכול להשוות בין הכדורגל של אז לעומת זה של היום?
"יש תשובה בנאלית שפעם היה יותר טוב. לא יותר טוב ולא נעליים. אני נהנה מהקבוצה הנוכחית. חבר'ה צעירים, מוכשרים שנלחמים. התנאים היום גם אחרים. הם הרבה יותר טובים. חסר קהל, אבל אני מאמין שאולי עם הזמן יבואו יותר".

מה הפועל נצרת עילית בשבילך?
"גם אם היה לי כעס הוא היה רק בראש. הקבוצה הזו בלב שלי. כשהזמינו אותי לטקס הראש אמר לא לבוא, הלב אמר כן. אבל כידוע, תמיד הלב מנצח".

לדעתך מספיק מוקירים ומכבדים את כדורגלני העבר?
"הפעילות שנעשית היום היא מבורכת".

מנשקו. כיכב בנוער של הפועל חיפה (צילום: שרון צור)

מי הקבוצה הכי גדולה של הפועל נצרת עילית בכל הזמנים?
"בתור ילד הקבוצה הכי גדולה זו אותה קבוצה שעלתה מליגה א' לליגה הארצית בעונת 1978/1979 עם שלושת הכוכבים הגדולים עובד גרינפלד ז"ל, שלמה אדלר ואריה ארמן. זו גם הקבוצה שהכי אהבתי".

חוזר לגור בעיר?
"רכשתי בית ובחודש יולי אחזור להתגורר בה. עוזב את אור עקיבא".