"תמיד אומרים שהזמן משנה דברים, אבל בעצם אתה צריך לשנות אותם בעצמך". אמר האמן האמריקאי אנדי וורהול. מדהים כמה שהוא צדק. אם מסתכלים על החודשיים האחרונים של הפועל עפולה, אין ספק שהזמן שם שיחק תפקיד חשוב ושינה הרבה דברים, אבל לא פחות ממנו שינו האנשים שנמצאים במערכת.

צילום: שרון צור

אם ניקח חודשיים אחורה, הפועל עפולה הייתה קבוצה מפורקת במלוא מובן המילה. זה התחיל עם הרעש הגדול סביב חילופי ההנהלות שהציבה את עפולה לפני פירוק, המשיך עם איחור במשכורות ושביתת השחקנים מאימונים וכמובן עזיבתו של המאמן האהוב אופיר חיים, שאיתה באה קריסה מקצועית קשה מאוד.

ובל נשכח שכל אלה הובילו כמעט לעזיבתם של שחקנים מובילים כמו אדריאן רוצ'ט ועידן דוד. ומעונה שהייתה אמורה להוות קפיצת מדרגה עבור עפולה, זו נהייתה פתאום עונת בלהות.

אבל היום? הכחול של הפועל עפולה שוב באופנה. כניסתה של ההנהלה החדשה שהביאה עימה את השקט התעשייתי מסביב גרמו לכך שעפולה הצליחה להשיג ניצחון חוץ ראשון העונה, במחזור הקודם, נגד הפועל מרמורק וכמובן השיא - ניצחון מוחץ על מ.ס אשדוד בגביע המדינה שהעלה את הקבוצה לרבע הגמר המכובד.

כמובן ר'וצט שהיה רגל וחצי בהפועל כפר-סבא חתם לשנתיים ודיבורים על חיזוק הקבוצה כבר העונה מתוך מטרה ללכת עד הסוף כבר נשמעים באוויר.

אין ספק שמה שעפולה עברה בחודשיים האחרונים יש קבוצות שגם לא עוברות בעשור. צריך לזכור שהקבוצה הזו מלכתחילה נבנתה בקיץ בדקדקנות וקפדנות על ידי אופיר חיים במטרה לדבר חזק בצמרת.

אחרי עונת השיא של המועדון בשנה שעברה חיים נשאר בעפולה במטרה לקפוץ מדרגה עם הקבוצה. כשכולם דיברו על פלייאוף עליון הוא בתוכו קיווה להרבה יותר מזה והצליח להנחית ואף להשאיר בעמק שחקנים שבספק אם היו מגיעים לפה בלעדיו. לכן העזיבה שלו באמצע העונה, בדיוק כשהקבוצה החלה להתחבר, הייתה כל כך טראומטית והובילה לקריסת מערכות עבור המועדון העפולאי.

כבר עם עזיבתו של חיים אמרתי שקשה להתייחס מקצועית נטו לפרידה הזו. כי גם מבחינה מוראלית הקבוצה ניזוקה כאשר חיים היה אוזן קשבת וסוג של אבא עבור שחקנים רבים. ידע לאחד ולשמר אותם יחד גם ברגעים הקשים למרות כל הבעיות שהיו מסביב. ואכן מרגע עזיבתו בעיות התקציב ורעש חילופי ההנהלות כבר לא נשארו בגדר רעשים והחלו לחלחל לדשא.

אופיר חיים ויגאל אנטבי (צילום: שרון צור)

אבל כעת כמו שוורהול אמר הזמן והשחקנים שכעת מתרכזים רק בכדורגל מתחילים לשנות את הדברים. ההתעוררות במשחקים האחרונים גרמה לכך שניצחון מחר נגד בני לוד יכול לשנות את כל עונת הבהלות הזו לעונה עם טעם הרבה יותר מתוק. והפרויקט שחיים בנה והוריש, כמה סימבולי לחברו הטוב יגאל אנטבי, מתחיל לקצור את הפירות וחשוב מכך חדוות החיים חזרה לשחקנים שנראים משוחררים ושמחים על הדשא.

מילה טובה מגיעה גם לאנטבי שלמרות שנזרק למים כמאמן ראשי בצורה לא אידיאלית, נשאר נאמן למערכת והצליח לעבור את התקופה הסוערת. גם העובדה שנשאר נאמן לשיטה וההרכב שחיים השאיר, ולא ניסה לשנות סדרי עולם בכדי להוכיח שיש בעל בית חדש על הקווים, ראויה להערכה מתוך מחשבה שדברים טובים לא משנים.

כעת אנטבי יכול רק להרוויח מהמצב שנוצר ואם יראה לנו קמצוץ מיכולותיו כמאמן כמו שהיה כשחקן, עפולה שכבר נהייתה ה'לה מאסייה' הישראלית להשבחת מאמנים תוכל לסמן עוד וי ברזומה. ומי יודע וקצת יומרני להגיד אבל אולי אולי לנשיא הבא ששחקני עפולה יזכו לראות השנה לא יקראו ששי יעקב.