צילום: Shutterstock

עיריית עפולה השקיעה כ־14 מיליון שקל בשיפוץ היכל התרבות, אך בסיום העבודות ולאחר פתיחתו מחדש של ההיכל התברר כי לא הוסדרה במקום גישה ראויה לנכים.

כבר שנה: שירותי הנכים בביה"ס ללא דלתות

כיום, משתמשי כסאות גלגלים שרוצים להיכנס להיכל נאלצים להגיע לחלקו האחורי של המבנה ולהיכנס דרך הדלת שבה משאיות פורקות את הציוד לבמה.

גורמים מההיכל מסרו שכדי למנוע אי־נעימות מול ציבור הנכים, נמצא לבעיה פתרון זמני - בערב שמתקיים בו מופע דואג אחד העובדים שהמשאית הפורקת ציוד לא תעמוד בכניסה האחורית, כדי שלא תיחסם דרכם של הנכים.

תלונות של תושבים שהגיעו לאחר השיפוץ לידי הנהלת ההיכל והעירייה, בנוגע למחסור בהנגשה ראויה לנכים במקום, הביאו את העירייה לבחון את הנושא מחדש. יועץ הנגשה הגיע לאולם והציע פתרון הולם: מעלון חיצוני שיותקן להיכל בדלת הכניסה של האמנים.בנוסף לכל זה, לפני כשלושה חודשים - ימים ספורים אחרי שההיכל נפתח מחדש - התברר לנכים כי הכניסה לשירותים לא לצרכיהם, וכן שלא הייתה אפשרות להזמין כרטיסים מראש, מאחר שלא היו במקום מקומות מסומנים מראש עבור נכים.

בעירייה הקדישו תשומת לב לתלונות והשבוע הבהירו כי כעת הם מקפידים לקיים את חוק הנגישות כנדרש. "בהיכל התרבות העירוני בוצעה עבודת שיפוץ מאסיבית של המבנה, בהתאם לתכנון מפורט שכָּלל, בין השאר, הנחיות נגישוּת כפי שהועברו בידי יועץ נגישות מוסמך, כנדרש בחוק", נמסר מהעירייה.

"הליקויים שהתגלו בהיכל התרבות טופלו: הותקן מַעלון נייד לבמה בתוך ההיכל, ובקרוב תושלם עבודת התכנון החזותי והמעשי להתקנת מעלון נוסף מחוץ להיכל, שיותקן מיד עם סיום עבודת התכנון. דלת השירותים בהיכל הותקנה במידה שגויה וצרה מדי, בניגוד לתוכנית הנגישות; כעת הפתח הורחב והותקנה דלת רחבה, העומדת בדרישות הנגישות.

"כן נוספו מקומות לחניית נכים, בנוסף ל־6 חניות הנכים הקיימות, ונוספה הנגשה במפת האולם באתר האינטרנט של היכל התרבות, באופן המאפשר רכישת כרטיסים מראש למקומות המונגשים באולם".