השמיים נפתחים מחדש: צעד נוסף לעידוד טיסות מצפון המדינה: שר התחבורה ישראל כץ חתם השבוע על תקנות חדשות, המעניקות פטור מאגרות תעופתיות לכל הטיסות הממריאות והנוחתות בשדה התעופה הצפוני בחיפה ובשדה התעופה הבינלאומי רמון, הצפוי להיפתח בחורף הקרוב.

הפטור מאגרות בשדות אלה יינתן לתקופה של שלוש שנים. התקנות יועברו בימים הקרובים לאישור הממשלה וועדת הכלכלה של הכנסת, ועם אישורן הסופי, ייכנסו לתוקף. בעקבות הודעת השר על ביטול האגרות והארכת שעות הפעילות של נמל התעופה חיפה, חברת התעופה הקפריסאית Tus Airways מתכננת לחדש את טיסותיה הבינלאומיות מחיפה ליעדים שונים ביוון וקפריסין. Tus הפעילה עד לפני כשנה טיסות סדירות מחיפה לחמישה יעדים ביוון וקפריסין.

טיסות מחיפה לחמישה יעדים. מטוס של חברת  Tus | צילום: עדי גוזלן

בחודש מרץ 2016 הוצגה לתושבי חיפה בשורה גדולה עם תחילת הטיסות הבינלאומיות של החברת הקפריסאית מחיפה ליעדים שונים בקפריסין ויוון בהם פאפוס, רודוס, קוס ואתונה. מנתוני משרד התחבורה שפורסמו אז עלה כי נמל התעופה בחיפה רשם גידול שיא של כ-480 אחוז בטיסות הבינלאומיות, ובקיץ 2017 עמדו לצאת ממנו לאירופה כ-100 טיסות ישירות בחודש. בשנת 2016 טסו מנמל התעופה בחיפה למעלה מ-12 אלף נוסעים, והתחזיות מצביעות על גידול משמעותי במספר הנוסעים בשנים הבאות. אבל עם סיום עונת התיירות בשנה שעברה, ועקב שעות הפעילות המוגבלות של השדה בחיפה, הופסקו הטיסות מחיפה של החברה הקפריסאית. עם הודעת השר השבוע, נפתח שוב חלון ההזדמנויות של טיסות מחיפה לאירופה.

משרד התחבורה ורשות שדות התעופה החלו להיערך לקראת הארכת מסלול הנחיתות וההמראות של שדה התעופה בחיפה, במטרה לאפשר למטוסים גדולים יותר לנחות בשדה. המסלול בחיפה הינו באורך של כ-1,300 מטר, ולאחר הארכתו יגיע ל-1,600 מטר. השר כץ ציין כי הארכת המסלול תאפשר טיסות בינלאומיות מצפון הארץ למטוסים בקיבולת עד 120 נוסעים ליעדים קרובים באירופה. עם זאת יצוין כי משרד התחבורה מסר הודעה דומה על הארכת מסלול שדה התעופה בחיפה גם לפני שנתיים, ומאז התוכנית לא קודמה בצורה ממשית.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "השר ישראל כץ מממש בפועל את חזון חיפה כמטרופולין, ברכבת, בתשתיות וכבישים חדשים ועכשיו גם בשדה התעופה. נמשיך לקדם ולסייע להגעה של חברות בינלאומיות נוספות, כדי לייצר יעדים נוספים וטיסות נוספות".