המזרקה. קרובה לבנייני מגורים (צילום: שרון צור)

המזרקה המוזיקלית בכיכר הנשיא בעפולה שנפתחה בערב יום העצמאות באופן חגיגי במיוחד, ממשיכה לעורר סערה בעיר. אחרי שתושבים דיברו נגד עלותה (כ-12 מיליון שקלים מכספי הרשות ומכספי הסכם הגג), כעת נשמעות תלונות בקרב תושבים על הווליום הגבוה ועל כך שהפכה למטרד של ממש.

דיירי הבניינים הסמוכים למזרקה מתלוננים בימים האחרונים על רעש בלתי פוסק עקב המוזיקה הבוקעת ממנה, אשר נשמע היטב גם בלילות ובשבתות.

 "יש שם 15 רמקולים שמטרידים מאוד. מהשעה 19:00 עד 23:00 בלילה בלתי נסבל לשהות בבית, כל חצי שעה נשמעים פרצי מוסיקה בפתאומיות למשך 10 דקות, הכוללים גם טראנסים ו'בומים'", טוענת א', תושבת העיר המתגוררת בבניין הקרוב למזרקה, "אי אפשר להרדים את הילדים וגם סגירת החלונות לא מועילה מול הווליום הגבוה. אפילו הפניות למוקד העירוני 106 לא עזרו. זו פשוט שערורייה להציק ככה לתושבים. מדובר בסאונד טורדני ומיותר לחלוטין שאף אחד לא מקשיב לו כלל. נוסף על כך, זוהי כיכר מסוכנת מאוד ללא מעברי בטיחות בין לבין".

לא רק א' התלוננה על מטרד הרעש, אלא תושבים נוספים. גם מ', תושבת העיר שגרה כמה מאות מטרים מהמזרקה, לא מרוצה. "אתמול בלילה התחילה להישמע מוזיקה חזקה מהמזרקה", היא מתארת, "מילא אצלנו, כולם ילדים גדולים, אבל כל השכנים התלוננו. ב-23:00 בלילה לא מתאים לשים מוזיקה. נכון שהמזרקה מרהיבה ויפה, אין ספק בכלל, אבל המיקום שלה לא טוב. נוצרים שם הרבה פקקים, הכביש לא מסודר והגישה לשם מסוכנת, שלא לדבר על ההשקעה הכספית שהיתה מוגזמת ביותר. עם הכסף הזה יכלו לעשות תגבורים לחינוך ולהביא מורים פרטיים לילדים אחרי בית הספר".

י', תושב אחר המתגורר בסמוך, גם סובל לטענתו מהרעש. "אנחנו לא נגד המזרקה, אלא נגד הרעש שהיא מפיקה", הוא מבהיר, "אין פה שום עניין אישי, זה פשוט הפך להיות מטרד. גם בשעות שהן לא שעות מנוחה, יש חוק שאוסר על השמעת רמקולים ויש פה 15 רמקולים בווליום גבוה. זה מתחיל בשעות הערב כשאנחנו יושבים בסלון ורוצים לשמוע חדשות ואי אפשר, פתאום שומעים 'בום' וכל הבית רועד".

"בהתחלה זה נמשך עד 11 בלילה", המשיך י' לספר, "ובעקבות תלונות של תושבים ופניות למשטרה זה ירד לשעתיים, מ-20:00 עד 22:00 בלילה, אבל עדיין כל חצי שעה זה בא בפתאומיות עם רעש מאוד חזק. אנחנו מצפים שיורידו את הווליום כדי שלא ישמעו את זה אצלנו בבית. אנחנו לא נשתוק ונעשה הרבה מאבקים מול העירייה. אין לי בעיה שישימו ווליום חלש ושאני לא אשמע את זה כשאני סוגר את החלון. היתה פה טעות גדולה, המזרקה היתה צריכה לקום היכן שאין בנייני מגורים", הוא אומר בכעס.

מהעירייה נמסר בתגובה: "המזרקה המוזיקלית, מהאטרקטיביות והיפות שיש במדינה, פועלת במסגרת הרצה, שבה נבדקים נתוני הפעלה הכוללים בין היתר גם עוצמת התאורה והמוזיקה, התאמה בין המוזיקה למתזים וכן שעות פעילות יום יומיות. בשעות הערב, במסגרת ההרצה, פועלת המזרקה במופע של שבע דקות בלבד, כל חצי שעה, כשהמופע האחרון יהיה ב-21:30 (עד היום המופע האחרון היה ב-22:00). יצוין כי עוצמת הרמקולים מופעלת תוך התחשבות בדיירים הגרים בסביבה ומתוך רצון שהתושבים והאורחים הרבים שבאים לצפות במופעים, יפיקו את מלוא ההנאה מהם. נמשיך לעקוב אחר המופעים תוך בקרה מקסימלית והתחשבות בתושבי הסביבה".

 

המזרקה המוזיקלית (צילום: שרון צור)