תן, סמוך לטירת צבי (צילום: אביחי רן)

התפרצות מחלת הכלבת ממשיכה ולא יורדת מסדר היום באזור הגלבוע והעמקים ובעקבותיה נוקטת המועצה האזורית הגלבוע בצעדי חירום. אתמול בערב (יום שני), הגיעו תוצאות חיוביות לעוד שלושה מקרי כלבת בתחום הגלבוע ומקרה נוסף בתל-תאומים, שבתחום המועצה האזורית עמק המעיינות.

במהלך סוף השבוע שעבר נלכדו שני תנים בקיבוץ חפצי-בה ועוד תן בישוב נורית. שלושתם נמצאו כאמור כנגועים בכלבת. בעקבות גילוי הכלבת בחפצי-בה יוצאת כעת המועצה במבצע של הענקת חיסוני דחף, עבור כל חיות הבית של תושבי חפציבה. החיסונים יתקיימו היום בין השעות: 12:00-16:00, בסמוך לחדר האוכל של הקיבוץ. לגבי הישוב נורית, תימסר הודעה בנפרד.

רצף האירועים לאחרונה בהם מעורבים תנים חולי כלבת הוא חריג ביותר, ובלתי מתקבל על הדעת: אם עד יום כיפור היו בכל הארץ  14 מקרי כלבת, הרי שמאז אנו עדים לכ- 50 מקרים כולם באזור העמקים בלבד. המצב החמור הוביל את הגורמים במועצה האזורית הגלבוע לשגר מכתב בהול לשר החקלאות.

"אנו באירוע חירום ועושים ככול יכולתנו בניסיונות למניעת התפשטות מחלת הכלבת, גיוס חקלאים כמתנדבים באיתור ולכידה, קליטת כלבים חשודים ומתן חיסוני דחף", אמר ראש המועצה האזורית הגלבוע עובד נור, "אנו עושים הרבה אך זה לא מספיק, ולכן אנו דורשים את האמצעים המתאימים לעת הזו, וכמניעה להתפרצות עתידית, תוך גיבוי תקציבי לפעילויות המועצה, ובכך לאפשר לנו להעניק הגנה מהותית על בריאות וביטחון תושבינו".

בין השאר מבקשים במוא"ז הגלבוע סיוע דחוף בכ"א (רופא ופקח), תגבור הציוד והגדלה זמנית של הכלבייה האזורית המשמשת את הרשויות השכנות (בניר-יפה), סיוע בגידור משקים ומוקדים ע"פ סקר הסניטציה שעורכת המועצה, וכן הכרה דחופה בצרכים הייחודיים של המועצה לנוכח היותה שוכנת בסמיכות לגבולות עם הרשות הפלסטינית וירדן (ככל הנראה מקור המחלה).

משרד הבריאות בתגובה לארבעת מקרי הכלבת החדשים: "משרד הבריאות מבקש מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע. לאחר שעות העבודה ובמהלך סוף השבוע יש לפנות לחדר מיון בבית חוליםהורים לילדים מתבקשים לברר עם ילדיהם, באם היו במגע עם בעלי חיים חשודים ולפנות ללשכת הבריאות בדחיפותבעלי חיות מחמד מתבקשים ליצור קשר עם הווטרינר הרשותי, לצורך וידוא מצב חיסונם".

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי כל מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, לשטוף באופן מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות לבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת.