ראש העירייה יצחק מירון (צילום: שרון צור)

 עיריית עפולה הפסיקה לצלם לפני כחודשיים את ישיבות המועצה ולהעבירן בשידור ישיר לתושבים באתר העירייה. השבוע עורר הנושא את כעסם של חברי המועצה מטעם האופוזיציה, שהעלו את השאלה מדוע הצילומים הופסקו.

ראש עיריית עפולה יצחק מירון הצהיר בתחילת כהונתו כי הוא דוגל בשקיפות והודיע כי ישיבות המועצה יצולמו וישודרו בשידור חי לטובת הציבור. אך כאמור, לפני כחודשיים הצילומים הופסקו וזאת מבלי שהעירייה הסבירה מדוע.

"ראש העירייה יצחק מירון הבטיח כל הזמן שקיפות מלאה ושהציבור ישותף כל הזמן בכל ההליכים. השידורים הופסקו מאחר שעולות שם שאלות נוקבות בנושאים מהותיים, בעיקר מצד חברי האופוזיציה וגם חלק מהקואליציה", העריך חבר מועצת העיר מהאופוזיציה יוסף אסרף והוסיף, "מסתירים פה מידע מהציבור. לאחרונה שאלתי שאלות על הדיור הציבורי, ומאחר שזה לא מצולם - הציבור לא רואה ולא יודע מה באמת קורה, מה חברי המועצה אומרים ועושים".

עו"ד דניאל דושניצקי, מנהל המחלקה לחקיקה ומדיניות בתנועה לאיכות השלטון, התייחס לסוגיה ואמר: "החוק אמנם לא מחייב תיעוד מצולם של ישיבות מועצה, אך ככל שהדברים אכן נכונים, בהחלט מדובר בהחלטה מצערת, הפוגעת בשקיפות ובנגישות של התושבים לישיבות המועצה. המגמה העולמית - וגם בישראל - היא דווקא הפוכה: הרחבת השקיפות ופתיחת השערים עבור האזרחים. לכן ההחלטה מאכזבת ומחזירה אחורנית את ההתקדמות שהיתה עד כה בנושא זה בעפולה. יש לתמוה מדוע הפסיקו בעירייה לצלם. חשוב לדעת שלפי החוק, ישיבות המועצה פתוחות לציבור, ולכן התושבים זכאים להגיע ולהתייצב בישיבות בעצמם".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "ישיבות מועצת העיר פתוחות ונגישות לציבור הרחב ולתקשורת באופן חופשי, כולל הפרוטוקולים של הישיבות. צילום הישיבות - הזוכות לכ־150 צפיות בלבד ביוטיוב - יחודשו עם חידוש התקציב. כל ניסיון להציג זאת כהסתרת תכנים הוא דמגוגיה ופוליטיקה קטנה מבית מדרשה של האופוזיציה".