צילום: בועז כתבן בבדיקה שערך 'ידיעות קרית שמונה' השבוע נמצא כי לאורך גדר בגזרה המזרחית של גבול הצפון נפערו כ־30 פרצות - מהן 14 שבעלי חיים ובני אדם יכולים לעבור בהן. שאר הפרצות קטנות יותר, חלקן במרחק של פחות מ־10 מטר מבתי מגורים, ואת רובן נעשה ניסיון לחסום באמצעים מאולתרים כמו חוטי תיל, מקלות וענפים. בסיור שערכנו השבוע לאורך כארבעה ק"מ נמצא כי מבין השערים בגדר, שאת מיקומה המדויק לא ניתן להסגיר מחמת מגבלות ביטחוניות, רק אחד נותר שלם ונעול. האחרים אמנם שלמים, אך ללא מנעול, ובנותרים חסרה דלת והם מאפשרים למעשה מעבר חופשי.

קראו עוד ב-mynet:
התפיסה הרווחת היא שבצפון אין זנות, וזה לא נכוןהגדר הוקמה בשנת 2000, זמן קצר לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, ואורכה כחמישה ק"מ. תחזוקתה נמצאת באחריות הרשות המקומית באזור, שלצורך העניין אמורה גם לקבל תקציב ממשרד הביטחון.
גורם צבאי מסר השבוע ל'ידיעות קרית שמונה' כי לאחרונה ערכה הרשות תוכנית לתיקון הגדר ולהתקנת תאורה לאורכה, ובעקבות זאת הוחלט להחזיר לה את התקציב הייעודי, בגובה כמה רבבות שקלים, בתנאי שתתחייב לתקן ולתחזק את הגדר. הגורם הוסיף גם כי חשוב להסיר את צמחיית הבר מאזור הגדר ומהשביל הסמוך לה, פן תקל את המעבר מעליה ותצמצם את שדה הראייה סביבה במקרה של אירוע ביטחוני. יש לציין כי בבדיקה שנערכה השבוע ניכר משרידי הענפים והעשבים שנעשו במקום עבודות גיזום.

חשיבות ביטחונית
יעקב בן־ציון (בנצי), סא"ל במילואים, סבור שחדירת מחבלים לאזור היא יעד ואתגר של חיזבאללה, וכי גדר תקינה עשויה להקשות על חדירה כזו. "נכון שיישובים שקרובים יותר לגבול ממוגנים יותר, אבל גם קיבוצים מרוחקים ממנו כמו נאות מרדכי, שדה נחמיה ואפילו להבות הבשן וגונן מוקפים גדר עם דרך ביטחונית. לדעתי צריכה להיות גדר מסביב לכל אזור מיושב וגם באזור של הגדר הזו. אנחנו עדיין לא במצב של שלום".

גם יורם מלול, לשעבר סגן מפקד מרחב הגליל במשטרה, סבור שלגדר יש חשיבות גבוהה, מסיבה ביטחונית וגם תברואתית. "במקרה של חשש לחדירת מחבלים דרך הגבול, צריכה להיות אפשרות לסגור את הכניסה ליישובים", הוא מסביר השבוע. "מעבר לכך, לסגירת הגדר יש משמעות של מניעה והפחתה של חדירת בעלי חיים ליישוב. מדובר בחיות שגורמות נזק לגינות וכמובן עלולות להעביר כלבת. כאשר גדר קרועה לכל אורכה במקומות רבים, הסגירה לא אפקטיבית. חשוב שנושא הביטחון יקבל תשומת לב, למרות השקט שקיים פה בשנים האחרונות ועלול להיות מופר בכל רגע - וחייבים לנצל אותו כדי להיערך למצב חירום"."זה אבסורד שבאזור שהוכרז כנגוע בכלבת טרם מצאו לנכון להסדיר את עניין הפרצות בגדר", מוסיף השבוע איש ציבור מהאזור. "מיותר לציין שנוכחות של חיות בר באזורים מאוכלסים - קל וחומר כאלה שנגועות בכלבת, מחלה שחלק מתסמיניה הם תוקפנות ואובדן הפחד מבני אדם - עלולה לעתים להוות סכנת נפשות אמיתית, הן לבני האדם והן לחיות הבית".

המטרה: אתר תיירות
הגורם הצבאי ששוחחנו איתו הבהיר שחשיבותה של הגדר היא קודם כל ביטחונית: "פיקוד הצפון הוא זה שמוסמך להעריך את הצורך הביטחוני בגדר, והוא מעריך שהצורך עדיין קיים. אמנם הגדר אינה חיונית כמו לאורך הגבול, אך הצורך הביטחוני בה עדיין קיים - הן בחסימת הסתננות של מחבלים והן בהענקת תחושת ביטחון לתושבים. בנוסף לכך, המצב בגבולות סביבנו מאוד לא יציב, ועדיף תמיד להיות ערוך. יהיה לא חכם גם מבחינה כלכלית לא לתקן גדר שממילא כבר קיימת בשטח, וניתן לתחזק אותה בעלות נמוכה יחסית".

מהרשות המקומית האחראית על תחזוק הגדר נמסר בתגובה: "בימים האחרונים בוצעו עבודות גיזום, חישוף עשבייה ועצים לאורך הגדר והדרך. השבוע גם החלו עבודות לתיקון הגדר והשלמתה, שאמורות להימשך מספר שבועות. בגמר העבודות נבצע השלמת תאורה לאורך הגדר, כאשר בכוונת הרשות להפוך את המקום בעתיד לאזור תיירותי עם טיילת, שתשקיף על האזור כולו".