צילום: גיל נחושתן בעקבות בקשתה של אורה עתיה ממגדל, אמו של נחמן ז"ל - לפגוש את אמו של נדב סלע (28) החשוד ברצח בנה בן ה־11, וברצח אשתו דור כרסנטי (23) וילדיו הפעוטים יוסף ובנימין - הגיעה אם החשוד ברצח לניחום אבלים, שהפך למפגש מרגש ומצמרר בין השתיים.

קראו עוד ב-mynet:
"למה אני צריכה כסף כדי שאזכה להיות אמא?""שתיהן בכו", סיפר אחד הנוכחים. "אמו של נחמן נתנה לה להרגיש שזה בסדר שגם היא תתאבל, הרי היא שכלה את שני נכדיה וכלתה. היא אמרה לה שהם סולחים, שאי־אפשר להבין את דרכי השם ושהם מקבלים הכל באהבה. אמא של נחמן הפגינה אצילות נפש. זה היה עוצמתי מאוד". אדם אחר שנוכח בפגישה סיפר: "המפגש בין שתי האמהות היה מרגש ובלתי־נתפס כאחד. ראית שתי נשים חולקות כאב, כל אחד מהצד שלה. כל מי שהיה שם לא נשאר אדיש לסיטואציה הבלתי־רגילה הזאת".

פגישתן של שתי הנשים האבלות, האחת על רצח בנה והשנייה על רצח נכדיה וכלתה בידי בנה, כך על פי החשד, התקיימה יומיים אחרי שרשרת הלוויות הקשה ביותר שידע האזור.

משפחת כרסנטי־סלע ומשפחת עתיה, שנותרה עם שמונה ילדים, התגוררו בשכנות והילדים נהגו לשחק ולהתארח זה בביתו של זה. כך היה גם בשבת שעברה, ראש חודש שבט: נתן עתיה, שנקרא על שם תלמידו של רבי נחמן מברסלב, הגיע ראשון לבית משפחת כרסנטי־סלע - ונחמן, שהתעקש להצטרף אליו למרות הפצרות הוריו שיישאר בבית, הגיע אחריו. במהלך סעודת השבת רָצח נדב סלע על פי החשד את ילדיו, את אשתו ואת נחמן הקטן. אחיו נתן, שנכח בסעודה, נפצע מידיו, העמיד פני מת והצליח לחמוק מהבית. סלע נתפס במטע סמוך לבית ונעצר. מעצרו הוארך עד 8 בפברואר והוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית. שמו הותר לפרסום רק ביום רביעי.

רבים ביישוב העידו השבוע שהתנהלותו של האב היתה שגרתית ולא הסגירה במאום את מה שהוא עתיד לבצע, על פי החשד. "הוא היה כל הזמן מברך ומשבח את השם", סיפר אחד מהם, "מה הקשר בינו ובין זה - אני ממש לא מבין. הוא נראה נורמטיבי לגמרי".

"לקחו לי את הבת שלי ואת שני הנכדים. רצחו לי אותם, טבחו לי אותם", אמרה רוית, אמה של דור ז"ל, שעות אחדות לפני הלוויות. "היתה לי ילדה לתפארת, אמא מסורה מאין כמותה. היא טיפלה בשני תינוקות לבדה, מבוקר עד לילה, ונתנה לו את השקט ללמוד תורה. הכל עשינו למענו, כדי שיהיה להם שלום־בית. ותסתכלו מה הוא לקח לי, שני צדיקים שלי יפים. איך אפשר לרצוח את הילדים שלך, את האשה שלך, שדאגה לך והגנה עליך בחירוף נפש. אפילו מלה רעה אחת לא אמרה עליו, רק 'צדיק שלי'. ככה היא קראה לו - לא שמעתי אותה אומרת עליו מלה אחרת חוץ מ'צדיק'".
השקט הופר
מגדל שוכנת שמונה ק"מ מטבריה, על שפת הכנרת, וחיים בה כ־1,800 תושבים - רבים מהם מסורתיים וחובשי כיפות סרוגות. בשנים האחרונות הגיעו ליישוב חוזרים בתשובה, חלקם מחסידות ברסלב ואחרים קשורים לחצרו של הרב דב קוק, בעל חצר החסידים הגדולה בטבריה, שבצעד חריג הגיע ללווייתו של הילד נחמן, שנקרא על שם רבי נחמן מברסלב.

גם דור ז"ל, בת למשפחה טבריינית שורשית, החלה בתהליך חזרה בתשובה יחד עם בעלה. בזמן שטיפלה בתינוקות היה בעלה לומד בכולל - כמנהגם של רבים מהחוזרים בתשובה. לרוב, כשהבעל לומד ואינו עובד, המשפחות תומכות כלכלית בזוג הצעיר, וכך עשו גם הוריהם של דור ושל החשוד ברצח, שדאגו למחסורם.

ביום ראשון השבוע גדשו את המושבה הכפרית הקטנה עיתונאים, צלמים ומבקרים, שהפרו את השקט האופייני למקום. על הלוחות נתלו מודעות אבל והעצב ניכר והורגש בכל פינה.

בבית העלמין של היישוב נפערו ארבעה קברים טריים, כמו פצעים פתוחים, ובשלוש אחר הצהריים יצאה לדרכה הלווייתו של נחמן; את גופתו הקטנה ליוו האבלים באמירת מזמור צ"א בתהילים, שעליו חזרו כמה וכמה פעמים.

הוריו שמרו על איפוק. לאחר שהקבר כוסה התיישבה האם על האדמה הרטובה, מתקשה להאמין, מתקשה להיפרד. האב ספד לבנו וסיפר שכמנהג חסידי ברסלב, גם נחמן נהג לטבול במקווה מדי יום. האב הוסיף כי בשבת האחרונה לחייו סיים הילד לקרוא את ספר תהילים. "נפלה בחלקי הזכות להיות אבא שלך", אמר, "תתפלל עלינו שנעמוד בניסיון הקשה הזה". האב פנה להורים שבקהל ואמר: "ילדים הם פיקדון - תשמרו עליהם".

אמו של נחמן, שלמד במוסדות 'תפארת התורה' בטבריה, ספדה לו ואמרה: "נחמן היה צדיק, ילד טוב, הוא לא חטא. אנחנו לא יכולים להבין את רחמי השם והנהגתו, ואנחנו מקבלים את זה באהבה. השם עושה הכל לטובה. לא האמנתי שיקרה לנו מה ששומעים בחדשות. עכשיו נחמן בידיים טובות, עלינו להתמקד בתכלית ולדעת שהעולם זמני".

מנהל תלמוד התורה 'חמדת התורה', גיל נחמני, סיפר השבוע על ניסיונותיהם של המורים והמחנכים להקל במשהו על הזעזוע שאחז בחבריו של נחמן: "נחמן ז"ל למד בכיתה ה', וחבריו התקשו מאוד לקבל את הב