צילום: אביהו שפירא בעל מסעדת 'הפינה של עובד' לשעבר הגיש תביעה נגד עיריית קרית שמונה בדרישה שתשיב לו את דמי הביטוח שקיבלה לאחר השריפה שפרצה במסעדה שלו. על פי התביעה, עובד עובדיה, בעל העסק, השקיע כסף רב ונקלע לחובות כדי לשפץ את המסעדה, זאת בזמן שהעירייה קיבלה לטענתו פיצויים מחברת הביטוח, לא יידעה אותו שהמבנה מבוטח וגרפה את הכסף לכיסה.

צפת: נהגי המוניות מוחים, הנוסעים מרוצים
הפריפריה של הפריפריה: מי ידאג לתושבי הצפון?
אישום: ביצעה עבירות מין ומעשי סדום בקטינים

הפרשה החלה לפני כ-20 שנה כאשר העירייה השכירה לעובדיה, אסיר משוחרר בתהליך שיקום, מבנה בשדרות תל חי לפתיחת עסק. מתוך התחשבות במצבו ורצון לסייע לו בשיקום חייו נקבעו דמי שכירות נמוכים למבנה - 40 דולר בלבד לחודש.

עובדיה הפעיל במקום עסק של תריסי אלומיניום וזגגות, אולם לפני כחמש שנים חיסל אותו, שיפץ את המבנה ופתח בו מסעדה. המקום החדש הצליח ועובדיה שראה ברכה בעמלו העסיק במקום חמישה עובדים. תושבים רבים בקרית שמונה הכירו את 'הפינה של עובד' שהייתה ממוקמת ברחובה הראשי של העיר, סמוך למרכז המסחרי.

הכל השתנה ביום אחד כאשר ב-12 ביוני 2012 פרצה שריפה במסעדה והמבנה נהרס כליל. עובדיה עמד מול שוקת שבורה. הוא נאלץ לגייס כסף רב כדי לשפץ אותה ואחרי שסיים את השיפוץ העירייה טענה שיש חריגה במבנה, שעלולה להוות בעיה במידה ויהיה צורך להרחיב את שדרות תל חי.מכאן, על פי התביעה, החל מאבק ארוך של עובדיה מול העירייה כדי לקבל רישיון להפעלת המסעדה. הוא טען שהעירייה לא הודיעה לו כי יש בעיה לפני ששיפץ את המבנה, והעירייה מצידה הודיעה כי אין באפשרותה לאשר את הפעלת המסעדה לנוכח העובדה שהיא חורגת מתוכנית המתאר.

לפני כשנה וחצי הופתעו רבים מתושבי קרית שמונה לראות ברחובה הראשי של העיר שתי בובות על עמודים, שדימו אנשים שהוצאו להורג בתלייה. הבובות נתלו מעל המסעדה ועל קירותיה רוססו כתוביות שבהם נאמר: "גם את הפסח הזה 5 משפחות לא יחגגו", "יום עצמאות שחור של 5 משפחות ש-10 חודשים בלי פרנסה".

הבובות נתלו על ידי עובדיה, לדבריו כצעד של ייאוש ומחאה על מצבו. בראיון שנתן לידיעות קרית שמונה באותם ימים קשים אמר: "המתח וחוסר הוודאות הרגו אותי. לקחתי הלוואות כדי לשפץ את המסעדה. הייתי משוכנע שכאשר המסעדה תתחיל לעבוד יהיה לי איך להחזיר אותן. היום אני צריך להתמודד מול הנושים. אני לא נרדם בלילה. אני כמעט לא יוצא מהבית. קשה לי, כל אדם שמכיר אותי שואל אותי 'נו מתי אתה פותח את המסעדה', ואני אין לי מה לענות. אני מרגיש מבויש".
"אבדוק ואתן תשובה"

עובדיה פנה לעורך הדין יורם ביטון שבדק את השתלשלות העניינים וגילה, על פי כתב התביעה, שהמבנה היה מבוטח על ידי העירייה, אולם אף אחד שם לא טרח לטענתו ליידע אותו על כך לאחר השריפה. ביטון פנה לעירייה בדרישה שיחזירו לעובדיה את דמי הביטוח, אולם על פי התביעה בקשה זו הושבה ריקם ולכן הגיש בשמו של עובדיה תביעה משפטית נגד העירייה והחברה הכלכלית שלה, וכן חברת הביטוח 'כלל' שביטחה את המבנה.

בתביעה נטען כי בבדיקת שמאות שנערכה למבנה מטעם 'כלל' לפני כחצי שנה נקבע שהנזק שנגרם למבנה בשריפה עמד על כ-168 אלף שקל. על פי כתב התביעה זה הסכום שהיה אמור לשמש לשיפוץ המסעדה על מנת שעובדיה יוכל להמשיך להפעיל אותה. אולם העירייה, כך נטען בתביעה, העלימה ממנו מידע חשוב זה.

"הנתבעים לא הודיעו לתובע", נכתב בתביעה, "כי תקציב 'כלל' ביטוח לשיקום נזקי השריפה עומד על סך 168,546 שקל, ולא ביקשו מהתובע את חשבונות התיקון שלו לצורך שיקום נזקי השריפה. למעשה, פעלו הנתבעים במחשכים ובחרו לקבל מ'כלל' ביטוח סכום מופחת של 120,000 שקל, תוך גרימת הפסד עתק בסכום של 48,546 שקל".

על פי התביעה, הפנייה הראשונה לעירייה להשיב את דמי הביטוח נעשתה בספטמבר 2013. אז התקיימה ישיבה בעירייה ובסיומה על פי הנטען הבטיח ראש העירייה, ניסים מלכה: "אבדוק ואתן תשובה". אבל תשובה לא הגיעה. "לא רק שראש העירייה לא בדק ולא נתן תשובה", נכתב בתביעה, "העירייה התחמקה מכל מתן תשובה, תוך הפניית התובע לחברה הכלכלית שלה ושם פעלו להסתרת פוליסת הביטוח, דו"ח השמאי ופירוט הכספים שהתקבלו אצלם".

בהמשך פנה ביטון בשמו של עובדיה לקבלת המסמכים על פי הכללים הקבועים בחוק חופש המידע. אבל גם זה לא הביא לדברוי לחשיפת המסמכים, ובתביעה נכתב: "החברה הכלכלית, בחוסר תום לב מוחלט וכמי שמתיימרת לנהל את נכסי עיריית קרית שמונה, טענה שאין לה ולא כלום, תוך שהיא מעבירה לתובע שלל מסמכים לא רלוונטיים, שהתקבלו מאת 'כלל' ביטוח אצל הנתבעים".

בתביעה מתואר המשך ההתדיינות עד אשר התקבלו לבסוף לטענתו המסמכים הנוגעים לפוליסה ולסכומים ששולמו לעירייה, ואלה חשפו לטענתו את שאירע: "על פי