צילום: אביהו שפירא הקדמת הבחירות לכנסת הכניסה את המערכת הפוליטית לתזזית, וצריך תוך זמן קצר לגבש רשימות מועמדים. כך נכון גם לגבי רשימת הליכוד לכנסת שבה המקום ה-18 ברשימה שמור לנציג הגליל והעמקים. השבוע התברר שגם שמו של ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, עלה כמועמד אפשרי בהתמודדות על המקום הזה, ויש בקרב מתפקדי הליכוד אנשים שתומכים במועמדותו.

סיבוב שני בק"ש: יורם מלול מול ניסים מלכה
ראש העירייה ניסים מלכה גבר בקושי על יריבו

למערכת הפוליטית בקרית שמונה יש למהלך כזה משמעות דרמטית שכן אם מלכה ייבחר לכנסת, הוא ייאלץ לעזוב את תפקידו כראש העירייה וייערכו בחירות חדשות לתפקיד.

את המידע בדבר מועמדות אפשרית של מלכה מאשר המשנה לראש העירייה, אלי זפרני. "יש פניות, ומופעלים עליו לחצים מחברים ומתושבים", הוא אומר. "הוא קיבל גם רוח גבית מח"כים ושרים, והוא חושב על זה ברצינות".זפרני מעיד שהוא המליץ למלכה לא להתמודד, אך סיכוייו להשתבץ ברשימת הליכוד לכנסת טובים למדי כיוון שבקרית שמונה יש כאלף מתפקדים. כשמזכירים לזפרני שיש כיום פיצול בתוך הסניף בקרית שמונה ובכירים בסניף מתנגדים למלכה, הוא משיב: "90 אחוז מהמתפקדים יתנו". כלומר, באותו מחנה שמלכה וזפרני עומדים בראשו.

במחנה השני יש שלושה אנשים בעלי כוח בסניף הליכוד בעיר - סמי מלול, רמי רחמים ואבי שטרית. רחמים סבור שמלכה לא יתמודד: "מישהו הפיץ את זה בתקשורת וזה תפס גובה, אבל בין זה לבין התמודדות של ממש יש עוד מרחק".

מלול לא מתלהב מהמועמדות של מלכה, בעיקר מפני שהיא עלולה לפגוע בסיכוייו של שוקי אוחנה מצפת. אוחנה התמודד בפעם הקודמת והיה במקום ריאלי עד שהסכם האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו הזיז אותו אחורה ברשימה והוא לא נכנס לכנסת.

"מהלך כזה יכול רק להפריע לנציגות של הגליל המזרחי בכנסת", טוען מלול. "כרגע יש תמיכה רחבה באזור לשוקי אוחנה, שמתמודד מול ז'קי לוי, שיש לו תמיכה באזור העמקים. התמודדות של מלכה תפצל את התמיכה באוחנה, ותפגע באפשרות שייבחר נציג מהאזור שלנו".

בניגוד למלכה, שעד כה לא דיבר על ריצה לכנסת, אוחנה עוסק בניסיון להיבחר כבר זמן רב. בשנים האחרונות הוא חיזק את קשריו עם פעילים בכל רחבי האזור והוא מקווה שהפעם לא יהיו הפתעות, והוא ייבחר.

"מרגע שנבחרתי בפעם הקודמת לא עצרתי", אומר אוחנה. "ניצחתי אז בהפרש של 700 קולות. אותם מאגרי כוח נשארו ועליהם נוספו עוד. זה קשר חברי עם מתפקדים רבים".

גם אוחנה מאשר ששמע על ההתמודדות האפשרית של מלכה, אך הוא לא נשמע מוטרד מאפשרות כזאת. אוחנה: "כל אחד מהגליל שרוצה וראוי - שיתמודד. ניסים הוא איש ראוי".
מלכה לא מסר תגובה.