צילום: חגי אהרון תקופה קשה מאוד עברה על משפחותיהם של נפגעי הרב יעקב דויטש מעפולה, שהורשע בשבוע שעבר בעבירות מין קשות בשתי נערות ובשני נערים. לא זו בלבד שההורים נאלצים להתמודד עם הסבל הנורא של ילדיהם שנפגעו מהרב המקובל והנערץ, חלק מהם גם חוו, לדבריהם, פגיעה קשה בעקבות החלטתם להגיש תלונות נגדו במשטרה.

הרב ביצע עבירות מין חמורות בנערים ובנערות

מהרב המקובל והנערץ, חלק מהם גם חוו, לדבריהם, פגיעה קשה בעקבות החלטתם להגיש תלונות נגדו במשטרה.
שבוע לאחר הרשעתו של הרב המקובל והנערץ להוריי הקורבנות נותר רק לייחל שהעונש שיינתן בגזר הדין יהיה משמעותי ושקול במידת מה לסבל הנורא שנגרם לילדיהם ולהם.

השבוע סיפרו כמה מהם על הבידוד החברתי, על האיומים על חייהם ועל הרדיפות שחוו מצד גורמים בקהילה הדתית בעיר בעקבות החלטתם ללכת עם העניין עד הסוף. "אלו היו ארבע שנים של סיוט", אמרו השבוע בכאב מהול בתחושת הקלה.

"מעשי תועבה מגעילים"
לפני ארבע שנים גילו הוריהם של שלושה ילדים מהמגזר החרדי - כל אחד בנפרד מילדו שלו - על מה שקרה לילדיהם (שהיו קטינים בזמן המקרים) כשנפגשו עם הרב דויטש. השבוע נזכרו ברגע הנורא שבו שמעו לראשונה מילדיהם על מעלליו של הרב. "כל אחד ישב בנפרד עם הילד שלו שסיפר על הטראומה שעבר ועל המעשים שנעשו בו, בלי שאף אחד ידע על השני", אמרו ההורים.כפי שסיפר אחד מהם, הוא החל לחשוד ברב דויטש לאחר שזיהה אצל בנו סימני מצוקה. "באחד הימים ישבתי בצהריים בבית והילד שלי בא ושם את הראש על הברכיים שלי", הוא נזכר. "הוא בא דרך הבית של הרב ובכה. שאלתי אותו מה קרה והוא התבייש להגיד לי. בסוף הוא סיפר לי את כל מה שקרה עם הרב במשך שלוש שנים. הייתי בהלם, אבל האמנתי לו. ניסיתי לברר ולשאול אם זה נכון, אבל כמובן שהייתה הכחשה. גורמים בקהילה החרדית הזהירו אותי שאם נגיד משהו זה יהיה הסוף של כל המשפחה שלנו ושיתנקמו בנו. הילד שלנו נעל את עצמו בחדר ובכה. היו ימים קשים".

ההורים סיפרו כי כבר מההתחלה, ברגע גילוי הבשורות הקשות, הם האמינו לילדיהם ולא פקפקו בהם לשנייה. "הילד שלי בא לספר מה קרה כשהוא רועד מהטראומה וההלם", משחזר אחד מהם. "הוא פתח את הפה ולא הצליח להוציא מילה. היה לו נורא קשה לדבר על זה".

אב נוסף מספר אף הוא על הקושי שחש ילדו בעת שדיבר על שאירע. "כשהוא סיפר לי הוא בכה המון תוך כדי", הוא נזכר. "זה היה אחרי שהתפרסם שמו של הרב דויטש בעיר. יום אחד הוא פשוט בא וסיפר לי. הוא אמר שהוא סוחב את זה בפנים הרבה זמן כי פחד שלא יאמינו לו. הוא רעד ובכה".

שלושתם מספרים שלאורך כל הדרך האמינו באמונה שלמה בתלונות של ילדיהם. "האמנו להם במאה אחוז כי כל אדם מכיר את הילדים שלו ויודע טוב מאוד כשעובר עליהם משהו", הם מסבירים. "אחרי ששמענו את הדברים חשבנו מה כדאי לנו לעשות. בשלב הזה עוד לא ידענו אחד על השני".

ההלם, שאחז בהם מרגע הגילוי, היה כמובן גדול מאוד. "לא ידענו איך לעכל את זה", הם מוסיפים. "האמון באותו רגע אבד. ההלם היה גדול כל כך עד שרק בהינו וחשבנו מה לעשות. עברה עלינו טראומה גדולה. בכינו כל הזמן - אנחנו והילדים. כל האווירה הייתה עצובה ולוותה בדמעות. מדובר במעשי תועבה מגעילים. אחרי הגשת התלונות, בנוסף לקושי עם מה שקרה, גם הותקפנו פיסית ומילולית ועברנו חרם מצד אנשים רבים בעפולה".

איומים והטרדות
עם חששות כבדים הגישה כל משפחה בנפרד תלונה במשטרת עפולה בשם הילד שלה, כך שרק לאחר שהוגשו התלונות התוודעו ההורים אחד לשני והבינו כי לא מדובר במקרים נוספים ולא רק בילד הפרטי שלהם. "כשהגשנו את התלונה אמרו לנו שאנחנו לא היחידים", מספר אחד ההורים. "עדיין לא ידענו מי עוד הגיש תלונה. אחרי שהחלו לחקור את הרב, גילינו את ההורים ואת הילדים האחרים. לא שיתפנו פעולה בינינו כי כל אחד הגיש תלונה מרצונו החופשי בנפרד. זה דבר שהוא מאוד אישי, כואב וצנוע. גם אחרי שהתוודענו אחד לשני לא חשפנו מעולם את פרטי התלונות בינינו כי זה עניין פרטי. כל אחד הזדעזע מכך שהדברים קרו גם לאחרים, אבל תוכן הפגיעות נשאר בסוד אצל כל משפחה בנפרד".

כפי שסיפרו ההורים, עם הגשת התלונה היו לא מעט חששות שמא התהליך ילווה בהטלת חרם על המשפחות. "הרב דויטש הוא דמות מוכרת ודומיננטית בעיר הזו", הם מסבירים את החשש. "יש לו קשרים עם המון אנשים. הרבה סמכו את ידיהם עליו והתייעצו איתו, כולל רבנים, ראשי עיריות, אנשי ציבור.

"היה פחד גדול כי יש לו כוח אדיר. שמו הלך לפניו. הוא נחשב גם בעינינו לאיש קדוש. הוא נתפס כמרפא. כולם האמינו בו וגם אנחנו. זה הכניס חשש מסוים שמישהו ייפגע בנו. חששנו לחיינו ולחיי הילדים. עם זאת, החלטנו לא לוותר. לא ניתן למישהו שמסתתר מאחורי הטלית שלו ומצטייר כאדם מקובל להמשיך לפגוע בילדים. הוא הרס לנ