צילום: עידו ארז לפני כשבע שנים, כשהתברר כי יש צורך בהקמת בית ספר נוסף לרפואה בצפון, החליטו ראשי רשויות באזור הגליל המזרחי והגולן להתאחד כדי ללחוץ על הממשלה ועל הממסד הרפואי להקים את מוסד כזה בצפת. המאבק עלה יפה ובעקבותיו הבינו כולם שיש יתרונות גדולים בהתארגנות כזו, דבר שהוביל להקמת 'אשכול הגליל המזרחי' שכולל 15 רשויות מקומיות.

בכפר הערבי מתנגדים להקמת כפר שילוב קהילתי
הרב ביצע עבירות מין חמורות בנערים ובנערות
חוזרת לעבודה בקיבוץ: קוצב לב הושתל בבת 104

אבל עד כמה שהדבר יישמע מפתיע לכל האזור הנרחב הזה, שמשתרע מעמק הירדן בדרום ועד מטולה בצפון, אין כיום ייצוג בכנסת. אף חבר בכנסת היוצאת אינו תושב באחת מתוך 15 הרשויות השותפות באשכול, וגם ההתארגנות המשותפת לא שינתה את המפה בכנסת.

האם לקראת מערכת הבחירות הקרובה יחול שינוי? פעילים פוליטיים מהאזור סקפטיים באשר לאפשרות שדבר כזה יקרה, והסיבה המרכזית לכך היא שיטת הבחירות בישראל שמתבססת על ייצוג יחסי-ארצי בכנסת לפי התפלגות המפלגות השונות, ולא כמקובל, למשל, בארצות הברית או באנגליה, שם נציגי הקונגרס או הפרלמנט נבחרים ומייצגים את מחוזות מגוריהם. בישראל המפלגות עצמן מחליטות בבחירות פנימיות אם בכלל וכמה מקומות בכנסת ישוריינו לנציגי מגזרים מסויימים כמו, למשל, נשים וחברי ההתיישבות עובדת, אך לא לפי אזורים גיאוגרפיים.כך, לדוגמה, הצליח ציון פיניאן, היום חבר מועצת העיר בטבריה, להיבחר לכנסת בקדנציה הקודמת כנציג מחוז הגליל והעמקים במפלגת 'הליכוד', אבל בקדנציה האחרונה זה כבר לא קרה. בעקבות האיחוד של הליכוד עם 'ישראל ביתנו' המקום המשוריין בליכוד לנציג אזור זה נדחק אחורה ברשימה למקום לא ריאלי.
על פי כל התחזיות, בכנסת הבאה תימשך המגמה שהחלה כבר בכנסת האחרונה בה אין שני גושים דומיננטים ומפלגות לוויין, אלא אוסף של מפלגות בינוניות של עד 25 מנדטים. עובדה זו מקטינה את הסיכוי למקום משוריין עבור נציגים מהפריפריה הצפונית במקום ריאלי.

"יש כיום עיוות בחוקה של הליכוד שמונע מיקום ריאלי", אומר רמי רחמים, פעיל ליכוד מקרית שמונה, שנבחר לאחרונה כחבר במזכירות הליכוד. "ממילא יש מספר גדול של חברי כנסת מאזור המרכז, אין לדעתי שום סיבה שחבר כנסת שנבחר ברשימה הארצית, לא ייצג גם את האזור שבו הוא נבחר. כך ניתן יהיה לתת עדיפות גבוהה יותר לאזור הגליל והנגב, ולשריין מקום לנציגי אזורים אלה במקום ריאלי".

סימפטיה לא מספיק
בדומה לליכוד, גם מפלגת 'העבודה' מקיימת פריימריז של כל מתפקדיה, וגם היא לא מבטיחה בהכרח ייצוג לפריפריה. שמעון קמרי, חבר מפלגת 'העבודה' וסגן ראש עיריית קרית שמונה לשעבר, פסימי. "אין לצערי מספיק מתפקדים למפלגת 'העבודה' בפריפריה", הוא מסביר. "זו הסיבה שהצטרפתי למפלגת 'יש עתיד' בבחירות הקודמות, למרות שאני איש מפלגת 'העבודה'. קיוויתי שאולי כך אוכל לייצג את האזור בכנסת, אבל זה לא קרה".
אישיות ציבורית נוספת שהתמודדה בבחירות לכנסת מטעם רשימת 'התנועה' הוא ראש מועצה אזורית הגליל העליון לשעבר, אהרון ולנסי, שחוזר עכשיו ל'עבודה'. גם ולנסי פסימי לגבי האפשרות שיהיה ייצוג של האזור במפלגה זו.

"צריך לזכור שאנחנו נחשבים לפריפריה של הפריפריה", מבהיר ולנסי. "לכל חברי הכנסת יש סימפטיה לאזור שלנו, אבל זה בדרך כלל מהשפה אל החוץ. קשה למצוא מישהו שבאמת פועל באופן רציני למען האזור. חבר הכנסת, אראל מרגלית, הוא בהחלט יוצא דופן ואני מאוד מקווה שהיוזמות שלו יישאו פרי. חבל מאוד שאין בארץ שיטת בחירות כמו בגרמניה, שבה חצי מחברי הכנסת נבחרים ברשימות ארציות, וחצי כנציגיי אזורים. זה היה יכול לפתור את בעיית חוסר הייצוג של הפריפריה".

במפלגות קטנות של פחות מעשרה מנדטים קשה עוד יותר להתחייב על ייצוג של הפריפריה. כך, למשל, מפלגה כמו 'מרצ' שאין לה תומכים רבים בצפון. לאחרונה ניכרת התעוררות קלה בעקבות הקמת סניף 'מרצ' בצפת על ידי דריה ארבל שמתגוררת בעיר. אמנם ארבל אינה חברת כנסת, אבל יש לה קשרים טובים עם חברי כנסת ופעילי שמאל שמסייעים בקידום הפריפריה.

"הנה, למשל, כשהתנהל המאבק נגד סגירת בריכת השחייה בצפת בשבת", מספרת ארבל, "הבאתי לכאן את חבר הכנסת, ניצן הורוביץ, ונפגשנו עם ראש העירייה. הובלנו מאבק והצלחנו. אני כרגע מתמודדת על תפקיד יושבת ראש מרצ באזור הצפון ועל תפקיד בהנהלת מרצ, וכבר מקבלת הודעות מפעילים שמבקשים ממני להתמודד כדי לייצג את האזור. אני לא מוציאה מכלל אפשרות שאתמודד גם על מקום בכנסת, אם לא בבחירות הקרובות - אז בבחירות שלאחר מכן".

יזמות או מסכנות
עד כמה חבר כנסת בודד שמייצג את האזור יכול באמת להשפיע? רוב פעילי הציבור מהאזור סבורים שיכולה להיות לכך השפעה גדולה. שמעון קמרי סבור שגם חבר כנסת יחיד, אם הוא נמצא במ