צילום: מאור בוכניק יותר מ-15 שנה חלפו מאז קיבלה ממשלת ישראל החלטה להקים יישוב חדש בתחומי השיפוט של מועצה אזורית גליל תחתון. ביולי האחרון קיבלה ההחלטה הזו משנה תוקף במסגרת ועדת השרים לענייני פנים, שהחליטה לקדם את ההליכים לקראת הקמתו של כפר שילוב קהילתי בשם שיבולת.

הרב ביצע עבירות מין חמורות בנערים ובנערות
חוזרת לעבודה בקיבוץ: קוצב לב הושתל בבת 104
טיפלו לבד: גילו שבנם צילם נערה מתפשטת

מדובר ברעיון חדשני ופורץ דרך, במסגרתו יתגוררו ביישוב משפחות "נורמטיביות" לצד אוכלוסייה של כ-120 בגירים בעלי צרכים מיוחדים בדרגה בינונית. אלא שהתוכנית להקים את היישוב על רכס טורעאן מעוררת זעם בקרב נציגי הכפר טורעאן הסמוך בטענה שהקמתו תבלום את התפתחות היישוב, והתנגדותם כבר נדונה בעבר בכנסת. באגודת 'שיבולת' מבהירים השבוע שאין להם עניין במחלוקות. אופיר שיק, יו"ר האגודה ומיוזמי הרעיון, מדגיש: "מבחינתנו אפשר להקים את היישוב בכל מקום אחר, אך חשוב לנו שהוא יוקם בגליל התחתון".

שיק גם מסביר מדוע בוחרות יותר מ-50 משפחות דתיות לקשור את גורלן עם אנשים זרים לגמרי הסובלים ממוגבלויות: "יש כאן משהו שהוא מעבר לרצון לתרום ולסייע לזולת. יש כאן אלמנט נוסף שאנחנו בעצמנו נתרמים באמצעות הנתינה הזו. מבחינתנו, לא מדובר בעוד פרויקט כזה או אחר, אלא בהוויית חיים של מציאות יום יומית".

בני הזוג שיק שייכים לגרעין של שבע משפחות שהגו ויזמו את הקמת שיבולת. הם הגיעו לצפון לפני כחמש שנים מגוש עציון והתיישבו בבית רימון. הם עצמם הורים לארבעה ילדים ללא צרכים מיוחדים. שיק: "עברנו לכאן יחד עם משפחה נוספת וכאן, בגליל, התחברנו לשלוש משפחות נוספות שתומכות ברעיון. לאט לאט ובהדרגה הרחבנו את המעגל ומלכתחילה היה ברור לכולנו שכדי להירתם לפרויקט הזה לא חייב שנהיה בעצמנו הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. מספיק שנבין את המשמעות ונרגיש את הצורך להצטרף".שישה דיירים בבית
אז איך בדיוק יתפקד הקונספט החדש של שיבולת? על פי התכנון, אחרי כל בית רביעי שייבנה ביישוב יוקם בית שבו יגורו צעירים עם צרכים מיוחדים. בכל בית כזה יתגוררו כשישה-שמונה צעירים כאשר לכל אחד מהם יהיה חדר משלו. שיק: "האנשים שיגורו בבתים הללו יהיו כאלה שלוקים במוגבלות שכלית ברמה בינונית וכאלה הלוקים באוטיזם בתפקוד גבוה. כמו כן, יתגוררו בכפר צעירים הסובלים מתסמונת נדירה הקיימת בקרב יהודים אשכנזים ופוגעת בתפקוד תקין באופן דומה למחלת ניוון שרירים.

"עם זאת, אותם דיירים יהיו עצמאים באופן כזה שיוכלו להתגורר בגפם, כאלה שמסוגלים לעבוד, ובעיקר שניתן לשלב אותם באופן מלא בקהילה. במקביל יוקם במתחם היישוב מיני-הוסטל שיקלוט אנשים עם מוגבלויות קשות יותר הזקוקים להשגחה ולטיפול צמודים. מה שחשוב לומר הוא שההוסטל הזה לא יהיה מובדל בשום אופן בהיבט הפיזי, והמטרה היא שגם הוא ישתלב בנראות הכללית של הכפר".

שיק מוסיף ומדגיש כי מעבר למסים ותשלומי הארנונה הרגילים שאותם ישלמו תושבי הכפר הם יחלקו ביניהם את הטיפול והסיוע לדיירים העצמאיים. "כל ארבע משפחות יתחלקו בסבב", הוא מסביר, "ובמסגרתו כל אחד מאתנו יסייע לדיירים בחיי היום יום בכל נושא שיידרש: הסעות לטיפולים, ביקורי רופא, קשר עם המשפחות שלהם, צירוף הדיירים לארוחות שבת וחג, ושילובם בפעילויות הקהילתיות בכפר".

יוזמה הומניטארית?
לאחר שהתברר כי היישוב אמור להיות מוקם על רכס טורעאן טענו נציגי הכפר כי האדמות שעליהן הוא עתיד לקום הן אדמות שנועדו להתפתחותו של הכפר טורעאן ושהקמת שיבולת על הרכס נועדה לבלום אותה. באגודת 'שיבולת' מכחישים כוונות פוליטיות מכל וכל. "הקיום שלי בגליל אינו פוליטי בשום פנים ואופן, אבל ברור לי שהשאלה היא לא מה אני מרגישה, אלא מה רואים וחושבים השכנים הערבים שלי", אומרת דוברת האגודה, גפן פרידלנדר. "ברור לי שאחת השאלות שעלו היא האם בכלל צריך יישוב יהודי חדש בגליל. זאת שאלה לגיטימית וזה בסדר שיתפתח דיון מסביב לזה, אבל זה לא אומר שאנחנו רוצים להקים את שיבולת כדי להתגרות בשכנים שלנו. אני מתגוררת במצפה נטופה. כאן גדלתי ומאז ומתמיד, ואנחנו ביחסי שכנות טובים עם שכנינו הערבים. מבחינתי לפחות אני לא רואה שזה משתנה בגלל שיבולת. הקונספט של שיבולת יכול אפילו להתאים גם לאנשים עם צרכים מיוחדים מהמגזר הערבי. אם זה יהיה נכון עבורם? אני לא יודעת, אבל בנוסחה כזו או אחרת זה בהחלט אפשרי".

את הצעתו של שיק להקים את שיבולת במקום אחר בגליל התחתון, נראה שראש המועצה המקומית טורען, עימאד דחלה, יקבל ברצון. דחלה מסביר השבוע כי למועצה המקומית כלל אין התנגדות להקמת יישוב יהודי חדש בגליל, הבעיה היא עם המיקום שנבחר. "אני לא יכול שלא לתהות ולשאול האם מדובר ביוזמה שכל מטרתה היא לבלום את ההתפתחות של טורען, באצטלה של יוז