צילום: shutterstock פרקליטות מחוז הצפון הגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד תושבת טבריה, בשנות ה-50 לחייה, הנאשמת בקיום יחסי מין עם עשרות קטינים, אף הם תושבי העיר, במהלך החודשים האחרונים.

"שכבה עם הנערים מתוך מצוקה כלכלית"
טיפלו לבד: גילו שבנם צילם נערה מתפשטת

על פי כתב האישום, מאז חודש אוקטובר האחרון החלה האישה לעסוק בזנות בדירתה, שם קיבלה כשבעה לקוחות מדי יום. וכך נכתב בכתב האישום: "הנאשמת נהגה לקבל לדירה עשרות קטינים שגילם אינו ידוע למאשימה וקיימה עימם יחסי מין תמורת תשלום. במספר פעמים שאינו ידוע בוצעו יחסי המין באופן בלתי מוגן, ללא שימוש בקונדום, זאת כאשר הנאשמת משכנעת את הקטינים בכך שאין צורך בהגנה זו. בחלק מהמקרים ביצעה הנאשמת עבירות מין בקטינים שגילם נמוך מ-16 שנה. כמו כן, ביצעה הנאשמת מעשה סדום בקטין שטרם מלאו לו 14 שנה בהסכמתו, ומספר מעשי סדום נוספים בקטינים שטרם מלאו להם 16 שנה".

פרקליטה של האישה, עו"ד שלומי טדרי, הדגיש בבית המשפט ש"מדובר באישה שנקלעה למצב כלכלי ונפשי קשה, וכתוצאה ממנו קיימה יחסי מין בתשלום במספר מקרים בודדים. "יש להדגיש", אמר טדרי, "כי למרות הפרסומים מדובר במקרים בודדים ולא בתופעה רחבת היקף, כפי שנטען. לטענת האישה, במסגרת האירועים שהתרחשו היא עצמה נפלה קורבן להתנהלות הנערים".הפרשה שהתפוצצה בטבריה בקול רעש גדול הציתה השבוע ויכוח ציבורי באשר למידת האחריות של מערכת החינוך, הורי הילדים וכמובן האישה עצמה.

בעיריית טבריה ובוועד ההורים של בית הספר שבו לומדים הקטינים החלו השבוע בפעילויות הסברה, ייעוץ ותמיכה בתלמידים, תוך הפניית אצבע מאשימה כלפי האישה. יו"ר ועד ההורים הסביר השבוע: "זה נראה סיפור קלאסי של אדם בוגר שמנצל לכאורה ילד או ילדים קטנים, ולכן אין כאן לדעתי הרבה שאלות לשאול כי התשובות לדעתנו ברורות כשמש. אישה בוגרת אמורה לדעת היטב שהיא לא יכולה ובעצם אסור לה לפתות קטינים, אם בעבור כסף ואם חינם אין כסף. נקודה. לכן נעשה כמיטב יכולתנו לפרוש עבור הילדים רשת של תמיכה ובטחון כדי שיוכלו להתאושש כמה שיותר מהר מהפרשה הזו".

"חשוב לתת תמיכה"
ככל שמתעמקים בפרשה מתברר עד כמה היא מורכבת ורגישה. לדעתם של חלק מארגוני זכויות אדם ואנשי אקדמיה לא בהכרח מדובר כאן בסוגיה של "שחור ולבן", ולא בטוח שמי שמצטייר לכאורה כאשם על פי החוק הוא זה שצריך לשאת במלוא האחריות.

ד"ר יפה מושקוביץ', מרצה בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת, מחזקת את הדברים ומבהירה: "נורא קל להפנות אצבע מאשימה כלפי האישה האומללה הזו, אבל אני סבורה שקשה ואפילו אכזרי לשפוט אותה. אני מבינה שהיא ככל הנראה עשתה זאת בשל מצבה הכלכלי הקשה, אבל לא בטוח שרשויות הרווחה ידעו עליה או טיפלו בה, ולכן לא יהיה בלתי סביר להניח שבמצוקתה היה לה קל הרבה יותר לרצות נערים צעירים, על פני גברים בוגרים, מטבע הדברים, עם דרישות וציפיות אחרות.

"לכן אין ספק שבמצבה היום ובעתיד הקרוב היא תזדקק להמון תמיכה וסיוע, ולדעתי חשוב וצריך להגיש לה אותם. חשוב גם להבין שאני לא מנסה לתת לגיטימציה למעשים המיוחסים לה, כי ברור לגמרי שבעצם עשייתם לכאורה היא בחרה להתעלם מאבחנה שעושה אדם בוגר בין טוב לרע ובין מותר לאסור".

כוחה של הקבוצה
סוגיה נוספת שעלתה על סדר היום במהלך השבוע האחרון הייתה, כאמור, מידת מעורבותם של הורי הקטינים בפרשה והאם ייתכן כי באמת לא ידעו ולא הבחינו במה שמתרחש בחיי הילדים שלהם.

ד"ר טלי בוסתנאי, מרצה בסגל המקומי של החוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית צפת, מגינה במידה מסוימת על ההורים ומזכירה שגם בעבר התקשו רבים לעקוב ולפקח על ילדיהם, אפילו בתקופות שבהן לא היו רשתות חברתיות או אינטרנט זמין לכל החפץ בו.

"בואי נחזור לרגע לסרט 'אסקימו לימון'", היא מסבירה. "שלושת גיבורי הסרט מצאו את דרכם לזונה השכונתית בלי הרבה בעיות ובלי פייסבוק או רשתות חברתיות אחרות, שהיום נורא קל להאשים כמשחיתות של הדור הצעיר. אני אומרת את זה כי אני רוצה להבהיר שמדובר כאן באיזושהי נורמה חברתית, שבמסגרתה נערים 'זוכים להכשרה מינית' אצל אישה מבוגרת. האקט הזה מגדיר אותם וכאילו נותן להם חותמת 'עובר'. נראה שמדובר כאן במקרה של ניצול מיני לכאורה, ולכן השאלה שצריכה להישאל היא מי ניצל את מי בסיפור הזה. אני לא כל כך בטוחה שהתשובה ברורה, אף שלכאורה אין ספק בכך".

גם מושקוביץ' מבקשת להאיר את הפרשה מזווית חברתית של בני נוער או במילים אחרות - הכוח שיש, לדבריה, לקבוצת נערים על כל אחד מחבריה. "מדובר כאן בתופעה שמכונה 'קבוצת השווים', שמתווה לכל חבריה 'טקסי מעבר' שונים", היא מסבירה. "אף אחד לא רוצה להיות שונה ואף אחד גם לא יעז לומר 'לא'. מנגד, ספק אם מי מהם היה עושה זאת לבד שלא בהשראתה