צילום: מיה צבן, בית החולים פוריה קוצב לב הושתל השבוע בגופה של לאה, אישה בת 104, תושבת אחד הקיבוצים בעמק הירדן. הקשישה הגיעה למרכז הרפואי 'פוריה' כשהיא סובלת מקוצר נשימה ודופק נמוך מאד.

טיפלו לבד: גילו שבנם צילם נערה מתפשטת
משפחה לילד אוטיסט: " לא רוצים שירחמו עלינו"
סחבקים: השותפות של זלמי ואחמד

מנהל היחידה להפרעות קצב, ד"ר הלל שטיינר, מסביר: "הקשישה סיפרה שהייתה מתעלפת מפעם לפעם, ואכן בבדיקת א.ק.ג שנערכה לה הבחנו בהפרעות בזרימת החשמל בלב. לאחר דיון עם מומחים נוספים ובתום שיחה עם המטופלת הוחלט להשתיל לה קוצב לב קבוע".השתלת הקוצב בוצעה ביום רביעי שעבר ב'פוריה'. בתום הניתוח סיפר שטיינר: "בסוף הפרוצדורה המטופלת שאלה אותי כמה זמן תחזיק סוללת הקוצב. תשובתי הייתה כי הסוללה מתוכנתת לפעול במשך כעשר שנים, ואז היא ענתה בחיוך משועשע: 'אז כנראה שניפגש למעלה'".

ד"ר שטיינר הדגיש כי ההשתלה בוצעה בהצלחה רבה וכעת כל פעימות הלב של המטופלת מופעלות באמצעות הקוצב. עוד אמר כי זו לו פעם ראשונה שהוא משתיל קוצב לב באישה כל כך מבוגרת.

"הרזרבות שיש לאנשים בגיל כזה מוגבלות ולכן צריך לפעול בצורה מאד מאד זהירה", הסביר שטיינר. "הכנסנו קוצב שמתאים לצרכים שלה שישמור על תזמון הלב. המטופלת צלולה וערנית ועדיין עובדת במתפרה בקיבוץ בו היא מתגוררת. לכן היה לנו חשוב למנוע אירועים נוספים של נפילות ואובדן הכרה ולשפר את איכות חייה, גם בגילה המתקדם".

ימים ספורים לאחר השתלת הקוצב סיפרה המטופלת שהיא מרגישה טוב וממתינה שבתה בת ה80- תגיע כדי לקחת אותה הביתה, בחזרה לעבודתה במתפרה.