בית הקפה הקהילתי 'גרין' שממוקם במתנ"ס 'גרין' בהר יונה, נפתח השבוע מחדש על ידי בני נוער וגרעין 'הצופים' אחרי שבקיץ הוא היה סגור. כל המוצרים בתפריט יימכרו במחיר מוזל במיוחד - עד חמישה שקלים.

איפה הג'ובניקים: מתנדבים יטפלו בטנקים בצה"ל?
נצרת עילית: מי ניפץ שולחנות ב'מרכז רסקו'?

המיזם הקהילתי מופעל באמצעות בני נוער מהעיר שמועסקים במקום וגם באמצעות מתנדבים. "הרעיון מאחורי המיזם הוא ליצור מקום מפגש תרבות קהילתי, שמשלב בית קפה במחירי עלות ופעילות פנאי מגוונת ועשירה", מסבירה מנהלת 'היכל גרין' בהר יונה, דורה אוזן. "מדובר במיזם שעונה בעיקר על צרכים של ילדים ובני נוער שרוצים לבלות בשעות הפנאי בבית קפה, אבל לא יכולים להרשות לעצמם לשלם 14 שקל עבור כוס שוקו חם".ב'היכל גרין' פועל גרעין אמנויות של תנועת הנוער 'הצופים' ולמעלה מ-100 תלמידים ובני נוער בכיתות ד'־י' לוקחים בו חלק. השבוע התקיים הפנינג פתיחה ססגוני בהשתתפות תלמידים, הורים ותושבים בשכונה.

הלקוח הראשון השבוע במקום, עם הפתיחה המחודשת, היה ראש העירייה, אלכס גדלקין. הכוונה היא להמשיך ולקיים אירועים ופעילויות תרבות גם בתקופת החורף. המקום ממוקם בכניסה להיכל ופתוח מדי יום בין השעות 16:00-20:00. בית הקפה מציע תפריט מגוון: שתייה חמה, כריכים, סלטים וקינוחים במחיר של עד חמישה שקלים. "הרעיון בבסיס המיזם הוא חינוכי, והעסקת בני הנוער משתלבת עם התפיסה שרואה חשיבות בחיזוק תחושת השייכות שלהם לעיר ולקהילה", מסבירה אוזן. "ילדים שמגיעים לחוגים בהיכל יכולים להזמין כריך בחמישה שקלים וליהנות יחד מבילוי משותף בשעות הפנאי".

גם ההורים נשמעו השבוע מרוצים. "לפעמים הילדים לא מספיקים לחטוף משהו בדרך מבית הספר לחוגים וזה פתרון מעולה לנו ולהם", אמרה אחת האמהות, שבתה משתתפת בחוגים במקום. "המחירים ממש זולים. מי שהגה את זה הוא גאון, מה גם שיש פה עניין קהילתי חינוכי".