צילום: עיריית קרית שמונה בדיון שהתקיים ביום ראשון השבוע בבית הדין לעבודה בנצרת הגישה ד"ר אביבה זריהן־וייצמן בקשה לצו מניעה נגד מינוייה של אירית אלוני לתפקיד מנהלת אגף הרווחה בעיריית קרית שמונה עד לדיון בנושא. בית המשפט נעתר לבקשה והשופט מירון שוורץ פסק כי דיון במעמד הצדדים יתקיים ביום ראשון הקרוב ומינוייה של אלוני יעוכב עד אז.

עפולה: הבית נשרף, החברים תרמו ימי חופשה
יולדת שרדה מפרצת וקראה לבתה נס־לי
מסחטת כספים: אין קולר, הקהל קונה שתייה ביוקר

הבקשה שהגישה זריהן־וייצמן לבית הדין לעבודה מגוללת את גרסתה להשתלשלות העניינים במכרז לתפקיד מנהלת אגף הרווחה בעירייה, לפיה אלוני קיבלה העדפה לתפקיד בגלל קשריה ולא בגלל כישוריה, וכי המכרז היה "תפור" מראש עבורה.

"הזכות העיקרית, ככל הנראה, העומדת לאלוני הינה העובדה כי היתה פעילה פוליטית, שתמכה בבחירת ראש העירייה המכהן ודאגה לערוך לו חוגי בית", נכתב בבקשה, "אולם קשריה אינם מסתכמים רק בכך. ראש העירייה חפץ ביקרה של מועמדת זו אף מן הטעם הפשוט כי בעלה משמש כעורך עיתון מקומי בקריית שמונה, 'מידע 8', והוא בעליו של עיתון זה".

קשר נוסף שנטען בבקשה הוא בין אלוני למנכ"ל העירייה, אשכול שוקרון: "במועד בו פורסם המרכז לתפקיד מנהלת אגף לשירותים חברתיים 'זכה' מנכ"ל העירייה לפתיחה מתוקה של השנה באמצעות כתבה מפרגנת בעיתון המקומי, שנמצא בבעלות זיו אלוני, בן זוגה, שהתמודדה במכרז לתפקיד מנהלת האגף לשירותים חברתיים בקרית שמונה. ומי שימש כיו"ר ועדת המכרז? מר אשכול שוקרון".

היבט פוליטי נוסף שהשפיע, לכאורה, על סיכוייה של זריהן־וייצמן, כפי שנטען בהמשך הבקשה, "הוא שבעלה תמך בבחירות במועמד הנגדי לראש העירייה. לכן, ולמרות שהיא עובדת עירייה מקצועית ומוערכת ביותר כפי שיבחין בית הדין גם מהדוברים בוועדת המכרזים, החליט ראש העירייה כי יש להעמיד מולה מתמודדת אחרת, שמועמדותה ככל הנראה תישא לראש העירייה תמורות והטבות".כישורים או קשרים?
בנוסף לטענות אותן מעלה התובעת נאמר בבקשה, שהגישה זריהן־וייצמן לבית המשפט, כי אלוני לא הייתה בעלת כישורים עדיפים, אלא להיפך. אלוני, כך נטען בבקשה, שימשה מספר שנים כמנהלת מרכז 'הפוך על הפוך' (מרכז מידע וייעוץ לנוער), והיא בוגרת תואר ראשון בסוציולוגיה ותואר שני בעבודה סוציאלית. באתר האינטרנט של העירייה היא זוכה למחמאות רבות. "אלוני הייתה חלק ממערך ההדרכה והפיתוח של 'עמותת על"ם' בארץ", נכתב באתר, "ובמשך עשר שנים בהן עבדה בעמותה זכתה לשבחים רבים ולהערכה על עבודתה המסורה והמקצועית, ואף זכתה פעמיים בתעודות הצטיינות על תפקודה". אלוני, יחד עם זאת, מעולם לא עבדה בלשכת רווחה עירונית ובתפקיד זה לא צברה ניסיון, כך נטען בבקשה.

קורות החיים של זריהן־וייצמן שהגישו למכרז ואף צורפו כנספח לבקשה כוללות תואר ראשון בעבודה סוציאלית במכללת תל חי, תואר שני ודוקטורט באוניברסיטת חיפה בתחומים כמו אלימות במשפחה, וטיפול פסיכולוגי-קליני בילדים.

בניגוד לאלוני, טוענת זריהן־וייצמן כי עבדה לאורך כל השנים באגף הרווחה בקרית שמונה בתפקידים כמו עבודה סוציאלית, שיקום האסיר, טיפול בנפגעי סמים, וכרכזת מועדוניות ביתיות ובית ספריות.

החל משנת 2008 היא משמשת כמנהלת המרכז למשפחה ולילד, והמרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה בעיר. במקביל, היא מרצה בחוג לעבודה סוציאלית במכללת תל חי ומדריכה עובדים סוציאליים.

למרות העדיפות בתחום המקצועי, לה טוענת זריהן-וייצמן, הבקשה מתייחסת גם לפגמים מהותיים בהליך המכרז שהשפיעו על תוצאותיו. "המבקשת תטען כי הליך המכרז מראשיתו ועד סופו, כולל הדחיות הרבות ולרבות בחינת הפרוטוקולים שלו, מצביעים על כך כי המכרז היה תפור מראש למועמדת שנבחרה", נאמר בבקשה.

על פי הנטען, המכרז המקורי פורסם ב-5 בספטמבר 2014 ונגשו אליו זריהן־וייצמן ומועמדת נוספת שהחליטה בשלב מסוים לבטל את השתתפותה. לכאורה, ולאור הרזומה המרשים של זריהן־וייצמן, כל מה שנותר היה הוא לזמן אותה לוועדת המכרזים ולהכריז עליה כזוכה בתפקיד, אך לא כך היה.

"למבקשת לא נמסרה כל הודעה על ביטול המכרז או כל שינוי בתנאי המכרז", נכתב בבקשה, "אולם משמועות היא גילתה כי הוחלט להאריך את המועד להגשת מועמדויות לתפקיד. ואכן, העירייה פרסמה מכרז נוסף וזריהן־וייצמן הוזמנה לראיון, אך סמוך למועד הראיון נודע לה כי המכרז שוב נדחה.

"בפרק זמן זה פורסם המכרז בעיתון ארצי עם הפנייה לאתר של העירייה. המבקשת עשתה ניסיון להיכנס לפרטי המכרז באתר, אולם פרטיו לא נמצאו. בעקבות הפרסום בעיתון הארצי שוב נדחה מועד קיומה של ועדת המכרזים ונקבע בסופו של דבר ליום ה-18 בנובמבר 2014".

"אביבה יותר מתאימה"
לאחר בחירתה של אלוני לתפקיד ביקשה זריהן־וייצמן לקבל את פרוטוקול הישיבה ש