צילום: בית חולים העמק הילה טנא כהן, בת 32 מכפר קיש, ילדה לאחרונה בת אחרי שהגיעה לבית החולים עם תעוקת חזה וקשיי נשימה. בבית החולים העמק בעפולה אבחנו אצלה מפרצת שסיכנה את חייה ואת חיי העובר. היא עברה מיד ניתוח וחיי השתיים ניצלו. בעקבות הנס שקרה לה, כפי שהיא מגדירה, החליטה לקרוא לבתה ליה נס־לי.

איפה הג'ובניקים: מתנדבים יטפלו בטנקים בצה"ל?
נצרת עילית: מי ניפץ שולחנות ב'מרכז רסקו'?
דיירת עמידר: נזילה חמורה בקיר גורמת לריח רע

טנא כהן הייתה באמצע החודש התשיעי להריונה ושהתה בבית כשלפתע חשה קושי בנשימה. היא הספיקה להגיד לבעלה שהיא יוצאת לשאוף אוויר במרפסת ושם היא איבדה שיווי משקל ונפלה. בעלה הזמין מיד אמבולנס והיא הובהלה למרכז רפואי העמק. "כשנכנסתי למיון יולדות אמרתי לצוות שאני חשה קושי בנשימה וכאבים בחזה", סיפרה טנא כהן, "הדגשתי שעברתי כבר לידה רגילה ואילו הכאבים שאני חשה לא דומים לצירים. פתאום המיילדים והרופאים התחילו להתרוצץ סביבי ואז הבנתי שמדובר בעניין רציני".ד"ר נועה זפרן, מומחית בגניקולוגיה ומיילדות שהייתה הרופאה הבכירה בצוות באותו זמן, סיפרה כי תוך כדי הבדיקות של טנא כהן ירד בפתאומיות לחץ הדם שלה. "הבנו שמדובר במצב שמסכן את חייה ואת חיי התינוקת ומיד רצנו איתה לחדר הניתוח עם צוות של כירורגים, מרדימים ומומחים לניתוחי כלי דם", סיפרה זפרן, "היתה סבירות שמדובר במפרצת שמהווה סכנת חיים אמיתית לאם ולתינוקת".

תוך זמן קצר, בשל הדחיפות הרפואית, הורדמה טנא כהן בהרדמה מלא והפעולה הראשונה שנעשתה הייתה הניתוח הקיסרי כדי להציל את התינוקת. בעוד צוות הגניקולוגים הוציא את התינוקת נכנסו כירורגים בכירים לחדר הניתוח. "הדימום התברר כמפרצת של עורק שגורמת לאיבוד דם, לסכנת חיים מיידית ולעתים למוות פתאומי ולא צפוי", הסביר מנהל מחלקה כירורגית א', פרופ' דן הרשקו את הדרמה.

לאחר הניתוח שהציל את חייה היא הועברה לטיפול נמרץ כאשר סכנת החיים שנשקפה לה עדיין לא חלפה. במשך 24 שעות עקבו הרופאים בדריכות אחר מצבה כשבאותו זמן טופלה התינוקת בפגייה.

יום למחרת החלו הרופאים להעיר את טנא כהן מההרדמה והיא החלה להתאושש. "שינויים הורמונאליים שנגרמים בהיריון וגם העומס על הלב שגובר בתקופה הזו מעלים את הסיכוי למפרצת מסכנת חיים", הסביר מנהל בפועל של מחלקת נשים ויולדות, ד"ר שבתאי רומנו, "מדובר בתופעה קשה שגורמת ל-75 אחוזי תמותה אצל נשים הרות שלוקות במפרצת ול-90 אחוזי תמותה אצל תינוקות. הצוות שלנו הציל את חייהן בזכות תגובה מהירה ושיתוף פעולה".

בימים האחרונים היא השתחררה לביתה ובזמן הזה החליטה עם בעלה על שם התינוקת. "בעלי ואני תיכננו לקרוא לתינוקת ליה", סיפרה בדמעות של התרגשות, "אבל אחרי הנס שקרה לנו הוספנו לשמה את השם נס לי והיא תיקרא ליה נס-לי".