צילום: EPA חשיפת mynet ו"ידיעות העמק": האם לצה"ל חסר כוח אדם כדי לטפל בנשק עד כדי כך שהוא נאלץ לגייס מתנדבים לשם כך? משה פלד, אל"מ (במיל') מבית השיטה, לשעבר חבר כנסת וסגן שר החינוך, מקים גוף חדש של מתנדבים למערך החימוש של צה"ל ומסביר: "צה"ל פנה אליי".

נצרת עילית: מי ניפץ שולחנות ב'מרכז רסקו'?
דיירת עמידר: נזילה חמורה בקיר גורמת לריח רע
בית שאן: נמצאו ליקויי בטיחות בגני המשחקים

פלד (69), שלקח חלק במבצע 'צוק איתן' כשהתנדב למילואים במשך 46 ימים כמוביל של טנקים וציוד כבד לשטח, החליט בתום הלחימה לסייע בהגדלת מאגר הגופים התומכים בצה"ל במסגרות ההתנדבותיות. בימים אלו כבר החל גיוס המתנדבים ליוזמה החדשה, לפיה מערך המתנדבים שיוקם יופעל בבסיסים שונים הקשורים למערך החימוש ויעזור בסדנאות של חימוש, טיפול בציוד, טיפול בנשק ועבודה ביחידות מחסני חירום.

"העבודה ההתנדבותית היא העיקר", הסביר פלד. "היוזמה עצמה לא חדשה. אחרי מלחמת יום הכיפורים אבא שלי הגה את היוזמה שקראו לה בעבר 'הבריגדות הכחולות', כשקיבוצניקים ומושבניקים הגיעו מהחיים האזרחיים לעבוד בסדנאות בצה"ל. כל אחד התנדב כמה פעמים בחודש על פי יכולתו. אחרי כעשר שנים היוזמה חדלה מלפעול. עכשיו, כ־40 שנה אחרי, אנו מחדשים אותה - צה"ל ואני".פלד הסביר את הסיבות ליוזמה בזמן הנוכחי. "אני מאתר את הצורך הדחוף ואני חושב שיש פה שני אלמנטים חשובים", אמר. "אחד זה העזרה לצה"ל והשני זה בשביל האזרחים המתנדבים, שיצאו מהבית ויתרמו לחברה הישראלית ולצבא הישראלי. זה מאוד חשוב. אני רואה בהתנדבות חשיבות גדולה מאוד".

פלד סיפר כי להבדיל ממערכי ההתנדבות הקיימים, הוא החליט להקים מערך חדשני שיסייע לצה"ל כמו השאר, רק בתחום אחר. "אנחנו פותחים פה ערוץ חדש", ציין. "סדנאות של חימוש, טיפול בציוד, בנשק, בחלקי מכוניות ובכלים של צה"ל. הכוונה היא שהמתנדבים יעבדו בסדנאות ובמרכזי הטיפולים יחד עם החיילים ואנשי הקבע. תהיה נגיעה בטנקים, אבל לא ממש בעבודות שדורשות הכשרה מקצועית. טנקים זה תחום קצת יותר כבד, אבל טיפול בנשק ובציוד הנלווה לטנק זה חלק מעבודת המתנדבים".

מדוע צה"ל צריך מתנדבים כשיש לו תקציבים כל כך גדולים?
"יש תקציבים, אבל אין אנשים שיעשו את העבודה הזו. זה מאוד הכרחי וחיוני לגייס לשם כך מתנדבים. אי אפשר להביא לעבודות האלו תאילנדים, סינים או רומנים. זה צריך להיעשות על ידי ישראלים תושבי מדינת ישראל".

למה דווקא גיוס מתנדבים לצה"ל ולא למסגרות אחרות, למשל, חברתיות?
"יש כבר מי שעוסק באפיקים אחרים. יש המון מתנדבים בהמון תחומים כמו סיעוד וחינוך. צה"ל פנה אליי כדי לעסוק בתחום הזה של העזרה לצבא. הם פנו בעניין המחסור בידיים עובדות והחלטתי לקחת יוזמה ולהקים את הגוף הזה של המתנדבים, בדיוק למטרה זו".

כפי שפירט פלד, מדובר במיזם שיסיע את המתנדבים בבקרים למחנות צה"ל השונים ויחזירם בסוף היום לביתם. כמו כן, מובטח למתנדבים ביטוח מסודר מטעם צה"ל, ארוחת צהריים במחנות השונים, בגדי עבודה צבאיים, ליווי צמוד של קצין או נגד מהמחנה שבו מתקיימת העבודה והכנה מוקפדת ומסודרת מראש של עמדות העבודה. "עבודת המתנדבים תהיה בבסיסים של האוגדות, כמו בבסיס שמשון ליד צומת גולני, בחוות השומר ליד צומת גולני, בבסיס עמיעד, בבסיס נאעורה, בבסיסים ברמת הגולן ובכל בסיס שיש בו עבודה של חימוש ומרכז טיפולים אוגדתי", סיכם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מנועים מלהתייחס לנושא מטעמים שלא ניתן לפרט".