צילום: ערן יופי כהן בקשה לאישור תובענה כייצוגית על סך שלושה מיליון שקל נגד עיריית טבריה וקריית שמונה, בשל אי התקנת קולרים (מתקני מים) באצטדיוני הכדורגל למרות שהן מחויבת לעשות כך על פי החוק, הוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בנצרת.

נצרת עילית: מי ניפץ שולחנות ב'מרכז רסקו'?
דיירת עמידר: נזילה חמורה בקיר גורמת לריח רע
בית שאן: נמצאו ליקויי בטיחות בגני המשחקים

לדברי התובע, הוא הגיע במהלך אוקטובר 2014 בשעות הבוקר לאצטדיון בטבריה כדי לצפות במשחק כדורגל של 'עירוני טבריה' במסגרת ליגת הנוער. בשעות הערב של אותו יום הוא הגיע גם לאצטדיון בקריית שמונה לצפות במשחק של 'הפועל קריית שמונה'. במהלך שני המשחקים הוא ביקש "להרוות את צימאונו בשתיית מים צוננים", והחל לחפש מתקני "קולרים", אך מפני שלא הצליח למצוא כאלה נאלץ לרכוש כוס קולה "במחיר מפורז של עשרה שקלים".

על פי כתב התביעה, הוא בדק ומצא כי על העיריות חלה החובה ל"הגיש מים צוננים במקומות ציבוריים" ולכן ערך בדיקה באצטדיונים וגילה כי "לא מוצבים מתקני שתייה ובטח לא במקום מרכזי ונראה לעין".לדבריו, במסגרת חוק בניינים ציבוריים נקבע, כי העיריות מחויבות להציב מתקני שתייה במקומות ציבוריים "חינם אין כסף", אך הן מפרות חוק זה "ביודעין ובמתכוון מתוך תאוות בצע" ושוללות מהציבור המגיע לשם את יכולתו לשתות מים בחינם, ולכן החליט לפנות אל בית המשפט.

במסגרת הבקשה לבית המשפט, שהוגשה באמצעות עו"ד מוחמד ספורי, טוען התושב כי העיריות הפכו את ציבור האוהדים באצטדיונים ל"קהל שבוי" מפני שהמקום היחיד לצריכת מים הוא על ידי קנייתו במחיר מופקע או שתייתו מכיורים בחדרי השירותים ולכן, לדבריו, "מדובר בפגיעה בלתי נסבלת".

לטענתו, גביית עשרה שקלים עבור כוס שתיה "הינה ניצול ציני" והוא מחריף עוד יותר נוכח האיסור על הכנסת שתייה לתחומי האצטדיונים למעט שתייה בשקיות. בנוסף, לצופים אין אפשרות במהלך אירוע הספורט לצאת ולחזור לתחומי האצטדיון מפני שפעולה זו כרוכה בזמן ממושך ובבידוק בטחוני.

"המחיר שנאלצים הצרכנים לשלם עבור השירות שאמור להינתן להם בחינם הינו חסר כל פרופורציה", נטען בכתב התביעה, "ואינו עולה בקנה אחד עם השמירה על כבודו של אדם". הציבור הישראלי שמגיע לאצטדיונים כדי לצפות במשחקי ספורט ולהעביר כמה שעות הפך למסחטת כספים; "הצרכן התמים שמגיע לאצטדיון נדרש לשלם סכומים גבוהים עבור רכישת כרטיסי כניסה ובנוסף נצרך להיפטר מעשרות שקלים נוספים עבור כוס משקה המשקאות הנמכרים במזנוני האצטדיון ללא כל צורך".

לאור הנאמר מבקש התובע להורות לעיריות להשיב לכל מבקר באצטדיונים במשך שבע השנים האחרונות את מלוא הכספים בגין רכישת בקבוקי השתייה שנרכשו על ידם עקב אי הצבת מתקני מים בניגוד לחוק ולפצות אותו ב־150 שקל המשקפים את נזקו האישי. סכום התביעה הייצוגית עומד על שלושה מיליון שקל.
מעיריית טבריה נמסר בתגובה: "על פי בדיקה שערכנו קיים באצטדיון מתקן מים. העירייה תגיש תגובה לבקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית והיא מאמינה שזו תידחה".

מעיריית קריית שמונה נמסר בתגובה: "העירייה קיבלה את התביעה ולומדת אותה. העניין הועבר לטיפול משפטי".

הכתבה תתפרסם בסוף השבוע הקרוב ב"ידיעות העמק".