צילום: רונן גולן,  קק"ל אירוח יקר במיוחד: בשבועות האחרונים נחתו אלפי עגורים באצבע הגליל ובאגמון החולה בדרכם לארצות אפריקה החמות. בעונה זו הם מחפשים מזון בשטחים החקלאיים ועלולים לגרום נזקים והפסדים כספיים אדירים לחקלאים.

תביעה: "נגרמו לי קרחות בגלל ההחלקה"
הסטודנטים הערבים מוקסמים מהתרבות היהודית
"יא ערבי, אתה מתעסק איתי? אני אחסל אותך"

פיתרון יעיל לבעיה הוא האכלה יזומה של העגורים, וכמו בשנים קודמות נחתם השבוע הסכם להאכלתם של כ-30 אלף עגורים, שיחליטו להעביר את החורף בשטחי החקלאות בגליל העליון בחורף הקרוב.עלות פרויקט האכלת העגורים היא כשלושה מיליון שקל, כאשר חקלאי הגליל העליון נושאים ביותר ממחצית סכום זה.

'פרויקט העגורים', כפי שהוא מוגדר על ידי הגופים השותפים לו, שומר על איזון עדין בין ערכי הטבע והחקלאות ועידוד אלפי עגורים שיעברו דרך מדינת ישראל וימשיכו בנדידה לארצות אפריקה לאחר שינוחו וימלאו את עתודות האנרגיה הדרושות להם להמשך המסע בהצלחה.

תחנת ההאכלה תיפתח עד אמצע דצמבר, אז יפוזר מזון על פי הצורך, במקביל לשמירה על השדות הזרועים. החקלאים יעשו פעולות להרחיק עופות לא רצויים משטחי ההאכלה וייעשה מאמץ להקטין את כמות המזון שיפוזר למינימום ההכרחי.

במהלך הנדידה יעברו בגליל העליון כ-100 אלף עגורים. מהחברה לחקלאות של מועצה אזורית הגליל העליון נמסר כי לפרויקט נרכשו 600 טון גרעיני תירס מתוצרת הארץ.

השותפים להסכם הם החברה לחקלאות של המועצה האזורית הגליל העליון, קרן קימת לישראל, חברת תאגיד פיתוח הגליל, אגמון החולה ומשרד החקלאות, והמארגנים עושים מאמץ לגייס משאבים ממשרדי ממשלה נוספים, דוגמת נגב גליל, הגנת הסביבה ומשרד התיירות.

מרכז ועדת המגדלים של חקלאי הגליל העליון, עופר ברנע, מדגיש את הצורך בשותפים נוספים לפרויקט ואומר: "הפרויקט הזה מחייב השקעה כספית לא קטנה מצד החקלאים. אנו עושים זאת כי אין ברירה, אחרת הנזקים יהיו עצומים. העגורים הפכו להיות כיום אטרקציה מרכזית באזור בימי החורף, ועסקי התיירות נהנים מכך. כיום מי שמגיע לאגמון החולה יכול לתרום חמישה שקלים לפרויקט העגורים, אבל זה תלוי ברצונם של המטיילים. צריך למצוא מנגנון שיאפשר גם השתתפות של התיירנים בעלויות".