צילום: שרון צור בלב אחת השכונות המרכזיות בעיר עפולה, שכונת 'עפולה עילית', גולן וקנין (42) מגדל בחצר בית הוריו לא פחות מ-200 תרנגולים מזנים שונים. לאחרונה התפרסמו כמה מחקרים על תופעה חדשה בעולם המערבי - התחדשות החקלאות העירונית, כשגידול עופות הוא בין המאפיינים הבולטים שלה.

תביעה: "נגרמו לי קרחות בגלל ההחלקה"
הסטודנטים הערבים מוקסמים מהתרבות היהודית
"יא ערבי, אתה מתעסק איתי? אני אחסל אותך"

מגמה זו החלה להתפשט בקרב מעמד הביניים, גם בישראל, בעיקר מתוך שיקולים אקולוגיים וחשדנות כלפי מזון מייצור תעשייתי. אך וקנין לא חלק מאותה מגמה. הוא מגדל תרנגולים מתוך אהבה. לכל אחד יש תחביב בחיים כמו לאסוף בולים או מטבעות עתיקים. וקנין אוסף תרנגולים.
אהבה מהילדות

'השיגעון' ל'קוקוריקו' החל אצל וקנין, מנהל תפעול הפארק העירוני ומנהל גן החי בפארק, כשהיה בן ארבע. בזמן שהחברים שלו קיבלו כלב, חתול או כדור הוא קיבל מאביו מתנה מקורית - חמישה תרנגולים, ארבע נקבות וזכר. "הזכר היה שחור והנקבות בצבע דמוי זהב", הוא נזכר. "מאז אני ב'שיגעון' של התרנגולים".
כילד וכנער הוא גידל כמה עשרות תרנגולים רגילים או בשמם המקצועי 'תרנגולים ערבים' או 'ארצישראלים', אך לאחר שהשתחרר מהצבא הוא פיתח חיבור עמוק לעוף עם הכרבולת וסקרנותו חשפה אותו לעולם רחב שלא הכיר. באמצעות האינטרנט ופורומים שונים הוא החל לחקור את בעל החיים האהוב עליו וכך גילה שיש זנים שונים ומיוחדים.בארץ יש כיום יותר מ-20 זנים של תרנגולים, כשבעולם חיים 84. אצל וקנין בלולים בחצר יש כיום עשרה זנים שונים. "יש לי תרנגולי קרב תאילנדי, 'פולניות', 'קוצ'יניות', 'סאסקס' (תרנגול אמריקאי), 'תרנגולי חרסינה' בעלי אלף הצבעים, 'תרנגולים נשריים' בלי נוצות בצוואר שהם דמויי נשר, 'תרנגולים אמריקאים' שהם יותר גדולים ואדומים, 'פניקס' (תרנגול עם זנב ארוך), 'רוד איילנד' שהם סוג של תרנגולים אמריקאים וכמובן 'תרנגולים ארצישראליים'", הוא מספר. "התרנגולות הארצישראליות הן משוחררות ויש להן לול להיכנס אליו ללילה. לרוב הן ישנות על העצים. יש עוד 10 כלובים שאני שם בהם זנים שונים ואפרוחים".

אחרי שלמד היטב את עולם התרנגולים הוא הרגיש מספיק בטוח לעשות כל מיני הכלאות. "לקחתי למשל זכר מסוג 'ברהמה' עם תרנגולת 'פולנית' ויצא שילוב של תרנגול גדול עם נוצות ברגליים וציצית על הראש", הוא אומר בהתלהבות. "זה הסיפוק הכי גדול - להצליח להרבות ולהציל אותם. לפעמים אני בא בבוקר ורואה תרנגול שרוע על הרצפה. באותו רגע נראה לי שהוא לא ישרוד, אבל אני נותן לו אנטיביוטיקה ולאט לאט הוא פתאום מתחיל להתאושש. זה סיפוק. בשנת 95' פתחתי חנות ספורט בעיר. כשאתה עצמאי, יש המון לחצים ובאותה תקופה הטיפול בתרנגולים היה התרפיה שלי. הייתי מגיע לכאן בצהריים והשהייה איתם הייתה מרגיעה אותי".

טיפול אישי
ענף הלול ידוע כעסק חקלאי רווחי מאוד, אך וקנין כלל לא מעניין להרוויח. הוא אפילו מוציא כספים לטובת התרנגולים, מדי חודש, על אוכל ותרופות. את הביצים שמניבות לו התרנגולות הוא מחלק בין משפחה וחברים, והזמן שהוא משקיע מדי יום בטיפול בתרנגולים נעשה נטו מתוך התחביב ארוך השנים. "התרנגולים תמיד עניינו אותי יותר משאר בעלי החיים", הוא מסביר. "גם כשאני מגיע לספארי קודם כל אני מסתכל על התרנגולים ורק אז פונה לבעלי חיים אחרים".
כמה עולה להחזיק כמות כזו של תרנגולים?

"החיסונים לא יקרים. מחסנים פעם בשנה. אני הולך בכל לילה למאפייה ולוקח את הלחם שנשאר מכל היום. מה שטרי אני מחלק לעמותות לנזקקים ומה שפחות טרי אני לוקח לתרנגולים וגם לחי פארק. לפעמים אני מביא אפרוחים לחנויות של חיות ולוקח במקומם תערובת של אוכל לתרנגולים".

והתוצרת של הביצים?
"את ביצי החופש של התרנגולים המעורבים שמשוחררים בחצר אני מחלק למשפחה ולחברים. גם אני אוכל מהן. 90 אחוז מהביצים שאני אוכל הם מהתרנגולים שלי. את הביצים של התרנגולים טהורי הגזע אני מנסה להרבות ואחר כך להחליף עם אנשים לגזעים שאין לי".

אחרי 35 שנים של עיסוק בתרנגולים הוא מחשיב את עצמו מומחה בתחום. "היום אני יכול להיכנס ללול של 1,000 תרנגולים ולהצביע על תרנגולים חולים. יש לי את טביעת העין במיוחד על תרנגולים. למדתי להכיר את כל הסימפטומים כמו כרבולת יותר בהירה, כנפיים טיפה שמוטות, דמעות בעיניים, נוצות לא מבריקות. אני קולט אפילו לפי ההליכה שהתרנגול חלש. אני מחזיק במקרר בבית אנטיביוטיקה ואני מטפל במי שחולה".

זה לא כל כך פשוט לגדל כמות כזו של תרנגולים. מדובר בהתעסקות של כמה שעות בכל יום בהן צריך לדאוג לכל הצרכים שלהם. "יש עבודה סביב התרנגולים", הוא אומר. "צריך לחסן את העופות מפני מחלות כמו ניוקאסל, ברונכיטיס ושפעת העופות, וגם חיסון נגד סלמונלה אם אוכלים את