מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בקרית שמונה משיק קמפיין פרסומי חדש שעוסק בקשר בין הבילוי בפאבים ושתיית אלכוהול לבין תופעות ההטרדה. כחלק מהקמפיין יוצגו פוסטרים העוסקים בנושא בפאבים ברחבי הגליל העליון ובגולן, וכן ביישובי עמק הירדן. באחד הפוסטרים, שעוצב בקמפיין דומה בקנדה, נכתב: "זה שאתה מסיע אותה הביתה, זה לא תירוץ לתפוס על זה טרמפ".

טבריה: נערות מצהירות בשקר כי הן דתיות
בגיל 18: מתה הקנגורו הראשונה שנולדה בניר דוד
ק"ש: תושבים הפגינו נגד החנייה בתשלום

סצנת הבילוי בפאבים ובמועדוני הריקודים שנפוצה בקרב צעירים ובני נוער, מסבירים במרכז הסיוע, הפכה לזירה של היכרויות בין המינים שבה מטשטשים הגבולות בין מותר לאסור. על רקע זה יכולות להתפתח תופעות של הטרדה מינית או ניצול מיני.

טלי פרץ כהן, מנהלת מרכז הסיוע, מסבירה שאוכלוסיית היעד של הקמפיין היא דווקא הצעירים שסיימו כבר את לימודיהם ו"יצאו לבית הספר של החיים. "שם", היא אומרת, "אין כל כך מי שיילמד אותם כמה דברים ואנחנו מתכוונים להסביר בצורה הכי ישירה שיש".המציאות הזו מוכרת מאוד לקרן רובינשטיין, תושבת שאר ישוב, שמשמשת כיום רכזת חינוך והסברה במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בקרית שמונה. רובינשטיין, כיום בת 34, עבדה מספר שנים כברמנית ומלצרית בפאבים. היא התוודעה למציאות הקיימת באותם מקומות בילוי והחליטה ליזום קמפיין הסברה נגד התופעות הללו.

"כרכזת חינוך והסברה התחלתי להתמודד עם פניות של מקרי תקיפה מינית שקרו במקומות בילוי ליליים ולאט לאט נפל לי האסימון", מסבירה רובינשטיין. "המודעות בגילאי 20-30 לנושא של גבולות אדומים בהתנהגות מינית שואפת לאפס.

"הפעילות של מרכז הסיוע מתמקדת בדרך כלל בסדנאות חינוכיות לילדים ונוער, ובהרצאות לאנשי חינוך, הורים ואנשי מקצוע. למעשה קיים ריק הסברתי דווקא בטווח הגילאים שבו אנשים צעירים יוצאים לעולם לתקופה מאד משמעותית בה הם לומדים להכיר את עצמם ועוסקים בחיפוש אחר קשר, אהבה ומיניות.
"אלה התנסויות חשובות ובריאות, שיש להן חלק מאד משמעותי בהתפתחות שלנו כבני אדם, אבל בו בזמן אותם צעירים וצעירות גם עשויים להיות חשופים לחלק שפחות מדברים עליו, שעשוי להיות מאד כואב - פגיעות מיניות".

רובינשטיין מדגישה את האלמנטים שקיימים בבילויים הליליים בפאבים ובמועדוני הריקודים, שעלולים להגביר את הסיכוי למקרים של הטרדה ואף תקיפה מינית. "יש אלמנטים שיוצרים אנונימיות במקומות האלה", היא אומרת. "המוסיקה בפול ווליום, והאורות העמומים והמרצדים. לזה נוסף האלכוהול, שעלול לטשטש את הערנות ואת השליטה העצמית.

"מי שיוצא לבלות, גבר או אישה, צריך להיות ער למציאות הזאת. צריך להיות גם ערים לכך שזה לא יכול להיות תרוץ למעשים אסורים. כלל הזהב הוא ש'אם יש ספק, אז אין ספק'. אם לא ברור לך אם יש הסכמה - אז אין. עדיף שתהנה פעם אחת פחות ולא תסתכן בפגיעה מינית במישהי שעשויה כל חייה לשאת את הצלקות".

הקמפיין ממומן על ידי פרויקט 'עיר ללא אלימות' של מועצה אזורית הגליל העליון.