צילום: asap creative/ingimage רמת הגולן: נושא מיחזור הפסולת הביתית הוא תחום מתפתח, ויש לא מעט אנשים שעושים זאת בבייתם. הם רוכשים קומפוסטר, שהוא מיכל ייעודי למיחזור פסולת אורגנית, ומשליכים אליו שיירי מזון. הבעיה היא שכדי שהפסולת האורגנית תתפרק ותהפוך לקומפוסט צריך מדי פעם לערבב את תכולת הקומפוסטר, וזו טרחה הגורמת לאנשים להתייאש מהמיחזור.

בגיל 18: מתה הקנגורו הראשונה שנולדה בניר דוד
ק"ש: תושבים הפגינו נגד החנייה בתשלום
ביצע מעשים מגונים באוטובוס וצילם את זה

חברת 'אגרולן' ממושב נוב ברמת הגולן מציעה פתרון. תולעים אדומות, שמפרקות את הפסולת במהירות, חוסכות את הצורך בערבוב, ומייצרות קומפוסט איכותי. את התולעים האלה ניתן להזמין טלפונית או דרך אתר האינטרנט של החברה, והם נשלחות בדואר כמו כל חבילה אחרת."אנו שולחים את התולעים בתוך קופסאות פלסטיק שיש בהן חורי אוורור", אומרת הדס גביש מחברת 'אגרולן'. "הן יכולות להחזיק מעמד לפחות שבוע. היה מקרה שבו שלחנו בטעות לכתובת לא נכונה, והחבילה חזרה אלינו ואחרי שבוע התולעים נשארו במצב טוב".

בתוך החבילה יש בין 80 ל-100 תולעים בתוך מצע קומפוסט. כל מה שצריך זה לפתוח את החבילה ולשפוך את התוכן לתוך הקומפוסטר. מכאן ואילך התולעים יעשו את העבודה. הן אוכלות בתיאבון שאריות סלט, גזם דשא, לחם, פירות, ירקות וגם שאריות עיתון וקרטונים.

תולעים כמו זוחלים אחרים מעוררות סלידה אצל רבים, ומי שלא מכיר את הנושא יכול כבר לדמיין אותן יוצאות מהקומפוסטר וזוחלות ברחבי הגינה או בבית.
"אין מה לחשוש", מרגיעה גביש. "התולעים לא יחזיקו מעמד אלא בסביבה לחה וחשוכה, לכן אין שום סיכוי שהם ייצאו מהקומפוסטר ויתחילו לטייל בבית".