צילום: דני סלומון לשכת הגיוס בטבריה הוציאה השבוע את סיכום נתוני הגיוס לשנה החולפת בעיר. הנתונים כוללים, בין היתר, את אחוז הגיוס בין חייבי הגיוס, אחוז ה"מיצוי ללחימה" (גיוס משמעותי ליחידות קרביות), ואחוז "מיצוי לקצונה" מבין המתגייסים. באמצעות כל הפרמטרים האלה חושב ציון סופי לעיר, וכן השוואה למיקום היישוב בשנה שעברה.

בגיל 18: מתה הקנגורו הראשונה שנולדה בניר דוד
ק"ש: תושבים הפגינו נגד החנייה בתשלום
עדיפות לימנים: למה אין כיכרות על שם שמאלנים?

על פי הנתונים, שיעור הגיוס אצל הגברים בטבריה עמד על 75.3 אחוז מבין חייבי הגיוס, כשמיצוי הלחימה היה 39.4 אחוז מתוך כלל המתגייסים, ומיצוי הקצונה 4.2 אחוז. הציון המשוכלל עמד על 68.2 אחוז.

בהשוואה לשנה שעברה טבריה עלתה בדירוג הארצי בחמישה שלבים והיא נמצאת במקום ה-49 ביחס לשאר היישובים במדינה.

בטבלת המחוז הצפוני נמצאת טבריה במקום 18 מתוך 22, כשאחריה ניצבות עכו, מגדל העמק, צפת ודלית אל כרמל.במקום הראשון בטבלת המחוז הצפוני נמצאת יקנעם עלית עם 93.3 אחוזי גיוס וציון משוכלל של 82.1 אחוז. במקום השני ניצבת קרית מוצקין עם 90.8 אחוזי גיוס וציון משוכלל של 77.1, ואילו במקום השלישי נמצאת כרמיאל עם 83 אחוזי גיוס וציון משוכלל של 75.7 אחוז.

לעומת הגברים, בקרב הנשים בטבריה חלה ירידה של ארבעה מקומות בדירוג הארצי למקום 52. שיעור הגיוס בקרב הנשים בטבריה עומד על 50.4 אחוז, מיצוי הקצונה על 1.9 אחוז וגיוס משמעותי זוכה לאחוז גבוה של 75.3 אחוז מבין המתגייסות לצה"ל. הציון המשוכלל שלהן מגיע ל-60.4 אחוז.

בקרב גיוס נשים לצה"ל במחוז הצפוני נמצאת קרית ביאליק במקום הראשון, קרית מוצקין במקום השני וכרמיאל במקום השלישי.

טבריה נמצאת במקום ה-19 בדרוג הנשים, כשאחריה אור עקיבא וצפת עם שיעור גיוס נמוך במיוחד של 24 אחוז וציון משוכלל של 47.7 אחוז.

יש לציין כי הנתונים מתייחסים לחייבים בשירות צבאי בלבד. המיצוי לקצונה מתייחס לאחוז מסך המשתחררים בשנת 2013, והמיצוי ללחימה לאחוז מסך המתגייסים בשנת 1993 במטרה לקבל תמונה מלאה של מסלולי המתגייסים במהלך שירותם הצבאי ולא רק בנקודת ההתחלה, כשחלקם נושרים ממסלול קרבי ומקצונה.

"בערים הצפוניות מדובר על אחוזים שנמצאים מעל הממוצע הארצי", מסבירה מפקדת לשכת הגיוס בטבריה, רס"ן קרן עזר. "ירידה בגיוס נשים לצה"ל נובעת לרוב מבנות שמצהירות דת באופן כוזב. את התופעה הזאת מנסים למנוע באמצעות המשטרה, ובמקביל בפעולות לעידוד גיוס בקרב הזרם הדתי-לאומי.

"בנוסף, אנחנו מעבירים תדריכים בבתי הספר מכיתה י"א ומסבירים על כל תהליך הגיוס. בכיתה י"ב אנחנו מגיעים לתדרך את התלמידים, בין השאר, על מיון לסיירות ולעתודה אקדמאית. אנחנו עוקבים באופן אישי אחרי התלמידים עם המדריכים והמורים עד ליום הגיוס".