צילום: shutterstock טבח שעבד 11 שנה במסעדה של אוכל אסיאתי, שחלקו מטוגן או מוקפץ בשמן רותח, החל לפני שנתיים לסבול מהתקפים של קוצר נשימה ושיעול. הוא התפטר מתפקידו והגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת נגד חברת 'לידו כנרת בע"מ', בעלת מסעדת 'הפגודה' במתחם 'לידו' בכנרת. על פי כתב התביעה, טען הטבח כי מגיעים לו פיצויי פיטורים על רקע מצבו הבריאותי, שלא אפשר לו להמשיך לעבוד במסעדה לאחר שאובחן כסובל ממחלת האסתמה.

הכניסה לגדות נהר הירדן לקיבוצניקים בלבד
לשכת הרב הראשי לישראל לראש העיר: "תתנצל"
כפר כנא: הפגנות אלימות, אסלאם קיצוני ונקמה

התובע נבדק במרפאה תעסוקתית, נכתב בתביעה, שם המליץ לו הרופא להפסיק את עבודתו במסעדה ואמר לו: "אסור לך להמשיך דקה אחת שם". הוא לא נענה באופן מיידי להמלצתו של הרופא והמשיך לעבוד, אבל אחרי מספר ימים שלח למנהלי המסעדה מכתב מטעם עורך דינו, בו הודיע על התפטרותו בשל מצבו הרפואי."המשך העסקתו של מרשי בחברתכם מסכנת את חייו ואת בריאותו", נכתב בפנייה בנוסף לבקשה ממנהלי המסעדה לתאם עמו פגישה על תנאיו הסוציאליים.
כעבור מספר שבועות, נטען בתביעה, הגיע הטבח ל'פגודה' ושוחח עם מנהליה שהקליטו את השיחה. בין השאר, הציעו לו עבודה מחוץ למטבח ואמרו לו: "אנחנו לא רוצים לאבד אותך, אנחנו רוצים אותך פה... לא מטבח, לא כלום, לא שמן, לא חום, לא שום דבר. אתה יכול לקבל אנשים, לארח, אתה יכול לקבל הזמנות, לעבוד על המחשב. אנחנו צריכים אנשים כמוך שמכירים את המסעדה כאת כף ידם". הטבח, על פי התביעה, לא השתכנע ולא ראה בתפקידים שהוצעו לו פתרון תעסוקתי עבורו, ולכן לא שינה את ההחלטה להתפטר מעבודתו.'לידו כנרת' הכחישה את זכותו של התובע לפיצויים וטענה כי התפטרותו של התובע הפתיעה אותה, וכי הוא לא הודיע על כך לפני שפנה לעורך דין. בנוסף, טענה כי הוא גרם נזק למסעדה באופן שבו הוא התפטר, ללא הודעה מוקדמת, בעיקר כי היה מדובר בתקופת החגים המאופיינת בעומס עבודה רב.

השופט חיים ארמון החליט לחייב את החברה לשלם לתובע פיצויי פיטורים בסך 61,305 שקל וקבע, בין היתר, כי התובע זכאי לכך מפני שהתפטרותו נעשתה בעקבות מצבו הבריאותי ומפני שהאמין כי תנאי עבודתו במטבח הם שגרמו לו לחלות באסתמה.

"ברור שהיה לתובע יסוד לחשש שמא המשך העבודה במטבח המסעדה על שלל הריחות, החום, הטיגונים וההקפצות שבאותו מטבח יפריע לבריאותו", ציין השופט בפסק הדין.

ורד גרוס גרנות, מבעלי חברת לידו כנרת בע"מ מוסרת בתגובה: "אנחנו מתכוונים להגיש ערעור על פסק הדין. אנחנו לא פיטרנו את התובע ואם הסיבה להתפטרותו הייתה בריאותית, הרי שהוא היה מקבל את הצעות העבודה החילופיות שהצענו לו במקום עבודה במטבח".