צילום: AP mynet ו"ידיעות העמק" חושפים: פרסום סרטון הווידאו שתיעד את מותו של חיר א־דין חמדאן (22), תושב כפר כנא שנהרג בסוף השבוע מירי שוטרים לאחר שאיים בסכין על כוח המשטרה, היה הניצוץ שהצית את הרוחות בכפר ונתן את האות להפגנות ולהתפרעויות שהתפשטו למקומות נוספים בארץ. הכניסות לכפר כנא נחסמו על ידי מתפרעים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים, הניפו דגלי פלסטין וקראו לנקמה.

חשיפה: "אנחנו רוצים שהאסלאם ישלוט כאן"
בטח אמא גאה: 2 אחים בסיירת אגוז המובחרת

בעקבות ההתפרעויות החליטה המשטרה כי לא יותרו כניסות לכפר ליהודים ולתחבורה ציבורית לזמן מוגבל. שביתה כללית הוכרזה בכפר והפגנה המונית נערכה במקום בשבת. על השוטרים שהיו מעורבים בתקרית ונחקרו על ידי המחלקה לחקירות שוטרים ועל בני משפחותיהם הוצבה הגנה לאחר שהתקבלו איומים על חייהם.

אין זו הפעם הראשונה שפורצות מהומות קשות והפגנות בכפר כנא. גם במהלך 'צוק איתן' ומבצעי צה"ל הקודמים בעזה, ועל רקע עימותים בין יהודים לערבים, נערכו בכפר הפגנות סוערות נגד ישראל והממסד. אז איך זה שדווקא כפר כנא הקטן הוא היחיד מבין כפרי האזור שפורצות בו מהומות והפגנות בתדירות כל כך גבוהה?חתיכת היסטוריה
כפר כנא שוכן בגליל התחתון, כשישה ק"מ צפונית-מזרחית למרכז העיר נצרת. בתקופת בית ראשון היה במקום יישוב יהודי, והחיים היהודיים שם נמשכו גם לאחר חורבן בית המקדש השני ולאורך כל תקופת המשנה והתלמוד. לפי המסורת, קבורים שם חכמים יהודים מתקופת התלמוד: רבא, רב הונא ורבן גמליאל. בתקופה הביזנטית החלו להתיישב במקום גם נוצרים, ובמאה ה-19 הוקמה הכנסייה הקתולית על חורבות הכנסייה העתיקה מהמאה השישית וכן הוקמה ביישוב כנסייה יוונית אורתודוקסית. במלחמת העצמאות נלחמו תושבי הכפר בצה"ל, אך המקום נכבש ביולי 1948 במסגרת מבצע 'דקל'.

בשל ההיסטוריה היהודית והנוצרית שלו הכפר היה תמיד יעד תיירותי אליו מגיעים תיירים מכל העולם, והוא האתר העיקרי המזוהה, בקרב חוקרים וצליינים מאז ימי הביניים, עם 'קנה' הנזכרת בברית החדשה, שבה עשה ישו את נס החתונה - הנס הראשון שלו, כשהפך מים ליין.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מתגוררים בכפר כ־20 אלף תושבים (נכון לסוף 2012). 88.5 אחוז מתושביו הם מוסלמים ו-11.5 אחוז הם נוצרים, כאשר חלקם של הנוצרים באוכלוסייה הולך וקטן בהתמדה.

בכפר אזור תעשייה המעסיק מאות פועלים מהעיירה ומהאזור, ובו מפעלים גדולים ויצרנים של מוצרים שונים כמו מפעלים לדודי שמש וחשמל, לבלוקים, לצמיגים ולשיש. רוב תושבי המקום עוסקים בבינוי, מסחר ותעשייה. בשנים האחרונות חלה עלייה במקומות המסחר במקום, ובכביש הראשי החוצה את הכפר נפתחו חנויות רבות אשר תושבים רבים מהאזור, ביניהם גם יהודים, מגיעים לערוך בהם קניות.

קבוצות הכדורגל המקומיות - מכבי והפועל כפר כנא משחקות בליגה ב' בכדורגל. קבוצה מקומית אחרת היא בית"ר כפר כנא. עוד פועלת בכפר קבוצת אגרוף בשם 'כפפות הזהב כפר כנא'. חברי הכנסת לשעבר, ואסל טאהא ועבד אל-מאלכ דהאמשה, מתגוררים ביישוב.
לא שקט

בעשור האחרון בלט הכפר הגלילי הקטן בפעילות אלימה נגד ישראל. ביולי 2003 חטפו שני צעירים תושבי הכפר, שהיו חברים בתא הטרור 'חופשיי הגליל', את החייל רב"ט אולג שייחט ז"ל מנצרת עילית. הם חנקו אותו למוות וגנבו את נשקו האישי. לאחר מכן הם הכניסו את גופתו לתא המטען של הרכב ונסעו עמה למקום אחר שבו ביצעו וידוא הריגה. בהמשך חזרו לכפר כנא, שם רכשו כלי חפירה, קברו את גופתו במטע זיתים ושרפו את חפציו.

כמה חודשים לאחר מכן, באפריל 2004, ביצעו שני חברים אחרים בתא הטרור פיגוע ירי בצומת בית רימון. השניים פתחו באש לעבר רכב סיור של מג"ב. בתגובה כוחות משמר הגבול השיבו באש. אחד הפעילים נהרג והשני נעצר, ובחקירתו התברר כי הנשק אשר שימש את השניים בפיגוע הירי היה הנשק שנגנב משייחט ז"ל - תגלית שהיוותה פריצת דרך בחקירת הרצח. המעצר הוביל למעצר של חברים נוספים בתא טרור זה. באוגוסט 2004 נעצרו חברי החוליה והודו במהלך חקירתם במעורבותם ברצח.

כמה שנים לאחר מכן, במהלך דצמבר 2011, נעצרו שני אחים תושבי הכפר בחשד לגיוסם בידי גורמי חמאס ביהודה ושומרון. גם במהלך המבצעים של צה"ל בעזה לאורך השנים האחרונות הכפר לא היה שקט. כך, למשל, במבצע 'עמוד ענן' נערכה מחאה נגד צה"ל, ובמהלך 'צוק איתן' הפגינו כ־4,000 אנשים. המשתתפים קראו קריאות בגנות ישראל ומצרים והניפו תמונות מרצועת עזה. בשנים האחרונות הכפר הקטן בגליל בולט היטב כמוקד תסיסה על רקע עימותים בין יהודים לערבים בניגוד לכפרים אחרים, גדולים הרבה יותר ושקטים הרבה יותר.קיצוניות אסלאמית
המצב בכפר לא תמיד היה כה נפיץ. עד סוף שנות ה־80' היה שקט יחסי במקום והכפר לא נבדל כל