צילום: אביהו שפירא בשבוע שעבר הגיעה לביקור במועצה אזורית גליל עליון משלחת מגרמניה ובה נציגים של מחוז לודוויסבורג, שעמו יש למועצה "ברית ערים תאומות" מזה 31 שנים. סדר היום שלהם כלל גם ביקור בבית חולים "זיו" לפגישה עם פצועים סורים המאושפזים בו.

מלאך במדי זית: הרופאה שמטפלת בפצועים סורים
עין השופט: תרומה קיבוצית לפצועים מסוריה
41 שנה אחרי המלחמה: "למה נטשו אותנו?"

הביקור הנוכחי אינו יוצא דופן. עשרות כמוהו התקיימו מאז פרוץ המלחמה בסוריה והדרישה לקיים ביקורים כאלה רק הולכת וגוברת.

"זה התחיל כיוזמה של בית החולים עצמו", אומר דובר בית החולים, גיל מאור. "ראינו לנכון לקיים אותם כחלק מהמאמץ ההסברתי על מעמדה של המדינה בעולם, וכן כמנוף לגיוס תרומות."הסיפור הזה עשה לו כנפיים והתחלנו לקבל בקשות מגורמים שונים לקיים ביקורים כאלה. לעיתים זה מגיע מהמארחים הישראלים של אותן משלחות ולפעמים זו יוזמה של ראשי המשלחות עצמם ששמעו על האפשרות הזאת".

דפנה אברמס, מארגנת הביקור של המשלחת מגרמניה במועצה, מוסיפה: "החשיבות של הביקורים האלה גברה על רקע מסע הדה לגיטימציה נגד מדינת ישראל. מטרת הביקור היא הסברתית - לחשוף בפני המשלחת את מורכבות בית החולים באזור מרובה אוכלוסיות. הדגש הוא על הטיפול בפצועים הסורים כדי להציג תמונה שונה של המצב הביטחוני באזור, כמו גם ההירתמות ההומניטארית של מדינת ישראל".

לדבריה, האורחים מחו"ל נדהמים לעיתים מהכנסת האורחים לה זוכים הפצועים הסורים. אברמס: "חברי המשלחת הביעו השתאות והתפעלות מכך שמדינת ישראל, שנמצאת במצב של עימות עם סוריה, לקחה על עצמה את המשימה של טיפול באזרחים סורים פצועים. לשאלת האורחים כיצד מגיבים לכך תושבי הגליל, השיב להם מנהל מחלקת הילדים, פרופ' אנתוני לודר, שהם רואים זאת בחיוב ומגלים סובלנות כלפי הפצועים".

לעיתים הביקורים מניבים גם תועלת בתחום המקצועי. בין חברי המשלחת מגרמניה היה גם מנהל בכיר של חמישה בתי חולים במחוז לודוויסבורג, פרופ' מרטין יורג, שגילה התעניינות רבה בידע שנצבר בבית החולים בנושא טראומה וחרום וביקש לשלוח לכאן משלחת של רופאים כדי ללמוד את הנושא.

בין המבקרים היה גם שגריר אוסטרליה בישראל, דייב שרמה, ואשתו. בסיום הביקור העניק הזוג לילדים הסורים הפצועים בובות קנגרו וקואלה שהכינו בנותיהם במיוחד.

גם הסנטור האמריקני, טד קרוז, ביקר ב"זיו" ובתום הביקור אמר: "הגישה ההומניטרית של ישראל בטיפול בסורים מדהימה, דבר שאינו מובן מאליו. מרגש אותי מאוד להיווכח בטיפול המקצועי וההומניטרי של הצוות הרפואי והסיעודי כאן. כולי תקווה שמעשים הומניטרים אלו, של רופאים ואחיות המטפלים בפצועים של עם אויב, יביאו לחמלה ולחיים יחדיו בשלום".

מאור מסכם: "הביקורים האלה אינם קלים עבור האורחים מחו"ל. הם מאוד מטלטלים מבחינה רגשית מפני שמדובר בפציעות קשות. החלק הכי קשה עבורם הוא הביקור במחלקת הילדים. כשהם רואים ילד קטוע רגל, חלקם לא עוצרים את הדמעות.

"אנחנו מאמינים שהביקורים האלה משאירים בהם רושם בל ימחה, ובית החולים בהחלט גאה שיש באפשרותו לתרום בכך למאמץ ההסברה הישראלי".