צילום: shutterstock תאגיד המים "מי רקת טבריה" יצא השבוע בקמפיין נרחב הקורא לציבור לגלות אחריות על שלל החפצים הנזרקים לאסלות, שגורמים לסתימות במערכת הביוב.
אנשי התחזוקה של מערכת הביוב, שמתרוצצים מסתימה לסתימה, מספרים שהם מוצאים בביוב מטליות לחות, טיטולים, מקלונים לניקוי אוזניים, ניילונים, תחבושות היגייניות, פסולת תעשייתית, קרשים, אבנים, מתכות, חפצים מפלסטיק, סמרטוטים ושיירי מזון.

פרשת שמעון גפסו: כתב האישום לא יבוטל
מלאכים ברשת: גולשים ריהטו בית של חייל בודד
מדעי הבאבא: מה יש בחוג למיסטיקה ורוחניות?

"קשה להאמין איזה דברים משונים אנחנו מוצאים בביוב", אומר שאול דוד, מנכ"ל "מי רקת". "בשבוע שעבר מצאנו אפילו מעיל וצעיף שסתם את כל רשת הביוב. אנשים משליכים לאסלות דברים כאילו זה פח אשפה". לדבריו, הבעיה חמורה במיוחד באזורים של משפחות מרובות ילדים."החומרים האלה אינם מתכלים במים, אלא נסחפים בצינורות הביוב, יוצרים גושים חוסמים, גורמים לפריצות ביוב ונזק למשאבות, למכוני הביוב, למערכות האיסוף וההולכה, וכן לציוד במתקן טיהור השפכים", מסביר מהנדס המים של התאגיד, רועי מזרחי.

במקומות בהם נפרץ הביוב מוזעק צוות של עיריית טבריה ותאגיד המים לפתוח את הסתימות, וזאת כמובן על חשבון כספי הציבור. "הנזקים במערכות הביוב", מוסיף דוד, "עולים לנו הרבה כסף ויותר מכך - הם גורמים להשבתת הציוד ולגלישת שפכים למערכות הניקוז ולמי הכנרת. גם בבתים פרטיים התופעה ידועה ואז הנזק הוא על חשבון הלקוחות. הנזק הוא עצום גם מבחינה כספית וגם לאיכות הסביבה".

בתאגיד מתכננים בקרוב לגבש תוכנית הסברה מיוחדת למערכת החינוך שתחל מהגיל הרך וגני הילדים.