צילום: shutterstock אמהות חד הוריות מהאזור טוענות כי בעקבות שדרוג של מערכת המחשוב של ההוצאה לפועל הן לא קיבלו את דמי המזונות החודשיים ושרויות במצוקה כלכלית קשה מזה כחודש וחצי.

פוטרה במהלך ההריון, תפוצה ב-30 אלף שקל
העירייה עיקלה חשבון בגלל חוב בן 15 שנה
חשיפה: "אנחנו רוצים שהאסלאם ישלוט כאן"

אישה שקיבלה פסק דין למזונות או החלטה בדבר מזונות זמניים ובעלה לא משלם לה את הסכום שנפסק לזכותה, מגלה כי הדרך לגביית הכסף עוברת בלשכת ההוצאה לפועל. "אני גרושה כמה שנים ומגדלת ילדים לבד ללא עזרה", מספרת ג' תושבת מגדל העמק. "את המזונות שלי אני מקבלת דרך ההוצאה לפועל בסכום של 2,800 שקלים בחודש. החודש הבחנתי בכך שלא קיבלתי את הכסף והתקשרתי למוקד המידע. הנציגה שם הסבירה לי שמאמצע חודש ספטמבר הם בהשבתה כי משדרגים מחשוב עד לתאריך 29 בחודש, ואין שום נתונים שעודכנו מתאריך ההשבתה."הם לא הצליחו לראות את הסכום המעודכן בתיק שלי ואמרו לי שלא רואים אם נכנס כסף בגלל ההשבתה. הם גם אמרו שאם ייכנס לי כסף, אצטרך להגיע לקבל צ'ק לאחר שישלחו לי הודעה. במקום לקבל סכום כסף שמגיע לי בכל חודש, שהוא האמצעי העיקרי שלי למחיה, לא קיבלתי כלום. את החגים בקושי שרדתי. המשפחה שלי עזרה לי, אבל הנה אנחנו כבר אחרי החגים וחזרו לי הוראות הקבע".

גם ה' ממגדל העמק, אם חד הורית לשניים, גילתה לתדהמתה על עיכוב הכספים. "המזונות מועברים להוצאה לפועל סביב ה-10 בכל חודש", היא אומרת. "החודש חיכיתי במיוחד בגלל החגים, ובכל יום זה נדחה. חשבתי שאולי זה נדחה בגלל החג. התקשרתי למוקד ההוצאה לפועל, שם נעניתי שיש השבתה והכל יחזור לפעילות אחרי ה־28 בחודש.

"לא ייתכן שכסף כמו מזונות לא יגיע בזמן לנשים. בינתיים אני חיה מהיד לפה. התשובה שקיבלתי היא שהכסף ייכנס אחרי ה-29 בחודש, ועד שבעה ימים מהתאריך הזה. זה בלתי מתקבל על הדעת שקורה דבר כזה. אנחנו נותרות ללא כסף, לא לחג ולא אחרי החג. בזמן שילדים אחרים יצאו לבלות, הילדים שלי ישבו לראות טלוויזיה".

מבדיקה שנערכה מול ההוצאה לפועל התברר כי אכן יש השבתה מתאריך 15.9 ועד 28.10. בהודעה שפורסמה באתר ההוצאה לפועל על ידי הדוברות נכתב: "רשות האכיפה והגבייה ממליצה כי בתקופת ההשבתה חייבים בתיקי הוצאה לפועל יבצעו תשלומים בהתאם ליכולתם ישירות לזוכות".

מרשות האכיפה והגבייה נמסר בתגובה: “הרשות נערכה מבעוד מועד להעביר את דמי המזונות התקופתיים לזוכות בתיקי הוצאה לפועל בתקופת ההשבתה של הלשכות (ההשבתה החלה מיום 15.9.14 ועד ליום 28.10.14 לצורך העלאת מערכת מחשוב חדשה). ואכן, הועברו תשלומים למאות זוכות בתקופה זו, לרבות במהלך חול המועד סוכות, וכל מקרה שהובא לבדיקת הרשות, זכה לטיפול.

“הרשות אף פרסמה במסגרת הודעה לציבור כי דמי המזונות התקופתיים יועברו לזוכות, וכי כל זוכה שיודעת כי הופקדו כספים מוזמנת לפנות למוקד הטלפוני ולמסור פרטים. במידת הצורך ולאחר בדיקה תבוצע העברה בנקאית. עם זאת, ייתכן שהיו מקרים שנפלו בין הכיסאות ואנו מצרים על כך. התקלות טופלו ויטופלו במהלך ההשבתה. גם במסגרת פנייה זו ביקשה הרשות לקבל שמות של זוכות על מנת לנסות לסייע להן, אולם הזוכות בחרו שלא לעשות כן. לשכות ההוצאה לפועל ייפתחו בשבוע הבא ויינתן שירות לציבור במתכונת הרגילה”.