צילום: shutterstock תושב הצפון בשנות ה־60 לחייו הורשע בבית משפט השלום בטבריה בכך שפרסם מכרזים פיקטיביים, שמאחורי פרסומם לא עמדה כוונה לבצע עבודות של ממש. האיש גבה מהמשתתפים במכרזים תשלום עבור הזכות להגיש הצעות וקיבל, על פי כתב האישום שהוגש נגדו, למעלה מ־100 אלף שקל. לצורך ביצוע מעשי המרמה הוא השתמש בזהויות כוזבות, תעודות מזויפות וכרטיסי אשראי שלא כדין, תוך ביצוע חיובים ללא ידיעת בעלי הכרטיסים.

עפולה: מגבירים את האבטחה עם מצלמות חדשות
הכירו את מעצבת השיער של נשות האוליגרכים
אימוץ אונליין: אתר חדש לכלבים נטושים בצפון

סגן נשיא בית המשפט, השופט דורון פורת, החליט לגזור עליו, בין היתר, שש שנות מאסר, מהן חמש בפועל ושנה אחת על תנאי, וכן קנס בסך 10,000 שקל.

על פי כתב האישום נהג התושב להציג עצמו בקרב קורבנותיו כמנהל מטעם חברות גדולות במשק בתחומי עיסוק שונים, והתחזה למהנדס בנייה או חשמל. הוא נקט בדרכים מתוחכמות להסוות את מעשי המרמה, בין היתר על ידי רישום עסקים שהפעיל לכאורה על שמה של בת זוגו.לאחר הגשת כתב האישום הודה הנאשם במעשים שיוחסו לו ובית משפט הרשיע אותו בעבירות של זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והתחזות כאדם אחר.

במסגרת הטיעונים לעונש הדגישה המדינה את חומרת העבירות וביקשה מבית המשפט לגזור על הנאשם עונש מאסר של מספר שנים. היא גם טענה כי היו לו הרשעות קודמות, שלמרות התיישנותם הן מצביעות על סכנתו.

הנאשם טען מנגד, כי הציג עצמו בפני אחרים בזהות בדויה מתוך כוונה להתמודד עם הסטיגמה השלילית שיוחסה לו לאור עברו, ולא הייתה לו כוונה להונות אחרים או לקבל דבר במרמה. עוד הוסיף וטען, כי אמנם קיבל מחברות שונות כספים, אך מדובר בסכומים נמוכים שלרוב לא עלו על מאות עד אלפי שקלים בודדים, ומרבית החברות כלל לא התלוננו נגדו מיוזמתם במשטרה. הוא ביקש מבית המשפט להתחשב בגילו המתקדם ובכך שהודה במעשיו והביע חרטה עליהם, והביע רצון לעבור שיקום.

השופט קבע כי מעשיו של הנאשם פגעו בערכים חברתיים כמו חופש הבחירה והפעולה של המרומה, והוסיף כי מעשיו מצביעה על דפוס התנהלות קבוע המלמד, כי ביצוע מעשי המרמה היה מודע ושיטתי, ומתוך בצע כסף.