צילום: דובר צה"ל מילות ההמנון של סיירת אגוז "בסיירת אגוז יש קליפה קצת עבה", מאפיינות במידה רבה את זוג האחים מקרית שמונה שמשרתים כיום ביחידה הזו. משיקולים של ביטחון מידע אין באפשרותנו לחשוף את זהותם, לכן נקרא לאח הקטן ר' ולגדול א'. הדבר הבולט שעולה מהשיחה איתם, שהם לא בקטע של לחשוף רגשות, "קליפה עבה" כמו בשיר.

פשרה: צה"ל ישלם ארנונה על מוצב למג'דל שמס
אביו של סמ"ר אורון שאול ז"ל: "יש בי הרבה כעס"

שניהם גדלו במשפחה השייכת לציונות הדתית. הוריהם עוסקים בהוראה, והם למדו בישיבה תיכונית מחוץ לקרית שמונה. בעקבות מבצע 'צוק איתן', דובר על הבולטות של הכיפות הסרוגות ביחידות הלוחמות, ושני האחים בהחלט משקפים את המגמה הזו.

מבחינתם זה היה מובן מאליו שהם יתגייסו ליחידה מובחרת. א', האח הגדול, הסביר למה התגייס דווקא לסיירת אגוז: "שמעתי על היחידה, ועל כך שהיא מתמחה בפעילות בגבול הצפון. כתושב קרית שמונה, זה משך אותי להתגייס ליחידה שקשורה לגבול הזה". על הנימוק הזה חזר מילה במילה גם האח הצעיר ר'. בסוף הוא גם הודה שהעובדה שאחיו משרת באגוז, היוותה גם היא שיקול.א' עבר את כל המסלול ביחידה, והגשים בסופו של דבר את השאיפה להפוך למפקד צוות לוחמים, מפק"צ, בלשון הצבאית. הוא כבר בן 24 ושבוע לפני שפרץ מבצע צוק איתן הוא נישא לבחירת לבו, תושבת הגולן. "החתונה התקיימה כמתוכנן, אבל כמה חברים שלי, קצינים ביחידה, כבר לא יכלו להגיע בגלל הכוננות", מספר א'. "הייתי אמור להיות בחופשה של שלושה שבועות אחרי החתונה, אחרי שבוע כבר חזרתי, והצטרפתי ליחידה בגבול עזה".

האח הצעיר, ר', היה אז ממש לפני גיוס. כשהוא נשאל האם הוא דאג לאחיו, הוא משתדל לא לייחס לכך משקל גדול מדי. "כשהתחלתי את הטירונות, המבצע בעזה היה בעיצומו. שמענו על הרוגים שהיו חברים של המפקדים שלנו. כמובן שדאגתי, אבל ידעתי שאחי נמצא שם במשימה חשובה למען עם ישראל. אנחנו מאמינים שבזמנים כאלה חשוב לא לתת לפחד לחלחל".

מאז שהחל מבצע צוק איתן א' ו- ר' כמעט ולא נפגשו. פה ושם הם שוחחו בטלפון. ר' סיפר על החוויות של ראשית הטירונות, ו-א' נתן לו כמה טיפים מניסיונו הצבאי העשיר.

ר' שעושה את צעדיו הראשונים ביחידה מקווה לעמוד בסטנדרטים שהציב אחיו הגדול. "זה שאחי הוא קצין ביחידה, זה תמיד נמצא ברקע. אני יודע שאסור לי לאכזב", אומר ר'. א' עבר בינתיים לתפקיד קמב"צ ביחידה, כך שהוא לא נתקל ביום יום באחיו הצעיר. הוא גם לא מודאג מכך שאחיו הצעיר אולי יבייש את הפירמה. "הוא בחור טוב, הוא יתמודד", אומר א' בקיצור, ומתנצל שאין לו זמן להמשיך בראיון, כי הלו"ז צפוף והמשימות דוחקות".