צילום: shutterstock תופעת מקבצי הנדבות בצפת אינה זרה לבעלי העסקים ברחובות המרכזיים בצפת, אלא שאפילו הם עדיין לא נתקלו בכאלה שמבקשים לאסוף כסף לכרטיס טיסה.

לא רוצים נשים באומן: מפריעות לגברים להתרכז
בגלל המצב באוקראינה: ירידה בנסיעות לאומן

מאז סוף השבוע שעבר ורגע לפני ראש השנה נראים ברחובות עיר המקובלים חסידים שמנסים להגיע לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן. חלקם אף הציבו קופסאות ושלטים קטנים המבקשים את עזרת הציבור.

באומן, עיר במרכז אוקראינה, קבור מייסדה של חסידות ברסלב, רבי נחמן מברסלב. לאחר טבח היהודים בעיר ב־1976 החליט הרב להיקבר באומן, ולמרות שלא התגורר בה אכן נקבר שם ב־1810. לפני מותו הוא ציווה על חסידיו שיבואו לקבר בהמוניהם להתפלל ולומר תהלים, והבטיח כי מי שיבוא לקברו ו"ייתן פרוטה לצדקה, ויאמר את עשרה מזמורי התהלים שתיקן, הוא יוציא אותו גם משאול תחתית". הבטחה זו מביאה בכל שנה אל המקום עשרות אלפי איש מכל רחבי העולם. בחסידות ברסלב אחד המנהגים המקודשים הוא ההתאספות בקבר בראש השנה, כי בין השאר אמר הרב שבראש השנה יש לו כוח מיוחד "להמתיק את הדינים הרעים"."בכל שנה בראש השנה ובפסח אנחנו רגילים לתרום כסף או מוצרי מזון למשפחות נזקקות, וגם לפושטי יד שמתלוננים שאין להם די כסף לקנות מצרכים לארוחת החג", אומר אחד מבעלי העסקים בעיר, "אבל התופעה הזו היא ללא ספק חידוש. אני באופן אישי מעדיף לסייע לאלה שאינם מסוגלים להעלות ארוחת חג על שולחנם. כרטיס טיסה – אפילו אם הוא לאומן – זה קצת מוגזם, אז אני דוחה אותם בנימוס ואומר שלא מתאים לי".

אחד ממקבצי הנדבות, חסיד ברסלב מקומי, התמקם השבוע באחת הנקודות המרכזיות במדרחוב ופנה לעוברים ולשבים בבקשה כי יסייעו לו להגיע אל היעד הנכסף. "אני לא נוסע בשביל לבלות או לקנות מוצרים בדיוטי פרי", אמר, "אני נוסע בשביל המצווה לפקוד את קברו של רבי נחמן ולבקש ממנו ישועות, לא רק בשבילי ובשביל המשפחה שלי, אלא בשביל כל עם ישראל".

לדבריו של החסיד, מאז שעות הבוקר של יום ראשון האחרון הצליח לגייס כ־200 שקל בלבד. "הטיסות הלוך וחזור יעלו לי כ־750 דולר", הוא מסביר, "לינה במקום זה כבר סיפור אחר, אבל לי אין בעיה לקחת שק שינה ולישון באזור הקבר. כרגע אין לי מספיק כסף, והקדוש ברוך הוא יעזור".

ברוך אדלר, בעל עסק ברחוב ירושלים: "אני תמיד שמח לתרום כמה שקלים, אבל האמת היא שאני מעדיף לסייע לאנשים ולמשפחות נזקקות, ויש כאן לא מעט כאלה, לצערנו".