צילום: shutterstock שר השיכון אורי אריאל ושר הרווחה מאיר כהן, נפגשו בשבוע שעבר במטרה לקדם הקמת ישוב חדש בשם שיבולת על רכס התורעאן שבגליל. מדובר בישוב ראשון מסוגו בארץ שיוקם על בסיס שוויון מלא בין אנשים נורמטיביים לאנשים עם צרכים מיוחדים על כל הרצף, החל מכאלה הסובלים מתסמונת דאון ועד לאוטיזם.

ביה"ח זיו: לא איפשרנו למדונה לנחות כאן בלילה
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

החידוש הגדול הוא בכך שקבוצת הצעירים העומדים מאחורי רעיון ההקמה, הבהירו כי הם יוזמים רעיון זה מתוך בחירה ומתוך הכרה שזהו צעד שטוב לשני סוגי האוכלוסיות.
כידוע, בשנים האחרונות ישנה מגמה של שילוב קהילות עם צרכים מיוחדים בקהיל. דו"ח בינלאומי שעוסק בתחום, מגדיר כיעד את שילובם, בניגוד למגמה ששררה עד היום של הקמת מתחמי מחיה נפרדים.

בימים אלה מקדם משרד השיכון את הליך התב"ע של הישוב ומסייע לגרעין הראשוני בהתקדמות התכנונית. משרד הרווחה, יהיה חלק חשוב ביישוב ויהיה אחראי על הצבת צוות טיפולי מקצועי שיתגורר בכפר ויכלול עובדים סוציאליים ומטפלים.

מוסדות החינוך במקום יהיו משותפים לשני סוגי האוכלוסייה ובכלל, אנשי גרעין שיבולת מתעקשים שלא לומר שני סוגי אוכלוסיות כמוטיב וכאג'נדה.

"במצב בו נמצאת החברה הישראלית, זה צו השעה", אמרו בגרעין ההקמה, "שיבולת יהיה מקום יחודי שמסמל אות וקריאת כיוון לחברה הישראלית שכולנו שווים וכך יש לפעול וברוח זאת לחיות". על פי התכנון, יאוכלס הישוב כבר בשנת 2015 והציפייה בקרב אנשי שיבולת, רבה.

שר הרווחה מאיר כהן, מברך על היוזמה ונרתם יחד עם משרדו: "זהו מודל ייחודי ומאוד משמח לשמוע כי יש רצון שכזה. משרד הרווחה מתייצב מאחורי המודל במלוא הכוח ויהיה גורם מרכזי וחשוב להקמת הישוב שמסמל מודל טוב לשילובם של אנשים עם צרכים מיוחדים".

שר השיכון אורי אריאל:"אני שמח שפרויקט חשוב ביותר שכזה מתקדם כעת. כחברה יש לנו מחויבות לדאוג לכלל השכבות. הישוב שיבולת משלב בין ערכים ושוויון בדרך הטובה ביותר ואפעל לקידומו בכל יכולתי".