קרדיט: יגאל סוויסה כשנה וחצי לאחר מותם של שמונה בני משפחת אטיאס מהיישוב בר יוחאי, בתאונת דרכים מחרידה במורדות טבריה, החליטו חבריו של אחד מבני המשפחה, נריה, לשפץ ולטפח את מתחם בית העלמין העתיק בצפת, כמחוות זיכרון לחברם המת.

20 אלף שקל פיצוי לתלמיד שהורחק מאורט אלון
עתירה: לקיים בחירות חדשות לראשות עיר טבריה
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

כזכור, בחודש מאי 2011 , חזרו בני משפחת אטיאס ממסיבת הכנסת ספר תורה בבית הוריו של אב המשפחה, רפי, במגדל העמק. במורדות טבריה איבד רפי את השליטה על המכונית, אשר בלמיה הפסיקו לעבוד והיא התנגשה במעקה ההפרדה, חצתה אותו וצנחה ממנו אל התהום. ההורים וששת ילדיהם נהרגו בתאונה המחרידה. הבת השביעית, רחל,(9), הצליחה להימלט מן המכונית הבוערת וניצלה בנס.מאז מותו של נריה, חיפשו חבריו, שלמדו איתו בישיבה התיכונית 'אמי"ת בצפת, דרך לעילוי נשמתו והנצחת זכרו ולפני מספר חודשים, העלתה אחת המורות שלהם רעיון, שהחל לקרום עור וגידים ויצא לדרך לפני כחודש וחצי.

אחד החברים, ליאור אלון: "אנחנו לומדים במגמת ארץ ישראל, נריה למד איתנו והיינו חברים טובים. נריה היה ילד שאהב תמיד לעזור לכולם, ולא בכדי לקבל תמורה והוא גם האיץ בנו לעשות למען הזולת.

"לכן, רגע לפני שאנחנו מסיימים את התיכון ומתגייסים לצה"ל, רצינו לעשות משהו ככיתה ואז הציעה המורה שלנו לארכיאולוגיה, תרצה סבאג, שנצא לעבודות התנדבות במסגרת בית העלמין העתיק. הרעיון מצא חן בעינינו וזמן קצר לאחר מכן נפגשנו עם מי שחוקר את ההיסטוריה של בית העלמין, אליהו בן טובים, שסיפר לנו על בית העלמין ועל כל המקובלים שקבורים בו. בהמשך גם יצאנו איתו לסיור במקום ומיד אחר כך התחלנו לעבוד ממש".

יצוין כי מדובר בפרויקט שנחשב לעבודת מחקר של התלמידים ואף יוכר כיחידת לימוד במסגרת מבחני הבגרות שלהם ובמסגרתו מתעדים בני הנוער את בית העלמין לפני ואחרי העבודות שהם מבצעים. בן טובים, שמתלווה אל הנערים מדריך אותם כיצד לאתר קברים ומערות קבורה נסתרים ששקעו או נפגעו כתוצאה מפגעי מזג האוויר.

אלון: "בשלבים הראשונים רק ניכשנו עשבים וניקינו לכלוך, אבל ככל שהזמן עובר ואנחנו מפנים את הצמחייה, נחשפים בפנינו קברים מוזנחים ועתיקים, ניקינו גם את קבר האר"י הקדוש, וחשפנו קבר של קרוב משפחה של אחת מהמורות שלנו. כך, שדרך זה אנחנו גם לומדים על האנשים שקבורים מתחת למצבות הנעלמות".

חבר נוסף, מיכאל דדוש: "כשאנחנו שם, יש תחושה שאנחנו קרובים לנריה, החלק העתיק של בית העלמין נמצא ממש מעל בית העלמין החדש שבו הוא טמון ויש לנו הרגשה כאילו הוא מרים את הראש, מביט בנו ושמח שאנחנו ממשיכים בדרכו. זאת הדרך שלנו לתרום לעילוי נשמתו של חברנו הטוב ואני מקווה שהוא גאה בנו".