צילום :אביהו שפירא רון קובי ('מרימים את טבריה'), שהפסיד בהתמודדות על ראשות העירייה בטבריה, הגיש לבית המשפט המחוזי בנצרת עתירה לביטול הבחירות לראשות העירייה ובקשה לעריכתן מחדש. הטיעון: הטיית תוצאות הבחירות.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

ב־22 באוקטובר האחרון, בסופה של מערכת בחירות סוערת ואמוציונלית, נבחר בטבריה ראש עירייה חדש: יוסי בן דוד ('לב'), שהפסיד בשתי מערכות בחירות קודמות לראש העירייה היוצא זוהר עובד. בן דוד זכה ב־57 אחוז מהקולות, יריבו הפוליטי ציון פיניאן (ליכוד) קיבל רק כ־34.4 אחוז מהקולות, והמועמד השלישי רון קובי קיבל כ־8.75 אחוזים.בהתאם לתוצאות לא נכנס קובי למועצת העיר, ואילו פיניאן ומספר שתיים שלו, עו"ד אבי גבאי, נבחרו ועברו לשורות האופוזיציה. כעת, כחודש וחצי לאחר הבחירות, הגיש קובי ערעור על תוצאותיהן. טרם נקבע מועד לדיון ראשון בעתירה.

בערעור שהוגש נגד ועדת הבחירות ומינהל הבחירות ונגד בן דוד, טען עו"ד אסף אבידן, שייצג את קובי: "ערעור זה עניינו בהטיה חמורה של תוצאות הבחירות לראשות עיריית טבריה, באמצעות הסכם בלתי חוקי שנכרת בין יוסי בן דוד לבין רשימת ש"ס למועצת העיר טבריה בבחירות, ומעשים שנלווים להסכם הנ"ל מצד ש"ס על מנת ליישם את חלקה". לטענתו של קובי בעתירה, ההסכם שנערך בעל פה עם ש"ס לכאורה לא פורסם ולא הובא לידיעת הציבור.

קובי, שעומד גם בראש קבוצת הפייסבוק 'מרימים את טבריה מהקרשים', טוען בעתירה כי כשבועיים לאחר הבחירות הוא קיים שיחה עם חבר המועצה מטעם ש"ס יוסי אוקנין, ולתדהמתו הודה אוקנין כי אכן בין ש"ס לבין בן דוד נכרת הסכם לקראת הבחירות, וכי הסכם זה נחתם בעל פה שכן בן דוד חשש שחשיפתו תפגע בתמיכה בו בקרב ציבור המצביעים החילונים.

קובי טוען עוד כי אוקנין הודה כי שהובטח לסיעה שיו"ר ש"ס, אליהו זיגדון (מ"מ ראש העירייה), ימונה לסגן ראש העירייה בשכר, ליו"ר ועדת התכנון והבנייה ולמחזיק תיק ההנדסה. כמו כן, טוען קובי בעתירתו, נקבע בהסכם שאנשי ש"ס יקבלו תמורות נוספות שטיבן לא ידוע לו.
קובי ציין כי בישיבת המועצה הראשונה שנערכה לאחר הבחירות אכן מומש חלק מההסכם על ידי בן דוד, וזיגדון מונה לתפקידים שהובטחו לו. נוסף על אלו מונה זיגדון גם לממונה על מחלקת המסים והגבייה.

בעתירה נטען כי בכך נגרמה הטיה של הבחירות, שכן בן דוד גרם לציבור המצביעים של ש"ס, שהוא ציבור ממושמע הנוהג כמצוות רבניו וראשי הציבור, להצביע עבורו.

"ויחד עם זאת הוא מנע מהציבור החילוני את המידע בדבר קיום ההסכם, ובכך הונה את ציבור המצביעים החילוני, שחלקו בוודאי לא היה מצביע עבורו לו היה דבר ההסכם מתפרסם", נטען. נוסף על כך טען קובי כי ההסכם שנועד להקנות לזיגדון תפקיד של סגן ראש עירייה בשכר הוא "הסכם פוליטי פסול, הנוגד את תקנת הציבור ואף מהווה לכאורה עבירה של מתן שוחד".

"הצוואה של אבא"
קובי מפנה בעתירה טענות כלפי הרבנית לאה קוק, שלה חצר וקהל חסידים בטבריה. לדבריו, התגייסה הרבנית קוק לטובת בן דוד וגייסה עבורו ציבור נרחב של מצביעים, "על מנת שתימשך העלמת העין של העירייה מהשתלטותה של החצר שלה ושל בעלה על שטח השייך לעיריית טבריה, מהבנייה הבלתי חוקית במתחם באותו שטח ומהפרות חוק מתמשכות בכל הקשור לאותו מתחם, לרבות אי תשלום ארנונה לעירייה", לשון העתירה.

עוד נטען כי יום אחד לפני הבחירות יצאה פנייה מהרבנית קוק לציבור בטבריה לבחור בש"ס למועצה ובבן דוד לראשות העירייה. פנייה זו הופצה לציבור הרחב בין היתר באמצעות מכתב.

דוברת הרבנית קוק מסרה: "רון קובי סותר את עצמו: אם הוא טוען שנותנים לרבנית הטבות, למה היא צריכה להיות מאוימת? הדברים לא נכונים. השטח שבו מתגוררת הרבנית כולל בית, בית כנסת, ישיבה וחדר אוכל ענק, שאוכלים בו 150 אנשים ביום, והוא שייך לעירייה. הבית תופס עשירית מהשטח ו־90 אחוזים מהשטח מוגדרים כמבני ציבור. הכול נעשה באופן גלוי. על הבית משלמת הרבנית ארנונה מלאה ומים, ועל הישיבה ושאר המקומות היא משלמת ארנונה בהנחה, כיוון שמדובר במבני ציבור.

"הרבנית לא פועלת על פי איומים, זה שקר וכזב. כל מניעיה הם על פי דעת תורה ובהתייעצות עם רבנים, בפרט עם בעלה. אין לה מניע אישי או אינטרס. כל הרצון שלה הוא למנוע הפרות של סטטוס קוו של דת. היו הצעות מגורמים שונים כדי שהרבנית תתמוך בהם בבחירות, והיא לא הסכימה. היא תומכת בש"ס מאז שהגיעה לטבריה, לפני כמעט 30 שנה".

עוד נטען בעתירה כי במהלך הבחירות הופצה (לא צוין על ידי מי) בקרב הציבור החרדי מעטפה עם תמונתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, כשבתוך המעטפה נמצאה גלויה שבצדה האחד תמונתו של הרב ומתחתיה המילים "הצוואה של אבא", ובצדה האחר פתק של ש"ס ופתק צהוב של בן דוד. קובי ציין כי למיטב ידיעתו אין צוואה כזא