צילום: תומי הרפז זאב רווח מספר שבכה בשבוע שעבר. זה קרה בהלווייתו של אריק איינשטיין ז"ל, אבל להבדיל מהרבה ישראלים שביכו את לכתו של איינשטיין, לרווח הייתה היכרות אישית מיוחדת עם האיש שהוכתר בתואר 'הזמר הלאומי'. "הייתה לי הזכות להשתתף איתו בסרט 'שבלול'", הוא מספר. "זאת אבידה פתאומית, זה הכה את כולם בהפתעה. העם אהב אותו מאוד. להלוויה שלו באו אנשים מכל הארץ לכבד אותו. אני הייתי מחויב להיות שם. אם בכיתי, זה בעצם היה על התקופה היפה שבילינו יחד".

טבריה: הסרט פנתר לבן הוקרן בבכורה ארצית
טבריה: הצצה ראשונה לסרט של דני רייספלד
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

עוצמת הרגש שקורנת מרווח מסייעת להזכיר שהוא לא רק אחד הקומיקאים המוכשרים שהיו כאן אי פעם, אלא גם שחקן דרמטי עם טווח אדיר. התכונה הזו באה לביטוי גם בסרט 'פנתר לבן', שיצא לפני שבועיים לאקרנים וצולם כולו בטבריה. הסרט הזה החזיר את רווח לעבוד בעיר, 34 שנים אחרי שגילם את דמותו של זאביק בקומדיית הטעויות 'טעות במספר' שצולמה כאן אף היא. "יש לי סיפור אהבה עם טבריה", הוא מודה, "אנשי טבריה הם אנשים חמים ומקסימים".תראו, הנה זאביק
לא בכל יום מגיע לטבריה אחד משחקני הקולנוע והתיאטרון הבולטים והמוכרים בארץ. לכן רווח (73), שכיכב בסרטי בורקס כמו 'צ'רלי וחצי' ו'חגיגה בסנוקר', שהפכו לסרטי קאלט בתרבות הישראלית, זכה לכבוד מיוחד כשהגיע לעיר לפני כחמישה חודשים ושהה בה למשך כחודש לצורך צילומי סרטו של רייספלד. לדבריו, הוא התקבל בחום על ידי התושבים, שהופתעו לראות אותו באתרים שונים בעיר.

דני רייספלד, מרצה בכיר במכללה הטכנולוגית כנרת שבעמק הירדן ועד לאחרונה תושב אשדות יעקב, בחר לצלם את סרטו החדש 'פנתר לבן' בטבריה דווקא, מכיוון שבמרכז הסרט עומד צעיר טברייני. לשם כך ליהק כ־30 תושבים מקומיים שיגלמו תפקידים שונים ובחר לצלם בשבעה אתרים מוכרים, בהם קולנוע גינוסר, הטיילת ובית הכנסת אבו חצירא.

הסרט מגולל את סיפורו של אלכס – צעיר ממוצא רוסי שאביו נהרג במבצע 'עופרת יצוקה' – שאת דמותו מגלם השחקן יבגני אורלוב. היתמות מעוררת באלכס רגשות קשים והוא צובר זעם על המדינה והממסד. בהשפעת הכעס הוא נגרר אחר אחיו יבגני, החבר בכנופיה בעלת קודים של משטר פשיסטי הנקראת 'פנתרים לבנים'. בשלב מסוים של העלילה נכנס לתמונה מאמן איגרוף בשם דוד אוחנה (שאותו מגלם זאב רווח), שעובד עם נוער במצוקה.

המאמן תופס את אלכס על חם כאשר הוא מרסס גרפיטי בבית כנסת. בין השניים נוצר חיבור, ואלכס מתחיל להתאמן אצלו, ולאט לאט מתגלה ככוכב ומגיע לאליפות הארץ באיגרוף. בתוך כך הוא מתאהב בבתו של המאמן, שהוא אדם מסורתי ממוצא מרוקאי ולוקח לו זמן לעכל את העניין. בסוף הסרט לומדות הדמויות לגשר על הפערים ולחיות יחד.לפני כחודש הוקרן הסרט בהקרנת בכורה ארצית בבית גבריאל, ולפני כשבועיים הגיע לבתי הקולנוע ברחבי הארץ. רווח הגיע להקרנת הבכורה והתרגש מהתגובות. רווח מספר מה משך אותו לגלם את דמותו של אוחנה.

"הוא מאמן איגרוף ומטפל בנער שנמצא בקבוצה של טעוני טיפוח. זה מצא חן בעיניי, כיוון שדרך האיגרוף יכולתי להוציא אותו מהחבורה הקשה שאליה השתייך. הדמות הזאת יפה מאוד ורגישה, ושמחתי לעשות אותה. כשדני רייספלד נתן לי לקרוא את התסריט הוא מצא חן בעיניי. התלהבתי והשבתי לו מיד בחיוב".

רווח, המתגורר ברמת גן, אמנם לא צילם בטבריה מאז 'טעות במספר', אבל הוא מקפיד להגיע לבקר. "יש לי בעיר בת ונכדים ואני בא לבקר אותם, ויש לי פה המון חברים", הוא מגלה ומוסיף: "כשאני בא לטבריה אני אוכל אצל חבר שלי, אבי בטאן, שיש לו מסעדה ליד בתי המלון".

איך התושבים הגיבו לנוכחותך בעיר בזמן הצילומים?
"יש לי המון חברים בעיר, אבל לצערי לא יכולתי להיפגש איתם, כי עבדנו כל הזמן. אנשי טבריה הם אנשים חמים ומקסימים. הרגשתי כמו בבית. מצב הרוח היה פנטסטי בצילומים, העבודה הייתה נהדרת והנופים היו יפים. כל תקופת הצילומים הייתה יפה מאוד. אם אני לא נהנה, אני לא משתתף. בדרך כלל אני נהנה ממה שאני עושה".

לא הרגשת תחושה של פרובינציאליות כשהגעת לכאן מהמרכז?
"אני לא יודע מה זה פרובינציאלי. החינוך שלי הוא מסורתי, כך שאני מקבל את זה בשמחה. אם בתפקיד שלי אני דוחף ליותר הבנה בין העדות, בין אנשים בעלי מנטליות שונה, ולשיפור היחסים בין ותיקים לעולים, אז הלוואי עליי".

"צריך קצת סבלנות"
רווח מספר כי האיגרוף לא היה זר לו לחלוטין. "אני ירושלמי, וכשהייתי ילד קטן למדתי איגרוף", הוא נזכר, "שכן שהיה מתאגרף נהדר אימן אותנו". בסרט, לדבריו, היו כמה וכמה רגעים מרגשים. "זה סרט שמתאר את היחסים בין מאמן איגרוף לנער בעייתי שאמא שלו חולה.

"כשאני מתחיל להכיר את המשפחה, את האמא, ולטפל בה ולעזור לה,