צילום:  שרון צור הסאגה בעניינו של ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, נמשכת. ביום שני הצביעה מועצת העיר בעד המשך כהונתו של ראש העירייה שנבחר לאחרונה מחדש, זאת?על אף כתב האישום שהוגש נגדו לפני כחודשיים בגין עבירות שוחד ועל אף שבג"ץ הדיח אותו מתפקידו לפני הבחירות.

גפסו ניצח בקלות, התנועה לאיכות השלטון עותרת
גפסו עוכב לחקירה בחשד לשוחד והלבנת הון
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
יום לאחר הבחירות כבר הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ נגד גפסו ונגד מועצת העיר בדרישה להדיחו.

ביום שני השבוע נערכה ישיבת המועצה, שבה נידונה הסוגיה האם להדיח את שמעון גפסו מכהונתו. 12 מחברי המועצה הצביעו נגד ההדחה מול ארבעה שהצביעו בעד. גפסו עצמו נמנע. חברי המועצה שהצביעו בעד הדחתו של גפסו היו ליה שמטוב מישראל ביתנו, ד"ר שוקרי עוואודה, ד"ר ראיד גטאס וחביב עודי מרשימת דו קיום.

כזכור, בערב סוכות ניתן פסק הדין שבו קבעו שופטי בג"ץ כי כתב האישום שהוגש נגד גפסו לאחרונה בגין לקיחת שוחד, מהווה ראיה להתנהגות בלתי הולמת. השופטים הדגישו עוד שדעתם אינה נוחה מהתמודדותו בבחירות הקרובות, אלא שאין אפשרות משפטית למנוע אותה. באותו יום הודיעה הפרקליטות כי בקרוב יוגש נגדו כתב אישום נוסף המייחס לו עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

הדיון במועצה השבוע התקיים בעקבות החלטת בג"ץ להדיח את גפסו מכהונתו חודש לפני הבחירות. עם הדחתו הבהירו השופטים כי במקרה שגפסו ייבחר שוב לכהונת ראש העירייה, תקום חובה על המועצה להתכנס ולהכריע בשאלה האם להעביר את ראש העירייה מכהונתו.

עוד קבעו השופטים אז, כי ההחלטה שתתקבל במועצה נתונה אף היא לביקורת שיפוטית, ובכך רמזו כי אם המועצה תחליט שלא להדיח אותו, בג"ץ עשוי להתערב ולהחליט אחרת. השופטים גם ביקרו את הרכב המועצה הקודם שלא הדיח את גפסו בזמנו, וטענו כי ההחלטה שלא להעביר את גפסו מכהונתו אינה עולה בקנה אחד עם עיקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק, ושהיא בלתי סבירה באופן קיצוני גם מאחר שהבחירות עומדות בפתח וגפסו הוא אחד מהמתמודדים.

"הרוב שגפסו נהנה ממנו במועצה הוא בהחלט זמני", אמר חבר המועצה עוואודה, "אנחנו יודעים שגפסו הוא אלוף פירוק הקואליציות, יש לנו ניסיון רב מהקדנציה הקודמת. הקואליציה הזו תהפוך מהר מאוד לאופוזיציה. אני מקווה ששלטונות החוק יקבלו החלטות מהירות לטובת ציבור התושבים".

חבר המועצה החדש, איתי רק, שהצביע נגד הדחתו של גפסו אמר: "אני מאמין שנבחרתי להיות נציג ציבור ולא פרשן חוק. לא מסמכותי לעשות זאת ושבית המשפט יבחן את הפן המשפטי בהמשך להחלטת העליון. הציבור קבע ברוב שגפסו יהיה ראש העירייה, ואנחנו נציגיו ואנחנו הולכים עם הציבור, אז שבית משפט יחליט".