מתאימים את המעגן למפלס הכנרת: לפני עונת הגשמים והחורף החלו עבודות התשתית בפרויקט העמקת המעגן בנמל עין גב ושיפוץ ממשה הספינות במספנת עין גב. עלות הפרויקט עומדת על 6.6 מיליון שקלים בשיתוף של משרד התיירות שהקצה שלושה מיליון שקלים כמו גם משרד התחבורה וכן משרד החקלאות שהקצה 600 אלף שקל מיליון שקלים.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

כידוע, המעגן בנמל עין גב משמש כטיילת ואזור עגינה לספינות קטנות, אולם אינו יכול לתפקד כאזור עגינה לספינות גדולות, עקב ירידת מפלס המים לאורך שנים. כך גם לגבי הממשה בעין-גב שהינו היחיד בכנרת. כיום שוקע גוף הספינות בבוץ המים הרדודים במעגן.


כיום עומד מפלס הכנרת על מינוס 209.86. כאשר הכנרת מלאה המפלס עומד על מינוס 208 מטר. בקו האדום גובה המפלס עומד על מינוס 213 מטרים ובקו השחור, בו הייתה הכנרת לפני מספר שנים והמזח יבש, המפלס עמד על מינוס 215 מטרים.

עוזי קרן, מנכ"ל תיירות עין גב (לשעבר יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות) אומר השבוע, כי פרויקט העמקת מעגן עין גב, יאפשר החזרת המעגן והממשה לפעילות, הן לשימוש ספינות הטיולים הגדולות המשיטות את מאות אלפי התיירים והצליינים בכנרת, מנמל עין גב והן לשימוש ספינות הדייג הגדולות.

עוד הוסיף קרן, כי לאחר בדיקות מומחים, יועמק המעגן כך שגובה המפלס, גם בעונות שחונות, יאפשר עגינת ספינות. כאמור, מטרת הפרויקט, להעמיק את המזח שהמפלס יעמוד על מינוס 217.30, כך שבכל מצב, גם בשנים שחונות, בהגיע הכנרת לקו השחור, יוכלו ספינות לעגון במזח.

העמקת המעגן מתוכננת לעומק 2.30 מטר והוצאת כ- 6000 קוב בוץ. הבוץ מועבר על גבי משאיות, מרחק של 3 ק"מ, לשטחים של הקיבוץ, כך שענף התיירות לא נפגע, כמו גם שמירה על איכות סביבה וניקיון הטיילת.

על לפי הערכת חברת השייט בעין גב, שטים על הכנרת כ- 700 אלף איש בשנה. כ- 300 אלף מהם יוצאים מהמעגן בעין גב, ברובם צליינים. יצוין, כי השייט על הכנרת, הכולל תפילה ומיסה מיוחדות בלב הכנרת, הינו אחד האטרקציות העיקריות בחבילות הצליינות המשווקות לתיירים בחו"ל, המהווים ענף כלכלי משמעותי באזור הכנרת.

כזכור מפלס הכנרת עלה בשנה האחרונה לרום מרבי של מינוס 209.86 מטר, גובה שלא נראה באגם כבר 8 שנים, מאז אביב 2005. בשני החורפים האחרונים, מפלס הכנרת עלה קרוב ל- 4 מטר. המפלס כיום גבוה ב- 1.26 מטר לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בעין גב מצפים לחורף עם משקעים ולעליית מפלס הכנרת.