צילום: shutterstock קרית שמונה מאבדת בהדרגה את מעמדה כעיר מועדפת, מבחינת ההטבות שמעניקה הממשלה, ואחד המשברים העיקריים בעניין זה נוגע לביטול ההנחה במעונות היום ליישובי קו העימות, שקרית שמונה נמנית עמם. החל בשנת הלימודים הנוכחית, ההורים בקרית שמונה משלמים עבור מעונות היום, בדיוק כמו בכל מקום אחר בארץ, כלומר, על פי מבחן הכנסה משפחתי. בעקבות ביטול ההנחה, חלה ירידה במספר ההורים שרשמו את ילדיהם למעונות היום.

"בשנים עברו היינו בתפוסה מלאה וכיום אנחנו בתפוסה חלקית", מסרה מנהלת מרחב גליל עליון בנעמ"ת, אליס יצחק, "בשלושת המעונות של נעמ"ת בקרית שמונה היו בשנה שעברה 200 ילדים, וכיום יש לנו רק 160 ילדים".

שנה וחצי בכלא: החזיק 13 אלף ספרים מזויפים
ההורים שילמו באיחור? לא תקבלו ארוחת צהריים
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
עוד לפני הבחירות התחייב ראש העירייה ניסים מלכה, לעשות הכול כדי לחדש את ההנחות בתשלומי מעונות היום, שמהן נהנו ההורים בקרית שמונה. הוא אפילו העלה את הנושא בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו בחודש אוגוסט האחרון. ב־8.8.2013 אף פרסמה העירייה הודעה תחת הכותרת: "ראש העירייה ביקש, ראש הממשלה אישר". מההודעה ניתן היה להבין שכבר יש הסכמה עקרונית של ראש הממשלה להמשך ההנחה במעונות היום, וכל שנשאר זה להסדיר עניינים פרוצדורליים.

בהודעה נאמר: "הלחץ שהפעיל בחודשים האחרונים ראש העירייה ניסים מלכה, עשה את שלו, ובחודש הקרוב יעלה הנושא לדיון בישיבת הממשלה כ"הצעת מחליטים", על מנת שההטבה תוארך בתקופה נוספת".

אבל הודעות לחוד ומציאות לחוד. הנושא לא עלה עד כה לדיון בממשלה, וראש הממשלה, גם אם ירצה, לא יכול להחריג את קרית שמונה בעניין הזה, משום שההנחות על מעונות היום ניתנו לכלל יישובי קו העימות, וזה כולל ארבעה יישובים עירוניים: מעלות, שלומי, נהריה ושדרות, ולא מעט יישובים כפריים. לכן המשמעות הכספית של החלטה מעין זו היא רחבה למדי.

"מאבדים את כוח המשיכה"
בשנת הלימודים שעברה ההורים בקרית שמונה נהנו עדיין מהנחה מיוחדת, שלא עלתה על דרגה 6, בלי קשר למבחן הכנסה. כך, למשל, עבור תינוק במעון נאלצים השנה ההורים להוסיף בין 350 שקל לחודש, אם האם עובדת במשרה מלאה, ועד לאלף שקל לחודש, אם האם עובדת בחצי משרה.

הבשורה היחידה בינתיים היא שהנושא הגיע בשבוע שעבר לשולחנה של ועדת החינוך והרווחה של הכנסת. דיון בוועדה לא מעלה ולא מוריד, אלא אם חברי הוועדה מנסים להפעיל את השפעתם על מנת לשנות את עמדתם של הממשלה ומשרד הכלכלה המופקד על הנושא. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, הודיע בתום הדיון שהוא לוקח על עצמו לנסות לקדם הצעה של הממשלה, שתחזיר את ההנחה בהיקף שהיה מקובל עד השנה שעברה.

אחד האנשים שפועלים כיום בנושא הוא יו"ר פורום ערי הפיתוח במרכז השלטון המקומי, סמי מלול. מלול, שהיה בעבר סגן וממלא מקום ראש העירייה בקרית שמונה, מודאג מההשלכות של ביטול ההנחה ואומר: "קרית שמונה מאבדת את כוח המשיכה שלה, בעיקר עבור זוגות צעירים. בעבר ההטבה לגני טרום חובה היתה ייחודית לאזורי פיתוח, וכיום כל היישובים בארץ נהנים ממנה. עכשיו גם במעונות היום אין לנו עדיפות על פני יישובים פחות פריפריאליים.

"אמנם המצב הביטחוני בשנים האחרונות שקט, אבל זה עדיין לא הופך את קרית שמונה ליישוב מבוקש בקרב זוגות צעירים", הוסיף מלול, "יותר קשה למצוא כאן פרנסה, וגם מי שמוצא, השכר שלו נמוך יותר בהשוואה למה שמשולם עבור אותן משרות במרכז הארץ. אני מאוד חושש שביטול ההנחה במעונות היום יגביר את העזיבה של זוגות צעירים. ההעדפות האלה הושגו במאמץ רב, לאחר שנים של מאבקים. לכן אנחנו צריכים לעשות כל שניתן כדי לחדש אותן".
תפוסה לא מלאה

בינתיים בשטח כבר מרגישים את ההשפעות של ביטול ההנחה, שמתבטא בירידה משמעותית בהרשמה למעונות היום בעיר. יצחק מספרת על כך: "לפני שנתיים שקלנו לבחון אפשרות של פתיחת מעון נוסף בעיר, כי היה ביקוש גדול, טוב שלא מימשנו את התוכנית, אחרת היינו ניצבים כיום מול שוקת שבורה.

"המשפחות שהחליטו לא לשלוח את ילדיהן למעונות הן בדרך כלל כאלה שבהן האישה עבדה במשרה חלקית, ועבור משרה בהיקף כזה, לא משתלם לצאת לעבוד במצב הנוכחי. חלק מהנשים ממשיכות לעבוד ומצאו פתרון, כמו סבתא שמתנדבת לשמור על הנכד. אבל יש נשים, בהן מטפלות שעבדו אצלנו, שהחליטו להישאר בבית".

תגובת עיריית קרית שמונה: "ראש העיר, ניסים מלכה, פועל באופן אישי מול ראש הממשלה כדי לפתור את הבעיה ולהעניק את הסבסוד למעונות היום לנשים עובדות בקריית שמונה. ראש העיר לא ישקוט עד אשר תוענק ההנחה. אנו משוכנעים כי כבר בקרוב הבעיה תיפתר".

ממשרד הכלכלה נמסר כי אין בסמכותם להגיב בנושא, שכן מדובר בהחלטת ממשלה.