צילום: shutterstock  יורשיה של קשישה שנפצעה בעת ביקור באתר בטבריה שעל פי המסורת קבור בו רבי עקיבא יקבלו מהמדינה פיצוי בסך 106 אלף שקל. לפני כשבע שנים הגיעה הקשישה, שהייתה אז בת 74 (והלכה בינתיים לעולמה), יחד עם בני משפחה לבקר בקבר רבי עקיבא בטבריה. על פי כתב התביעה, לאחר שהגיעו לאתר החלה הקשישה לרדת במדרגות בשביל המוביל אל אתר הקבר, אך משום שלא היה מותקן במקום מאחז יד, מעדה התובעת על המדרגה שבין שני מפלסי הקבר, שבה לא הבחינה, נפלה ונחבלה בצד שמאל של גופה לכל אורכו.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

בכתב התביעה, שהוגש לבית המשפט השלום בכפר סבא, תבעה הקשישה את המדינה בהיותה הבעלים של אתר הקבר, וטענה כי עליה לשאת במלוא הנזק שנגרם לה משום שלא דאגה להסדיר כראוי את מדרגות הגישה לאתר הקבר.בכתב ההגנה טענה המדינה כי אינה נושאת באחריות לפיצוי התובעת מאחר שהתאונה אירעה לאור יום וכל המבקרים יכלו לראות את הדרך, ולכן נפילתה של התובעת, לטענת המדינה, נגרמה באשמתה היא. עוד טענה המדינה באמצעות חוות דעת של מומחה בטיחות, כי המדרגה שבין שני המפלסים הקיימים בשביל הגישה לקבר נבנתה על מנת להקל על המבקרים.

בדיון העידו קרובי משפחתה של התובעת, שהיו עמה בביקור בקבר, וציינו כי גם הם יכלו ליפול במקום, היות שלא הבחינו במדרגה שבה מעדה התובעת בשביל הגישה לאתר.

בית המשפט דן בטענות הצדדים וקבע כי המדינה התרשלה בתכנון הירידה לאתר הקבר באופן שגרם סיכון בלתי סביר וגרם לתאונה ולפציעתה של התובעת.
כמו כן ציין בית המשפט כי על המדינה חלה חובה לדאוג כי הירידה לאתר הקבר תהיה בטיחותית, שכן מדובר באתר שבו מתרחשת פעילות ציבורית ענפה ומבקרים בו אנשים מכל שכבות העם מהארץ ומחו"ל, ולכן היה על המדינה לנקוט אמצעים טובים יותר על מנת להפחית את הסיכון, כגון הצבת שילוט, צביעת המדרגה בצבע בולט לעין ועוד.

עוד ציין בית המשפט כי המומחה הרפואי שמונה בידיו העריך כי לתובעת נותרו עשרה אחוזי נכות קבועה בעקבות התאונה, ולכן קבע כי על המדינה לשלם ליורשיה של התובעת פיצויים בסך 106 אלף שקל, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

במסגרת התביעה שהגישה התובעת נגד המדינה הגישה המדינה תביעת צד ג' כנגד החברה הקבלנית אשר בנתה את שביל הגישה לקבר, אך זו טרם התבררה בבית המשפט.

ממשרד עורכי הדין שייצגו את המדינה בתביעה לא נמסרה תגובה.