צילום: shutterstock גשר עכברה, המחבר בין צפת לראש פינה, גבה לאחרונה את הקורבן ה־12 במספר, שישה חודשים בלבד מאז קפצו ממנו שני בני אדם אחרים. לפני כשנה פורסם לראשונה ב-mynet ובידיעות קרית שמונה על תשעה אנשים שהתאבדו מהגשר עד אז. ביוני האחרון הצטרפו למניין הקורבנות שניים נוספים, ובשבוע שעבר זה קרה שוב, כאשר אדם נוסף קפץ אל מותו. כל זאת מאז נפתח הגשר לתנועה לפני כתשע שנים.

האם גשר עכברה הפך ל"גשר המוות" של הצפון?
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
מדובר בגשר הגבוה ביותר שנבנה בישראל, המתנשא לגובה של 80 מטר וממוקם מצפון לכפר עכברה ומדרום לצפת. הוא חוצה את נחל עכברה ואת יובלו השמאלי של נחל עמוד, ונושא עליו את כביש 89, המחבר בין צפת לצומת עמיעד ממזרח ולצומת מירון ממערב.

הגשר הוקם על ידי חברת 'נתיבי ישראל', (מע"צ לשעבר), במסגרת הפקת לקחים בעקבות מלחמת יום הכיפורים ועל מנת להקל על הנגישות לבית החולים 'רבקה זיו' שבצפת במצבי חירום בצפון הארץ.

משטרת צפת מוצאת עצמה ניצבת חסרת אונים אל מול התופעה המתגברת: "אין לנו הרבה מה לעשות", אומר מפקד תחנת צפת, סנ"צ עופר קנטרוביץ', "למרות תגבור הסיורים במקום וערנות השוטרים והמתנדבים, התופעה לצערי מתגברת ואין לי אלא לקרוא לציבור לנהוג באחריות ובזהירות".

בעקבות מקרה ההתאבדות האחרון התעורר בקבוצת הפייסבוק 'צפתניקים' דיון סוער על אודות התופעה. חלק מן הגולשים קראו לחבריהם לחתום על עצומה דחופה הקוראת לחברת 'נתיבי ישראל' ולעיריית צפת לטפל בבעיה לאלתר, על מנת למנוע את המקרה הבא.

אחד הגולשים כתב ביום ראשון השבוע: "אני קורא לראש עיריית צפת, אילן שוחט, ולתושבי צפת לצאת למאבק, להצטרף להפגנות שיאורגנו ולחתום על עצומה, על מנת ש'גשר המוות' יגודר באמצעות גדרות גבוהות, על מנת למנוע מקרים נוספים. אם נצטרף כולנו למאבק, בתמיכת העירייה, אני מאמין שנצליח".

שעות ספורות לאחר העלאת הסטטוס לדף הפייסבוק הוא זכה לעשרות תגובות מצד הגולשים האחרים. חלקם עודדו את היוזמה, בעוד אחרים פשוט הביעו את דעתם וכתבו כי אדם המבקש לשים קץ לחייו ימצא את הדרך לעשות זאת, במוקדם או במאוחר, גם אם הגשר יגודר.

מעיריית צפת נמסר: "יוזמת התושבים מצטרפת למאמצי העירייה וראש העירייה בנושא חשוב זה. במהלך השנים האחרונות הציגו העירייה והעומד בראשה דרישה חד משמעית לשיפור הבטיחות במתחם הגשר. אנו מקווים שאכן יטפלו בהקדם בעניינים דחופים ובוערים אלו למען ביטחון כלל הציבור".

מחברת 'נתיבי ישראל' נמסר: "החברה ויתר הגורמים המעורבים בכך בוחנים את הנושא הרגיש, על השלכותיו הרבות".

ממשרד התחבורה לא נמסר: "החברה ויתר הגורמים המעורבים בכך בוחנים בימים אלה את הנושא".