צילום: עמית מגל בית המשפט העליון דחה לאחרונה את ערעורו של טלאהון מתוקן, סטודנט לשעבר במכללת עמק יזרעאל שהורשע בבית המשפט המחוזי בנצרת ברצח הסטודנטית בירו עלמצאהי ונידון למאסר עולם.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

מכתב האישום שהוגש נגד מתוקן בבית המשפט המחוזי עולה כי הוא והמנוחה, שהייתה בת 19 במותה, למדו במכללת עמק יזרעאל בתוכנית מיוחדת לעולים מאתיופיה. השניים, אשר היו בקשרים רומנטיים, התגוררו יחד עם משתתפי התוכנית בכפר הנוער ניר העמק בעפולה.על פי כתב האישום, בעקבות מריבה שהתגלעה ביניהם הגיע הנאשם ב־14 במאי 2006 לחנות בעפולה ורכש סכין מטבח גדולה לחיתוך בשר. כעבור יומיים, בעת שהוא והמנוחה עשו דרכם ברגל מעפולה לכפר הנוער ניר העמק, הביט הנאשם לצדדים, ולאחר שנוכח לדעת כי איש אינו מבחין בהם הפיל את עלמצאהי לרצפה, שלף את הסכין שהביא עמו ודקר אותה עשר דקירות בבית החזה ובמקומות שונים בגופה, וגרם למותה. לאחר מכן השליך הנאשם את הסכין ונמלט מהמקום.

בית המשפט המחוזי הרשיע את הנאשם בעבירת רצח בכוונה תחילה וגזר עליו מאסר עולם. בערעור שהגיש לבית המשפט העליון טען מתוקן, בין היתר, כי הוא לא האיש שדקר את המנוחה, אולם בית המשפט העליון דחה את ערעורו.

בהחלטתו ציין בית המשפט העליון כי הרשעתו התבססה על ראיות רבות המוכיחות כי הנאשם הוא אשר דקר את המנוחה בכוונה להביא למותה. כדוגמה ציין בית המשפט את עדותו האמינה של השוטר שעצר אותו מיד לאחר הרצח ושמע אותו ממלמל בשפה האמהרית: "אני לא יודע איך עשיתי לה את זה, אני לא יודע מה קרה לי, אני משוגע".
לאחר הרצח נמצאו על בגדיו ועל נעליו של מתוקן כתמי דם של המנוחה, ושלוש מוכרות בחנות בעפולה זכרו שהוא רכש מהן את הסכין, ואחת מהן אף זיהתה אותו במסדר זיהוי.

כמו כן הסתמך בית המשפט על עדותה של עדת ראייה אשר הבחינה בנאשם ובחברתו הולכים יחד לכיוון ניר העמק, וראתה אותו מפיל את עלמצאהי ארצה ומתחיל להכותה. האישה העידה כי הבחינה בידו של הנאשם עולה ויורדת מעל המנוחה, ושמעה את זעקותיה. לאחר מכן חדלו הזעקות והנאשם פתח בריצה.

עוד ציין בית המשפט העליון כי במהלך משפטו בבית המשפט המחוזי הכחיש הנאשם כי הכיר את המנוחה מעבר ללימודיהם המשותפים, אך מעדויות שהובאו בפני המחוזי עלה כי הוא היה בקשר קרוב עם המנוחה, ואף נמצא כי בשבוע האחרון לפני הרצח יצאו מהטלפון הסלולרי שלו לפחות 15 שיחות טלפון לטלפון הסלולרי של עלמצאהי. לאור זאת החליט בית המשפט העליון לדחות את ערעורו של הנאשם, וציין כי כלל הראיות בתיק מובילות לתוצאה האפשרית היחידה, כי מתוקן הוא שרצח את עלמצאהי.

עו"ד קרן ממן מטעם הסניגוריה הציבורית, אשר ייצגה את הנאשם בערעור מסרה בתגובה: "הנאשם עומד על חפותו. בית המשפט העליון אמר את דברו. מבחינה משפטית אין אפשרות לנקוט הליך משפטי נוסף בעניין זה".