צילום: index open כחודש וחצי לאחר פתיחת שנת הלימודים, שבמסגרתה הופעל לראשונה גן 'לוטם', גן טיפולי חדש בטבריה, זועמים חלק מהורי הילדים על כך שבגן עובד גם גנן גבר. ההורים שטוענים שבגן קיימות בעיות נוספות מזהירים כעת מפני שביתה.

הסגן של הגננת פורש: "הילדים אהבו אותי"
האם תקפה את המנהלת ותשלם לה 2,000 שקל
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

מדובר בגן שעל פתיחתו הוחלט ממש בסמוך לסיום החופש הגדול, מתוך רצון לחסוך מהורי הילדים את הצורך לשלוח אותם ללמוד מחוץ לטבריה. הילדים הלומדים בגן סובלים מבעיות שונות, כגון עיכוב התפתחותי וקשיי קשב וריכוז.הסוגיה העיקרית שמסעירה היום חלק מההורים בגן היא העובדה שהגננת הקבועה עובדת רק ארבעה ימים בשבוע, וביומיים הנותרים מחליף אותה גנן גבר. ההורים הדגישו שאין להם שום טענה נגד הגנן במישור האישי. חלק אחר מההורים, יש להדגיש, לא רואה בכך שום בעיה.

אחת האימהות, שהיא גם ממלאת מקום יו"ר ועד ההורים בגן, מספרת: "יש לי שתי בנות שלומדות בגן, וממש לא מקובל עליי שגנן-גבר ישהה איתן ביחידות, שלא לומר ילווה אותן לשירותים או יעזור בהחלפת הבגדים.

"אני אישה חרדית והתייעצתי עם קרוב משפחה שמבין בעניינים הללו, והוא הסביר לי שהדבר אסור בתכלית האיסור, על פי דין תורה. לכן, שוחחתי עם ההורים האחרים בגן והבנתי שחלקם מתנגדים לעצם נוכחותו של גבר בגן הילדים.

"בשבוע שעבר פניתי לוועד ההורים העירוני וגם לעיריית טבריה וביקשתי כי הגנן יוחלף בגננת, אך עד עתה לא קיבלתי כל תשובה. מבחינתי, אם הנושא לא ייפתר בחודש הקרוב, אכנס את ההורים כדי להחליט מה עושים הלאה, ואם לא תהיה ברירה נשאיר את הילדים בבית".

"שיעברו לגן דתי"
אב לילדה אחרת בגן החליט בימים האחרונים שלא לשלוח את בתו אל הגן: "יש גבול למה שאני מוכן לסבול. גם בלי עניין הגנן, יש בעיות בגן הזה, מאחר שהוא נפתח ממש מעכשיו לעכשיו והעירייה לא הספיקה לשפץ כראוי את המבנה", הוא מסביר.

"אז במקום שנפנה את כל האנרגיות שלנו לטיפול בבעיות ההצטיידות וסיום השיפוץ, אנחנו נאלצים לבזבז את הזמן בלהסביר לעירייה למה אנחנו לא רוצים גנן. אני לא מבין, מה לא ברור כאן? גם כך מדובר בילדים שסובלים ממוגבלויות, ולא ראוי שישהו כל היום עם גבר.

"נכון, מדובר באיש חביב ונחמד ואין לי שום טענות אליו אישית, אבל היום אי אפשר לסמוך על אף אחד, וכשמדובר בבת שלי אני לא סומך על אף גבר, נקודה. אני דורש שהוא יוחלף בגננת, ועד אז אני שולח את הילדה לגן באופן בלתי רציף".

אם נוספת שבתה שובצה לגן עם פתיחת שנת הלימודים הצליחה להעביר את הילדה לגן ילדים אחר, המתאים לצרכיה. "אף גבר, ישר ככל שיהיה, לא יהיה לבד עם הבת שלי כשאני לא בסביבה", היא אומרת בתוקף, "לי היה מזל והצלחתי להעביר אותה, אבל כואב לי על אימהות אחרות שנאלצות לקבל את זה, פשוט כי אין אלטרנטיבה".

כאמור, אין בגן תמימות דעים בנושא, וחלק מההורים לא מוטרדים כלל מעבודתו של הגנן בגן הילדים, נהפוך הוא, הם דווקא מרוצים. אחת האימהות האלה סיפרה השבוע: "אמנם יש לי בן ולא בת, אבל למרות זאת, אני לא מבינה למה כולם כל כך כועסים.

"הגנן הזה הוא בחור נחמד מאוד וחביב, הילד שלי דווקא מאוד אוהב אותו ואת הגננת הקבועה, ובכל בוקר הוא הולך לגן שמח ומרוצה. הייתי מבינה אם היה מדובר באדם שמתנהג לא יפה לילדים, צועק עליהם או משהו כזה, אבל כמו שאמרתי, מדובר באיש מקצועי מאוד. לכן החלטתי שלא להצטרף למחאה הזאת שיזמו חלק מן ההורים".

יו"ר ועד ההורים בגני הילדים, אורגד מזרחי, מתקשה להבין על מה המהומה: "מדובר בגנן המחזיק בכל התעודות והאישורים המתאימים והדרושים לעובד הוראה, ואין לי אלא לומר להורים המתנגדים, שהם רשאים להעביר את ילדיהם לגנים ממלכתיים-דתיים, שם ההתנהלות מתאימה, מטבע הדברים, לדרישותיהם".

ממשרד החינוך במחוז הצפון נמסר בתגובה: "לגנן יש את כל הכישורים, היכולות והתעודות הרלוונטיים לתפקיד, ולפיכך, אין כל מניעה, מבחינתנו, שימשיך בעבודה היפה שהוא מבצע".

יו"ר ועד ההורים העירוני: "מדובר בגנן המחזיק בכל התעודות והאישורים לעובד הוראה, ואין לי אלא לומר להורים המתנגדים, שהם רשאים להעביר את ילדיהם לגנים דתיים"

"איפה מתקני המשחקים"
"נכון לעכשיו, גן 'לוטם', יהיה הגן היחיד בעיר שבו לא יופעל, ככל הנראה, פרויקט יום לימודים ארוך", כך אומר יו"ר ועד הורי הגנים בעיר, אורגד מזרחי.

מזרחי: "יום לימודים ארוך מופעל בטבריה באמצעות פרויקט 'מיל"ת', (מסגרות יום תוספתיות – ע.י.), המופעלות על ידי קרן רש"י, אלא שמיל"ת לא פועלת בגני ילדים טיפוליים.

"לכן, במקרים כאלה קיימות תוכניות מיוחדות, המופעלות בידי משרד החינוך, אלא שאלה פועלות רק בגני ילדים הממוקמים באזורי ש