צילום: גיל אליהו רשות ניקוז ונחלים כינרת וסירות "אבוקייק" פתחו במבצע להסרת צמח הפיסטיה המכונה "חסת המים" שהתגלה לאחרונה בנחל צלמון בקרבת שפך הכנרת. "הפיסטיה צמח ממין פולש גורם לנזקים אקולוגיים, בריאותיים והנדסיים".

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

צוות פקחים ומדריכים של רשות ניקוז ונחלים כינרת יפעלו לאורך השבוע ,על גבי קאייקים, בפעולות ניקוי אפיק הנחל מהצמח הפולש על מנת למנוע התפשטותו לנחלים ולכינרת.פנחס גרין, מנהל מנהלת הכנרת, זרוע הביצועית של רשות המים, אומר: "צמח חסת המים עלול לפלוש ולהתפשט לאזורי נחלים ומים שקטים כמו שפכי נחלים או לגונות פנימיות ולגרום לנזקים אקולוגיים מקומיים מפגעי יתושים ופגיעה בבתי גידול, על כן אנו עושים כל מאמץ בכדי להסיר אותו".

עוד הוסיף גרין: "לדברי מומחים סכנת היקלטות של צמח "חסת המים" בלב הכנרת הינה פחותה עקב משטר הרוחות והגלים. גם אם הסיכון לכנרת עצמה אינו גבוה, חובה לנקוט באמצעי זהירות לסילוק הצמח שפלש בקרבה מסוכנת לכנרת, מקור המים האסטרטגי של מדינת ישראל".

צמח הפיסטיה, חסת המים, פותח בעיקר לבריכות נוי ואקווריומים גדולים והוא צמח מים רב שנתי, חסר גבעול, הצף על פני המים. עליו הם באורך של כ- 14 סנטימטרים וצבעו ירוק. הצמח גדל ומתפשט במהירות רבה ויוצר אוכלוסיות צפופות המכסות תוך חודשים ספורים מקורות מים.

ברשות ניקוז מסרו עוד: "מחקרים מראים כי פלישת "חסת המים" עלולה לגרום לנזק אקולוגי המוביל לדחיקת בתי גידול של מינים מקומיים וירידה בשיעור החמצן במים. כמו כן מהווה הצמח בית גידול ליתושים ועלול לגרום לסתימת תעלות ניקוז, שיבוש ופגיעה במתקני שאיבת מים".