צילום: shutterstock סכנת סגירה מרחפת מעל שלושה בתי משפט בצפון - בתי משפט השלום בעפולה, בבית שאן ובנהריה. אם תאושר התוכנית הכלכלית שהוצעה במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2014-2013, עתידים בתי המשפט הללו להיסגר עד סוף שנת 2013.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

שלושת בתי המשפט דנים כיום במספר תיקים לא מבוטל. בית משפט השלום בעפולה משרת את תושבי עפולה, עמק יזרעאל, המועצות האזוריות והכפרים בסביבה וכן את תושבי מגדל העמק ויקנעם, ומכהנות בו שלוש שופטות המטפלות בכ־4,800 תיקים בשנה.בית משפט השלום בבית שאן משרת את תושבי בית שאן ועמק בית שאן, ואת תושבי הכפרים והמועצות האזוריות בסביבה. מכהנת בו שופטת אחת, המטפלת ב־1,700 תיקים בשנה לערך.

בעקבות החשש מהסגירה הצפויה, פנו חברי מועצת העיר עפולה ראובן יוקלר ויוסי לוי לשרת המשפטים ולשר האוצר, במכתב שבו דרשו מהם לבטל סעיף זה לאלתר.

בין היתר, כתבו יוקלר ולוי: "בעפולה, כמו גם בבית שאן, יש לא מעט משפחות קשות יום, משפחות נתמכות וקשישים, שנחשבים למבקרים קבועים בין כותלי בית המשפט ומשרדי ההוצאה לפועל הסמוכים אליו, ולא מן הנמנע כי בעקבות העברת בית המשפט לעיר אחרת הדבר יסב להם טרחה רבה, שעלולה למנוע מהם להגיע לבית המשפט ולעמוד על זכויותיהם. כפי שהצלנו את רכבת העמק מגרזן הקיצוצים, כך נציל את בית המשפט בעפולה".

עוד אמר יוקלר בנושא: "לא ייתכן שבכל פעם שמשרד האוצר מבקש לבצע קיצוצים אזור הצפון בכלל וגליל־עמקים בפרט הופכים לבן חורג. אני קורא לראשי הרשויות ולכל מי שהנושא חשוב לו להצטרף אליי, כדי למנוע את סגירתם של בתי המשפט באזור".

משרד האוצר מסר בתגובה: "בבחינה שנעשתה נמצא כי בתי המשפט המקומיים דנים במספר מצומצם יחסית של תיקים בהשוואה לבתי משפט גדולים יותר, שיכולים להעניק שירות טוב ויעיל יותר לאזרח".

מלשכת שרת המשפטים נמסר בתגובה: "שרת המשפטים ביקשה הבהרות מהנהלת בתי המשפט ביחס לפגיעה האפשרית בציבור בפריפריה, בעצם ההצעה לסגור את בתי המשפט בבית שאן, בנהריה ובעפולה.

"לבני בודקת את טענות ההתייעלות מול החשיבות והצורך הממשי בקיומם של בתי משפט אלו, ורק לאחר מכן תקבל החלטה בנושא. יודגש כי השרה רואה לנגד עיניה את החשיבות שבהגנה על הציבור מפני פגיעה בשירות המשפטי שלו הוא זכאי, לרבות בפריפריה".