צילום: Index Open עוברים על החוק: בעל חנות דגים בטבריה "גילה" שעליו לפתוח תיק גם לעסק קטן ובעל חנות בגדים הכחיש שמכר פריט בשווי 220 שקל אותו לא רשם. בביקורת של רשות המיסים בחנות דגים בטבריה התברר כי בעל החנות לא פתח תיק ברשות המסים ואינו מנהל ספרים.

מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק

מכירותיו ביום הביקורת בסך 220 שקל וקניית הביקורת שנערכה מספר ימים קודם לכן, לא נרשמו. לדבריו אין צורך בפתיחת תיק הואיל והוא עסק קטן. בתצפית שנערכה על חנות בגדים נראה בעל החנות מוכר פריטי לבוש בסך 220 שקל אולם כשנכנסו המבקרים לחנות התברר כי קניית התצפית לא תועדה בספרים."לא ראיתם טוב", הסביר בעל החנות, "לא מכרתי בכלל ללקוחה שיצאה מהחנות". גם בחנות לבגדי ילדים לא נרשמה קניית הביקורת, בעלת החנות טענה כי בדיוק באותו היום שבו נערכה קניית הביקורת, נגמר לה פנקס החשבוניות.

בביקורת בסטיקייה לא נרשמו בספרי העסק קניות הביקורת והתצפית, בעל הסטיקייה בתגובה: "לא יודע מה להגיד לך". בעל מעדנייה שלא רשם את קניית הביקורת טען: "משהו בקופה שלי לא תקין". גם במאפייה בעיר לא נרשמה קניית הביקורת, ובעליה תלה את האשמה ברעייתו – "היא מכרה לכם ואני לא יודע למה לא רשמה".

ביום שישי האחרון ערך משרד מס הכנסה טבריה מבצע ביקורות ב- 83 עסקים בטבריה מענפי המסחר והשירותים, בעלי נפח פעילות גואה במיוחד. ב- 10 אחוז מהעסקים שבוקרו בטבריה נמצא כי בעליהם לא רשמו הכנסות.

"המבצע נועד לשמר את יכולת ההרתעה, לאכוף את הוראות החוק ולבדוק את חובת רישום ההכנסות. כהכנה למבצע, נבחרו העסקים המיועדים לביקורת, בכלל זה עסקים בהם נמצאו בעבר ליקויים, עסקים להם פעילות ענפה, עסקים לגביהם התקבל מידע בחשד לאי רישום הכנסות. כמו כן, לקראת המבצע נערכו קניות ביקורת מקדימות", אמרו ברשות המיסים.

מנהל רשות המסים, משה אשר, הנחה את המשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר, ע"י עריכת מבצעי שטח על מנת להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

עוד נמסר מהרשות כי תיקים של עסקים בהם נמצאו ליקויים משתלבים בתכנית העבודה של השומה, ולפי העניין מוטלים קנסות מנהליים בגין אי רישום תקבולים ואי ניהול ספרים. כמו כן, לפי העניין גם מעבירים תיקים להמשך טיפול פלילי – והכל בהתאם לממצאים.