65 שנה אחרי שתושבי יפעת הראשונים עלו להתיישב במקום, בשבוע שעבר נערך טקס הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בקיבוץ. שמה של השכונה, 'בננה', ניתן לה בשל צורתה המיוחדת על המפה. כל המתחם צמוד לשכונות הוותיקות ביפעת ונראה כפס צר וארוך, מכופף כבננה.

יפעת. הקיבוץ עבר תהליך | צילום: שרון צור

במתחם ייבנו 30 מגרשים בגודל כ־410 מ"ר (כמעט אחיד בכולם). ישנם גם מגרשים לתושבים מבחוץ וכבר ישנה התעניינות, אך רכישת מגרש תלויה בקבלה לחברות מלאה בקיבוץ. גורם במועצה מסר כי מגרש עלה כ־500 אלף שקל. יש לציין כי כמחצית מתושבי יפעת נקלטו במהלך עשר השנים האחרונות.

שלב א' של בניית התשתיות אמור להסתיים בעוד כשמונה חודשים, והבנייה כולה עתידה להסתיים בשנתיים הקרובות. השכונה החדשה קמה ביוזמת הקיבוץ, לצד פיקוח וליווי צמוד של המועצה.

ראש המועצה, אייל בצר, ציין במהלך הטקס: "הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בעמק היא יום חג לעמק יזרעאל. על אף שאנו סופרים את הבתים כיחידות דיור, כל יחידה היא בית ומשפחה וסיפור שלם. כל אלו מצטרפים לקהילת הקיבוץ המתחדשת והמתרעננת בבנים ששבים הביתה ובוחרים לגדל את ילדיהם כאן, בחיק משפחתם ובנופי העמק בהם גדלו בעצמם ובמשפחות חדשות הבוחרות לטעת כאן שורשים ולגדל את ילדיהן. זו השורשיות המאפיינת את עמק יזרעאל, והיא ממשיכה בעוז מדור לדור".

אבנר גלילי, הנמצא בצוות 'צמד תמיכה דמוגרפית' האחראי על  חלק מהתהליך של הרחבת הקיבוץ, סיפר כי הקיבוץ עבר תהליך שמורכב משלושה קווים מקבילים שעכשיו נפגשים. לדבריו, אחד מהם זה מערכת השינויים שיפעת עברה במהלך השנים - החל מההחלטה ב-2002 לעבור לשיוך שהיה תהליך משמעותי מאוד ונמצא על סף סיום. ובמקביל לזה מ-2012 החלו לעסוק בקליטת בנים חוזרים.

"הרגשנו שהתהליך הנכון ליפעת זה לחזור למסלול של קליטה לחברות מלאה בקיבוץ המתחדש", הסביר גלילי,"אנחנו במהלך 5 שנים קלטנו כ- 45 בתי אב, 87 חברים שחלקם בנים יורשים שקיבלו דיור מההורים, חלקם בני זוג, אבל חלק הארי אלה משפחות שבאות לבנות את ביתם במסגרת הקיבוץ המתחדש. אין צורך לעסוק במחירים כי אף אחד מבחוץ לא יתקבל לחברות ביפעת. כרגע ההרחבה מלאה עד 0 מקום ויש ביקוש לעוד. אנחנו לא בונים בשביל הרחבה קהילתית ולא משווקים או מוכרים. אנחנו בונים לבני קיבוץ ויש גם כאלה שאינם בני קיבוץ".

גלילי מוסיף על השינוי שהתבצע בקיבוץ: "יפעת נמצאת היום במקום אחר ממה שהייתה לפני 5 שנים או 17 שנים. עשינו דרך ארוכה והיום אנחנו שמחים לקלוט את הבנים והקיבוץ הולך וגדל מחדש. הנחת אבן הפינה נערכה בשבוע שעבר בדיוק כשציינו 65 שנים לבניית קיבוץ יפעת".

על כך שהתהליך הארוך מתחיל לקרום עוד וגידים אמר: "כל הזמן שאלו אותי מתי יגיעו השופלים. אז עכשיו יש שופלים וזו חגיגה גדולה. רואים כל יום התקדמות בשטח ואנחנו מקווים תוך 8 חודשים להגיע לבניית הבתים וזה בהחלט משמח מאוד".